Europoslancov “útok” na cyperské vklady pobúril

Víkendový rad pred cyperskými bankomatmi, Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias

K výsledkom minulotýždňového summitu zvolal predseda Európskeho parlamentu špeciálne stretnutie Konferencie predsedov politických skupín za účasti predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya a podpredsedu Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy Maroša Šefčoviča.

Líder skupiny Socialistov a demokratov v EP Hannes Swoboda označil podmienky pomoci Cypru tak ako ich naformulovali ministri financií uplynulý piatok za neakceptovateľné a škandalózne.

Ministri navrhovali jednorazovú daň z vlakov v bankách. Takto nastavenú pomoc cyperský parlament v utorok odmietol, čo priviedlo Cyprus na pokraj finančného kolapsu.

Vklady nad 100 tisíc sa mali zdaniť 9,9 % a nižšie vklady taxou 6,7 %. Ak by Cyperčania takúto dohodu akceptovali, išlo by o bezprecedentný krok, kedy by európske vlády priamo zasiahli do osobných finančných aktív v jednej členskej krajine.

Europoslanci nesúhlasia s navrhovaným zdanením, ktoré by sa pravdepodobne viac dotklo bežných úspor občanov ako veľkých depozitov, bánk a akcionárov, ktoré boli pôvodným cieľom.

„Cyprus je zlyhaním europolitiky“, povedal Guy Verhofstadt, líder skupiny Aliancie liberálov a demokratov pre Európu, ALDE. „Ak si vypýtame 5 miliárd, musíme ochrániť vklady občanov, nie bánk a shareholderov.“

 „Banková únia má chrániť klientov bánk, najmä radových majiteľov vkladov, nie držiteľov cenných papierov a veriteľov. Je to úplne nepochopiteľné a podkopáva to dôveryhodnosť a legitimitu EÚ i jej finančných štruktúr v snahe znovu nastoliť stabilitu“, povedal Verhofstadt.

Ruský faktor

Medzi alternatívami, ktoré má ostrov k dispozícii je pomoc od EÚ za asistencie Medzinárodného menového fondu  a možná podpora z Ruska. Mnoho bohatých Rusov používa Cyprus ako miesto depozitu svojich peňazí.

Cyperský minister financií predĺžil svoju návštevu Ruska, kde požiadal svojich partnerov o ďalšiu pôžičku vo výške 5 miliárd. Zároveň žiadal predĺženie splatnosti a zníženie úrokov na už existujúcu pôžičku vo výške 2,5 miliardy eur.

„Pokiaľ ide o vzťahy EÚ-Rusko, musíme konať koherentne. Čím viac hovoríme jednotným hlasom, tým viac sme dôveryhodní“, povedal Herman Van Rompuy europoslancom.

Hannes Swoboda ale varuje pred zaangažovaním Ruska do európskeho riešenia cyperského problému. Musíme podľa neho hľadať iné alternatívy.

„Rusko by nemalo byť vnímané ako veľký záchranca, máme alternatívy, ako je daň z finančných transakcií alebo daň z hypoték, všetky by mám v tejto situácii mohli pomôcť“, povedal.

S riešením ktoré navrhla eurozóna nesúhlasia ani euroľudovci. „Moja otázka je nasledovná: ako je možné, že malé vklady občanov už nie sú chránení? Je to nebezpečný precedens. Znovu získať ich dôveru trvá roky…“, hovorí podpredsedníčka skupiny európskych ľudovcov Corien Wortmann-Kool.

Líder Zelených v EP, Daniel Cohn-Bendit považuje taktiež „útok na bežných majiteľov úspor“ v kontexte záchrany Cypru za „škandalózny“.

Podľa neho musí byť táto skupina až poslednou možnosťou v snahách o reštrukturalizáciu bánk.

„Je to aj hlavný zmysel európskej legislatívy  o garanciách vkladov a aktuálne diskutovanej európskej garančnej bankovej schémy. Hoci by jednorazová daň z vkladov priamo existujúcej legislatíve neodporovala, je cynická keďže úplne odporuje zmyslu týchto pravidiel.“

Podľa eurokomisára Maroša Šefčoviča je riešenie pre Cyprus stále možné nájsť. "Alternatívou je štátny bankrot a finančné straty pre občanov Cypru. Chceme tomu predísť a prispieť k riešeniu situácie," predstavil podľa TASR Šefčovič názor kolégia komisárov EÚ.

Šefčovič dodal, že si je vedomý požiadaviek zo strany poslancov EP o vytvorenie "širokej debaty" o Cypre, a spresnil, že v Komisii proti tomu nenamietajú, ale navrhol, aby do tejto diskusie boli prizvaní aj lídri štátov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF).