Európska komisia sľubuje obranu proti obchodnej „šikane“, nástroj mohol pomôcť H&M v spore s Čínou

Kamenné obchody H&M zmizli z internetových máp v Číne. [AP Photo/Ng Han Guan]

Legislatívny návrh, ktorý by Únii dával súbor nástrojov na obranu proti nátlakovým obchodným praktikám, chce Komisia predstaviť do konca roka. Europoslanci z obchodného výboru však tlačia na rýchlejší proces. Európskym firmám, ktoré sa dostali do nevôle Pekingu, už klesli akcie.

Stiahnutie produktov z najpopulárnejších stránok, vymazanie kamenných predajní z máp a znemožnenie nainštalovania aplikácie. Takéto obchodné taktiky použila Čína proti švédskej značke H&M. Pekingu sa nepozdávalo jej rok staré rozhodnutie o zastavení dovážania bavlny z regiónu Sin-ťiang. Značka tak urobila pre obvinenia z využívania nútených prác etnickej menšiny Ujgurov, ktoré Čína odmieta.

Akcie H&M už pocítili dopady tohto rozhodnutia, ktoré po čínskej reakcii padli o viac ako dve percentá. Spor ale zasiahol aj akcie Adidas alebo Nike. Švédska sieť oblečenia v snahe o zažehnanie krízy zmiernila svoju rétoriku.

Európska únia pre podobné neformálne obchodné taktiky nemá obranné nástroje. Aspoň zatiaľ nie. Do konca roka však už Európska komisia sľubuje predstaviť legislatívny návrh, ktorý by vymedzoval, aké nástroje má Únia k dispozícii a kedy ich môže použiť.

Hlavný úradník pre presadzovanie práva v oblasti obchodu Denis Redonnet sa v stredu (14. apríla) na vypočutí obchodné výboru v europarlamente (INTA) vyjadril, že keby takýto nástroj Únia mala už dnes, mohol by v spore s Čínou pomôcť.

„Je to štandard, referenčná hodnota, okolo ktorej musí byť nástroj navrhnutý,“ povedal Redonnet.

Únia potrebuje nové obchodné ochranné nástroje, hovorí komisár

Nádejný nový eurokomisár pre obchod, Valdis Dombrovskis, plánuje predstaviť nový mechanizmus na ochranu trhu EÚ pred nátlakom Číny a Spojených štátov v prípade, že sa stane novým komisárom pre obchod.

Tlak proti európskej legislatíve

Redonnet však zdôraznil, že nový nástroj nebude mierený iba konkrétne na Čínu alebo na Spojené štáty americké.

„Budúci nástroj sa musí vedieť vyrovnať so všetkými druhmi nátlakových taktík,“ povedal Redonnet. Môžu to byť diskriminačné clá na dovoz, ale aj úmyselné prieťahy v konaniach, alebo nevydanie povolenia na podnikanie.

Podmienkou využitia nového nástroja bude využitie nátlakových taktík na ovplyvnenie politických rozhodnutí, či už v Európskej únii alebo v členských štátoch. Nemusí však ísť o konkrétnu legislatívu.

V prípade Číny môže ísť napríklad o list stovky europoslancov, ktorí požiadali Európsku úniu o vytvorenie „čiernej listiny“ čínskych spoločností, ktoré využívajú nútené práce Ujgurov.

Ďalšou podmienkou bude, že tretia krajina musí nátlakové obchodné taktiky využiť ako prvá a Únia na ne bude iba reagovať. Čína ako odozvu na tento list uvalila osobné sankcie na europoslancov vrátane Miriam Lexmann (KDH, EPP).

Český europoslanec Zahradil čelí internému vyšetrovaniu pre „čínske chlebíčky“

Jan Zahradil (ECR) priznáva, že občerstvenie na večierku Skupiny priateľstva EÚ a Číny zaplatilo čínske veľvyslanectvo. Otázne je, či to priznal aj v súlade s kódexom správania europoslanca. To teraz vyšetruje špeciálny výbor.

Europoslanci žiadajú konať čo najskôr

Europoslanec Miroslav Číž (SMER-SD, S&D), ktorý je členom obchodného výboru, iniciatívu Európskej komisie víta, pretože podobné opatrenia sú podľa neho v ostatnom období čoraz viac využívané. „Mohli sme to pozorovať aj pri krokoch USA namierených proti Iránu, Kube či Rusku, ktoré majú nepriamo dopad aj na EÚ, keďže ich cieľom je odradiť ekonomických aktérov od spolupráce s týmito krajinami,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Číž.

Takzvaným „extrateritoriálnym“ opatreniam sa však venuje odlišná európska iniciatíva, ktorá chce reformovať nariadenie o blokovaní (blocking statute).

Francúzsky europoslanec Maurel Emmanuel (GUE/NGL) vyzval na začlenenie týchto iniciatív do jedného repertoáru únijných nástrojov. Redonnet zatiaľ mohol potvrdiť len to, že v rámci verejnej konzultácie, trvajúcej do polovice júna, zvažuje Komisia aj túto možnosť.

Čo sa týka samotných nástrojov, budú podľa neho musieť byť efektívne, rýchle a proporčné voči škodám. Ako možné oblasti pre protiopatrenia menoval obmedzenie investícií, alebo možnosti firiem z tretích krajín zapojiť sa do verejného obstarávania v EÚ.

Emmanuel navrhol vytvoriť špeciálnu európsku banku, ktorá by umožnila obchodovať aj s krajinami, na ktoré obchodné veľmoci uvalili sankcie.

Jonathan Hackenbroich, výskumník think tanku Európska rada pre zahraničné vzťahy, vyzdvihuje aj podporu medzinárodného obchodovania v eurách, miesto dolára alebo čínskeho jüanu. Tiež odporúča neposkytovať citlivé dáta firiem, aj keď ich krajiny ako Čína či USA vyžadujú. Aj dobudovanie digitálneho eura podľa neho obmedzí vhľad tretích krajín do finančných transakcií EÚ.

Investičná dohoda s Čínou a zlaté teľa európskej jednoty

V posledných rokoch sa šíril naratív o členských štátoch zo strednej a východnej Európy, ktoré ohrozujú jednotu EÚ voči Číne. Nedávne udalosti, ktoré vyvrcholili unáhleným uzavretím investičnej dohody s Pekingom, však ukazujú, že väčšou prekážkou jednotnej reakcie je francúzsko-nemecké spojenectvo.

Dopady cíti aj Slovensko

Europoslanci na vypočutí volali po čo najrýchlejšom prijatí nástroja. „Bolo by nebezpečné to odkladať. Potrebujeme ambiciózny nástroj už na jeseň,“ povedala francúzska europoslankyňa Marie-Pierre Vedrenne (RE).

Číž však upozorňuje, že rýchlosť nesmie ísť na úkor kvality obsahu návrhu. „Je dobré, že Komisia chce zapojiť do prípravy nástroja čo najširší okruh zainteresovaných strán,“ hovorí Číž.

Podľa Júliusa Kostolného, podpredsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, je aj slovenský obchod so strategickými surovinami, energonosičmi, potravinami a liekmi poznamenaný politickými až vojenskými donucovacími praktikami niektorých krajín.

Konzultácie s podnikateľmi však podľa neho prebiehajú vo veľmi krátkej dobe a pripomínajú verejnú debatu o pláne obnovy. „Bolo by praktickejšie, keby Komisia predložila už konkrétny návrh,“ povedal pre EURACTIV Slovensko Kostolný. Nateraz tiež podľa neho Európska únia v súboji veľkých svetových hráčov ťahá za slabší koniec.

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner