Europoslanec Bilčík sa stal stálym spravodajcom pre Srbsko

Europoslanec Vladimír Bilčík (EPP/Spolu-OD) počas ustanovujúceho stretnutia Delegácie EÚ-Čierna Hora. [Európsky parlament/Philippe Buissin]

Slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka (EPP/SPOLU-OD) zvolili v Štrasburgu  za nového stáleho spravodajcu Európskeho parlamente pre Srbsko.

Bilčík je členom politickej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP). Pozíciu spravodajcu pre Srbsko bude zastávať počas najbližších piatich rokov. Preberá ju od nemeckého europoslanca Davida McAllistera, ktorý je už druhé volebné obdobie v EP predsedom parlamentného Výboru pre zahraničné veci. Poslanec Bilčík je náhradníkom v tomto výbore.

Západnému Balkánu sa venuje aj ako predseda Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Čierna Hora.

Slovenský europoslanec pri tejto príležitosti poďakoval za dôveru kolegom z EPP, ktorí jeho kandidatúru podporili. “Funkcia stáleho spravodajcu pre Srbsko je pre mňa veľkým záväzkom.,” povedal.

Minulotýždňový summit EÚ podľa neho nepriniesol dobré správy pre rozširovanie Únie.  Odloženie rozhodnutia začať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom v komentári pre SME označil za “geopolitické zemetrasenie”.

Krajinu tlačil do zmeny ústavy aj názvu. Po fiasku v Bruseli podal severomacedónsky premiér demisiu

Po tom, ako Paríž zablokoval otvorenie rokovaní so Skopje o vstupe do EÚ – napriek tomu, že splnilo všetky požiadavky – vyhlásil premiér Zoran Zaev predčasné voľby.

“Ukazuje sa, že o budúcnosť rozšírenia musíme bojovať oveľa aktívnejšie na všetkých úrovniach európskej politiky. Práve o to sa budem usilovať,” uviedol Bilčík. Podľa jeho slov je Srbsko významným partnerom EÚ na západnom Balkáne a krajinou, ktorá postupne napreduje v prístupových rokovaniach. Tie Belehrad s Bruselom vedie od roku 2014.

“Som pripravený spolupracovať so srbskými partnermi v ich reformnom úsilí, aby sme spoločne priblížili Belehrad k členstvu v Európskej únii. Na Slovensku si stále pamätáme náročnosť prístupového procesu a význam politickej práce na domácich reformách. Našim partnerom v Srbsku chcem ponúknuť aj túto skúsenosť z cesty do EÚ. Úspech juhovýchodnej Európy na ceste do EÚ bude aj európskym úspechom,” upozornil Bilčík.

V minulom volebnom období EP (2014-2019) mal ako člen zahraničnopolitického výboru vzťahy s krajinami západného Balkánu na starosti bývalý europoslanec a bývalý šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Ten označil Srbsko za kľúčovú krajinu v procese rozširovania Únie a dodal, že europarlament by mal Belehradu venovať zvýšenú pozornosť.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner