Európska ľudová strana rozhodne o členstve OĽANO do dvoch mesiacov

Stretnutie Eduarda Hegera a Manfreda Webera v europarlamente. [Eduard Heger - predseda vlády SR]

OĽANO žiadalo o vstup do EPP už v roku 2019. Premiér Eduard Heger očakáva rozhodnutie v máji alebo júni.

O vstupe slovenského politického subjektu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti do Európskej ľudovej strany (EPP) sa stále rokuje, rozhodnutie padne v máji alebo v júni. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger pred svojou utorňajšou (27. apríla) návštevou Európskeho parlamentu v Bruseli.

Vládna strana má v europarlamente jedného poslanca, Petra Polláka, ktorý je členom europarlamentej frakcie EPP. OĽANO ale nie je súčasťou samotnej strany.

Slovensko má najmenej europoslancov z vládnych strán v Únii (INFOGRAFIKA)

Zo 14 slovenských europoslancov sú iba dvaja z vládnych politických strán. Ide o Petra Polláka z OĽaNO (EPP) a Eugena Jurzycu zo strany SaS (ECR). Slovensko je v tejto metrike na úplnom chvoste Európskej únie.

Heger v rámci svojej prvej oficiálnej návštevy v inštitúciách EÚ a NATO v utorok dopoludnia absolvoval stretnutie s predsedníčkou Európskej komisie Uruslou von der Leyen a pracovný obed s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. Popoludňajší program obsahoval stretnutie s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim, pričom Heger pobyt na pôde zákonodarného zboru EÚ využil aj na stretnutie s predsedom politickej skupiny EPP Manfredom Weberom.

Ľudovci sú najväčšou a najvplyvnejšou politickou frakciou v europarlamente a tiež najväčšou politickou rodinou na celoeurópskej scéne. OĽANO prejavilo záujem o vstup do EPP už v roku 2019. Zo Slovenska sú členmi tejto skupiny strany KDH, Spolu-OD, Most-Híd a SMK, ktoré sú všetky mimo slovenskej parlamentnej scény. V europarlamente však slovenskí poslanci z frakcie EPP tvoria najpočetnejšiu, päťčlennú skupinu.

Premiér zdôraznil, že jeho schôdzka s Weberom bola skôr priateľským stretnutím ako straníckym rokovaním. „Predpokladám, že v máji alebo začiatkom júna by malo prísť k rozhodnutiu. Sme v očakávaní. Toto je priateľské stretnutie pri príležitosti návštevy Bruselu,“ opísal Heger situáciu.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner