Európska komisia požiadala o finančné sankcie pre Poľsko

Eurokomisárka Jourová chce nájsť s poľskou vládou cestu von z krízy právneho štátu. [EC/Janek Skarzynski]

Varšava sa snažila pokute vyhnúť prísľubom zmien vo fungovaní disciplinárnej komory, ktorá ohrozuje nezávislosť súdnictva. To ale Komisii nestačilo a Súdny dvor EÚ požiadala o udelenie sankcií. Eurokomisár Reynders chce viac ako stotisíc eur denne.

Členské krajiny po dnešku vedia, že sa porušovanie zásad právneho štátu môže predražiť.

„Nedávne rozhodnutia Súdneho dvora EÚ týkajúce sa nezávislosti poľských sudcov neboli v Poľsku úplne implementované,” povedala podpredsedníčka Komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Komisia ho preto požiadala, aby krajine udelil finančné sankcie. Tiež potvrdila, že koncom mesiaca pošle problematickým krajinám listy v rámci mechanizmu podmienenosti eurofondov.

„Vzhľadom na očividné nedodržiavanie požiadaviek ide o primeranú odpoveď,” myslí si slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS, RE). „Otvorenú neúctu k právu Európskej únie nemôžno tolerovať, inak sa naše spoločenstvo zrúti.”

Disciplinárny senát hrozí sudcom väzením. Komisia Poľsko karhá listom

Poľský disciplinárny senát vystavuje sudcov trestnému stíhaniu. Európsky súdny dvor pritom už minulý rok nariadil, aby pozastavil všetky konania. Kým Komisia čaká na odpoveď od poľskej vlády, europoslanci volajú po rýchlejšej reakcii a sankciách.  

Komora pokračovala v činnosti

Poľská vláda sa v auguste snažila sankciám vyhnúť a prisľúbila isté zmeny vo fungovaní disciplinárnej komory. Tá totiž podľa Súdneho dvora EÚ vystavuje sudcov politicky motivovanému stíhaniu.

Prikázal teda jeho činnosť zastaviť, čo poľská vláda neurobila. Aj keď komora prestala prijímať nové prípady, o tých existujúcich naďalej prejednávala.

„Disciplinárny senát pokračuje v niektorých svojich aktivitách voči sudcom, aj keď všetky tieto činnosti mali byť úplne pozastavené. Preto podnikáme ďalšie kroky na riešenie tejto situácie a sme pripravení spolupracovať s poľskými orgánmi na hľadaní riešení,” povedala Jourová.

Komisia žiada Súdny dvor EÚ, aby Poľsku uložil pokutu za každý deň, počas ktorého nie sú jeho rozhodnutia naplno implementované. Výšku pokuty nechala Komisia na súdny dvor. Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders ale povedal, že by to malo byť viac ako sto tisíc eur denne.

Pokuta za trestanie sudcov v Poľsku: Výskumníci navrhujú päť miliárd eur

Za narúšanie nezávislosti súdov by malo Poľsko podľa Európskej iniciatívy pre stabilitu zaplatiť jedno percento svojho HDP. Najvyššia sankcia bola pritom doteraz 115 miliónov eur.

Pošlú aj prvé listy o eurofondoch

Okrem toho začala Komisia ďalšie konanie o porušení povinností (infringement), v rámci ktorého môže Súdny dvor EÚ naďalej preskúmavať reformu disciplinárnej komory.

„Konečne nejaké tvrdé opatrenia na ochranu európskeho právneho štátu,” komentoval rozhodnutie nemecký europoslanec Daniel Freund (Zelení/EFA).

Sebastian Kaleta, zástupca poľského ministra spravodlivosti a autora problematických reforiem Zbigniewa Ziobra, to vidí inak. Žiadosť o pokutu nazval „nezákonným útokom” a „aktom agresie”.

Podľa poľskej europoslankyne Beaty Szydlo (ECR) Komisia hrozbou pokuty sama ovplyvňuje poľský súdnický systém.

Poľský ústavný súd má 22. septembra rozhodnúť o tom, či má vôbec európske právo vyššiu moc ako to poľské. Povinnosť rešpektovať európsku legislatívu je pritom základný parameter európskej integrácie.

Johannes Hahn, eurokomisár pre rozpočet, v utorok (7. septembra) tiež potvrdil, že sa Komisia chystá koncom septembra alebo začiatkom októbra poslať krajinám prvé listy v rámci mechanizmu podmienenosti eurofondov zásadami právneho štátu.

V rámci toho by krajine, kde európske zdroje ohrozuje korupcia a nefungujúce mechanizmy na jej prevenciu, mohla stopnúť eurofondy.

Tlak na Poľsko sa vystupňoval aj odložením schválenia jeho plánu obnovy. Komisii v ňom chýbali kroky k zlepšeniu situácie v súdnictve.

Expert na právny štát: Poľsko by sankcie odprezentovalo ako útok elít z Bruselu

Poľská vláda tvrdí, že zmenami v súdnictve bojuje proti korupcii. MAX STEUER z Katedry politológie Univerzity Komenského hovorí, že takéto argumenty zneužívajú nedemokratické režimy často.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte