Europoslanec Michal Wiezik prechádza k progresívcom, aj frakciu mení na liberálnu

Michal Wiezik sa teší z prestupu do Obnovme Európu, chce viac využiť svoj odborný potenciál. [TASR/Jaroslav Novák]

Michal Wiezik prechádza zo stredopravej frakcie európskych ľudovcov do liberálnej Obnovme Európu. Liberáli mali na Slovensku na začiatku volebného obdobia iba dvoch europoslancov, tento rok k nim prešla aj Lucia Ďuriš Nicholsonová. Po novom bude liberálov a ľudovcov rovnako.

Michal Wiezik sa v europarlamente venuje najmä ochrane životného prostredia a boju proti klimatickým zmenám. V rebríčku Eulytix už druhý rok obhájil pozíciu najaktívnejšieho europoslanca a v piatok (3. decembra) ohlásil prechod zo strany Spolu do Progresívneho Slovenska.

„Žijeme celú škálu environmentálnych kríz, ktoré sú veľmi vážne a ktoré vyžadujú adekvátnu politickú odozvu. Treba byť kritický k tomu, aký má súčasná koalícia a ďalšie slovenské politické subjekty potenciál na ich riešenie,“ povedal k svojmu prestupu Wiezik. Progresívne Slovensko je podľa neho jediným hnutím, ktoré tému rieši dôsledne.

Okrem slovenskej politickej strany mení aj europarlamentnú frakciu, zo Skupiny európskych ľudovcov (EPP) prechádza do Obnovme Európy (RE).

„Na tento prechod sa dlhodobo pripravujem a naozaj sa teším. Úprimne, mám pocit, že v Obnovme Európu budem mať väčší priestor využiť svoj odborný potenciál,“ povedal k prestupu Wiezik.

Medzi najaktívnejšími europoslancami sú dvaja Slováci (INFOGRAFIKA)

V rebríčku Eulytix zabodovali Slováci venujúci sa zeleným témam. Michal Wiezik zo Spolu sa dostal na desiate miesto spomedzi 705 europoslancov, jedenásty bol Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska. Umiestnili sa vďaka práci na stovkách pozmeňovacích návrhov s množstvom rôznorodých spojencov.

Čo znamená prestup pre Wiezika

Europoslanci sa pri práci nezdružujú podľa národnosti, ale podľa politickej príslušnosti. Europarlamentné frakcie sú dôležité pre tvorbu legislatívy, nominácie do vedenia výborov aj tvorenie koalícii pri hlasovaní.

Frakcia EPP je v europarlamente najväčšia, združuje stredopravých a kresťanskodemokratických politikov. Wiezikova nová frakcia RE je v celom europarlamente tretia najväčšia, zastúpení sú v nej liberálni poslanci.

Wiezikov prestup ovplyvní jeho pozíciu v europarlamentných výboroch. Dnes je členom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) a Výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT).

„Pri prechode ostávajú výbory frakcií, v mojom prípade EPP. Nemám na členstvo v nich automatický nárok,” hovorí pre EURACTIV Slovensko Wiezik.

Bez výboru však Wiezik nemusí zostať dlho. Hovorí, že frakcia Obnovme Európu bude na konci roka nanovo prerozdeľovať svoje mandáty.

„Moje preferencie, ktoré boli aj v rámci prestupu do Obnovme Európu komunikované, sú samozrejme ENVI a CONT,” hovorí Wiezik s tým, že jeho prácu to podľa neho neovplyvní.

Ďuriš Nicholsonová: Cítim sa ako eurooptimistka, mali by sme sa rozprávať o zvýšení kompetencií Únie

Europoslankyňa LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ dva roky dozadu vstupovala do europarlamentu za stranu SaS a frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov. Obe tieto zoskupenia ale opustila a v rozhovore hovorí, že vidí úlohu Únie podstatne inak.

Čo znamená prestup pre slovenskú delegáciu

Wiezikov prestup vyrovná pomery medzi europarlamentnými frakciami v slovenskej delegácii. Frakcia Obnovme Európu bude mať po novom troch europoslancov a jednu europoslankyňu. Zo slovenských sú to Wiezikovi noví stranícki kolegovia Michal Šimečka a Martin Hojsík a tiež Lucia Ďuriš Nicholsonová. Tá tento rok odišla zo strany Sloboda a Solidarita, na Slovensku je politicky nezaradená.

Ďuriš Nicholsonová po zvolení figurovala vo frakcii Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Frakciu sa rozhodla opustiť po medializovaných informáciách o možnom vstupe europoslancov z maďarského Fideszu. Europoslancov Viktora Orbána už frakcia pozýva aj verejne.

Ďuriš Nicholsonová musela byť po prechode znovu zvolená do vedenia Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL). Prišla o pozíciu zástupkyne v Osobitnom výbore pre boj proti rakovine (BECA) a Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Získala však pozíciu zástupkyne vo Výbore pre kultúru a vzdelávanie (CULT).

Rovnaké zloženie bude mať po novom aj Wiezikova stará frakcia EPP. Na Slovensku v nej zostávajú Miriam Lexmann a Ivan Štefanec z KDH, Peter Pollák z OĽaNO a jediný zostávajúci europoslanec Spolu, Vladimír Bilčík.

Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) je v slovenskej delegácii treťou najväčšou, združení sú v nej politici zvolení za Smer-SD Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel. Frakcia ECR má iba jedného europoslanca, Eugena Jurzycu z SaS. Dvaja slovenskí europoslanci, zvolení za ĽSNS, zostávajú nezaradení.

EURACTIV Podcast | Bilčík: Chcem spájanie s progresívcami, ale k liberálom v europarlamente neprejdem

Europoslanec Vladimír Bilčík zo Spolu chce dať voličom zmysluplnú alternatívu. Zostal by ale v najväčšej frakcii, kde sa po odchode Fideszu cíti komfortne. V podcaste hovorí aj o tom, ako môže Únia pomôcť právnemu štátu na Slovensku.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte