Európska centrálna banka predĺžila nákup dlhopisov. Bude však pomalší

Ilustračný obrázok. Twitter.com

Európska centrálna banka (ECB) pristúpila k výraznému obmedzeniu svojich stimulačných opatrení. Za jej rozhodnutím je zlepšená ekonomická situácia v eurozóne.

Ohlásil to dnes guvernér ECB Mário Draghi.

Úrokové sadzby bez zmeny

Od januára tak bude pokračovať v nákupoch štátnych dlhopisov len v objeme 30 miliárd mesačne, namiesto aktuálnych 60 miliárd.

Európsku centrálnu banku však stále znepokojuje vývoj kurzu eura vo vzťahu k americkému doláru. Počas leta presiahol hranicu 1,2 doláru za euro. Silnejšie európska mena môže ohroziť inflačný cieľ ECB. V strednedobom horizonte chce udržať infláciu pod dvoma percentami, ale zároveň blízko tejto hranice.

Guvernér ECB Mario Draghi preto oznámil, že program kvantitatívneho uvoľňovania bude pokračovať minimálne do septembra roku 2018, prípadne i dlhšie.

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/draghi-potrebujeme-strukturalne-reformy-spravodlive-pre-vsetkych/

„Ak nastane nepriaznivá ekonomická predpoveď, alebo finančné podmienky nebudú vyhovujúce pre dosiahnutie našeho inflačného ciela, rada guvernérov bude pripravená opäť zvýšiť alebo predĺžiť program nákupu dlhopisov,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení Európskej centrálnej banky.

Pri tomto tempe sa na jeseň budúceho roku celková hodnota nakúpených dlhopisov vyšplhá na 2,7 biliónu eur.

ECB tiež oznámila, že úrokové sadzby zostanú nezmené minimálne do doby, kým neskončí nakupovanie dlhopisov. Základná úroková sadzba ostáva na nule a depozitná na mínus 0,4 percenta.

Opatrenie v čase krízy

Európska centrálna banka spustila masívny nákup dlhopisov v roku 2015 ako reakciu na dlhovú krízu v členských štátoch eurozóny.

Ekonomická situácia eurozóny sa odvtedy výrazne zlepšila. Nezabrzdilo ju ani spomalenie nákupu štátnych dlhopisov zo strany ECB v apríli tohto roku.

V prvej polovici tohto roku eurozóna zaznamenala hospodársky rast na úrovni 2,4% HDP, pričom nezamestnanosť klesla na deväťročné minimum (9,1%).

Ekonómovia z ECB tvrdia, že nízke úrokové miery, lacné pôžičky bankám a nákup dlhopisov uľahčil firmám a domácnostiam požičiavanie peňazí potrebných na spotrebu, investovanie a zamestnávanie.

„Naša menová politika v priebehu štyroch rokov prispela k tvorbe viac než sedem miliónov pracovných miest,“ vyhlásil vo štvrtok Draghi.

„Opatrenia menovej politiky zo strany ECB hrali pri povzbudení európskej ekonomiky kľúčovú úlohu ,“ myslí si hlavný ekonóm ECB Peter Praet.

Rozdielne názory vo vnútri ECB

Niektorí členovia rady guvernérov zastávajú rezervovaný postoj k oslabeniu silného nástroja ECB. Obávajú sa, že obmedzením prístupu k lacným peniazom zabrzdia ozdravný proces ekonomiky eurozóny.

Naopak, druhá časť vedenia ECB dlhodobo varuje pred rizikami spojenými s novými peniazmi, ktoré môžu spôsobiť oslabenie trhovej disciplíny. Domácnosti, firmy a štáty si skrátka začnú požičiavať príliš veľa.

Dnešné rozhodnutie o predĺžení a súčasnom spomalení programu je tak kompromisom, ktorý má uspokojiť obidve skupiny vo vnútri ECB.