Európska ľudová strana a Orbán: Neľahké partnerstvo

Európska ľudová strana

Angela Merkelová a Viktor Orbán (AP Photo/Darko Vojinovic)

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána má v európskej rodine stredo-pravých strán (EĽS) silné postavenie.

Orbán bol v minulosti viceprezidentom Európskej ľudovej strany. V súčasnosti má pre predsedníctve EĽS zastúpenie cez vplyvnú europoslankyňu Fidesz-u Kingu Gál.

V Európskom parlamente má Fidesz 12 europoslancov, jednu z väčších delegácií v rámci euroľudoveckej frakcie.

Európska ľudová strana oficiálne zastáva hodnoty kresťanskej demokracie a jasne sa hlási k európskej integrácii, pri zrode ktorej stála, princípom solidarity a spolupráce.

Bez kritiky z najvyšších miest

Odkedy je Fidesz v Maďarsku pri moci, viaceré kroky jeho vlády, najmä zmeny, ktoré súvisia s demokratickým charakterom a systémom bŕzd a protiváh v Maďarsku, vzbudili v európskom prostredí minimálne otázniky.

Európska komisia o nich viedla s Maďarskom politickú a právnu debatu, výsledkom boli niektoré úpravy zákonov.

Vážnejšia kritika zo strany vedenia európskych ľudovcov alebo jej najprominentnejších politikov ako Angela Merkelová či Joseph Daul doteraz nezaznela.

Migrácia a Stredoeurópska univerzita

Nestalo sa tak ani na nedávnom stretnutí EĽS na Malte, hoci napríklad agentúra Bloomberg si všimla jasný rozpor medzi Orbánovovým prejavom a príhovormi ostatných kresťansko-demokratických štátnikov.

Rozkol je očividný najmä v otázke migrácie, kde Orbán označuje utečencov za „Trójskeho koňa terorizmu“ a nedávno spustil iniciatívu „Zastavme Brusel“.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/orban-zastavuje-brusel-komisiu-netrapi/

 

Posledný vývoj sa týka Stredoeurópskej univerzity (CEU) so sídlom v Budapešti. Narýchlo prijatý zákon ohrozuje jej ďalšie pôsobenie v Maďarsku. Ďalšie plány vlády Fideszu zahŕňajú snahu povinnej registrácie mimovládnych organizácii, ktorých ročný príjem zo zahraničia presiahne 7,2 miliónov forintov (asi 25 tisíc dolárov).

 

https://euractiv.sk/clanky/vzdelanie/madarsky-zakon-ohrozuje-stredoeuropsku-univerzitu/

Za čiarou

Pre niektorých politikov EĽS je obmedzovanie akademickej slobody za čiarou.

Hovorkyňa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Ulrike Demmeová sa vyjadrila, že maďarský zákon vyvoláva dojem, že pôsobenie zahraničných univerzít bude v konkrétnom prípade nemožné, pričom označila CEU za inštitúciu, ktorá pomohla vychovávať generáciu mladých demokratických lídrov vo východnej Európe.

„Sloboda, demokracia, vláda zákona a ľudské práva nie sú v Európe na debatu,“ cituje hovorkyňu Bloomberg. „Nemecko bude podrobne sledovať dôsledky tohto zákona na vysoké školy v Maďarsku.

To, že Orbána kritizujú ľavicové či liberálne politické rodiny v Európskom parlamente je evergreen. Kritika ale čoraz častejšie zaznieva aj z radov EPP.

Šéf európskych ľudovcov v Európskom parlamente, nemecký politik (CSU) Manfred Weber na Twitteri priamo Orbána nekritizoval, napísal ale, že sloboda myslenia, výskumu a slova sú pre európsku identitu kľúčové. „EPP to bude obraňovať za každú cenu #CEU“.

EĽS „nie je nekritická“

Slovenský europoslanec Eduard Kukan z frakcie euroľudovcov hovorí, že politika Viktora Orbána je pre neho „ako aj pre mnohých triezvo demokraticky zmýšľajúcich kolegov z EĽS, za hranicou.“

Podľa neho je tento kritický názor maďarskému premiérovi v rámci EĽS často a jasne komunikovaný.

„Nemyslím si, že EĽS je voči Orbanovi nekritická alebo zmierlivá,“ reaguje pre EurActiv.sk Kukan.

„Bohužiaľ tu často narážame na neschopnosť sebareflexie samotného Orbána a jeho politickej strany. Mrzí ma, že na túto slabosť dopláca maďarská spoločnosť a trpí ňou demokracia v tejto krajine.“

Dodáva tiež, že mu je veľmi ľúto, že sa Orbánova vládna strana „rozhodla zlikvidovať túto univerzitu a siahnuť na hodnoty akademickej slobody“.

„Je to veľká škoda pre Maďarsko. Vidím však za tým taktiež prejav slabosti samotnej Orbánovej vlády. Je to strach z toho, čo táto Univerzita dlhé roky reprezentuje: slobodu myslenia, vzdelania a kritického pohľadu na svet. Nemyslím si, že takýto strach môže byt základom budovania slobodnej a demokratickej spoločnosti.“

Vláda s podporou jasnej väčšiny

Europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH) tiež hovorí, že za niektoré veci európski ľudovci Orbána nie vždy chvália.

Pripomína ale, že napríklad v migrácii má Orbán podobné postoje ako slovenský premiér Robert Fico alebo poľská vláda. Hovorí, že EĽS pristupuje k Orbánovi ako šéfovi legitímne a jasnou väčšinou zvolenej vlády.

Pokiaľ ide o situáciu okolo Stredoeurópskej univerzity, Mikolášik dodáva, že nepozná okolnosti jej založenia, ale niektoré zdroje naznačujú, že „nevznikla na základe dvojstrannej dohody medzi štátmi ako býva pri zahraničných univerzitách zvykom, ale na základe ponuky pána Sorosa, ktorá bola akceptovaná.“

„Je to slobodná inštitúcia, ale neupieral by som maďarskej vláde právo pozrieť sa okolnosti a na právny základ ak tam základná dohoda chýba,“ povedal Mikolášik pre EurActiv.sk.

Vnútorná cesta vplývania

Europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD) z tábora sociálnych demokratov hovorí, že po určitú hranicu možno pochopiť, prečo EĽS mlčí ak Orbána navonok nediskvalifikuje svojho člena.

„Ale je ťažko pochopiteľné, ak sa EPP ani vlastnou vnútornou cestou nesnaží vplývať na činy, ktoré odsudzuje celá Európa.“

Slovenský premiér Robert Fico bol za svoju rétoriku v migračnej kríze verejne kritizovaný časťou Strany európskych socialistov (PES), napríklad francúzskymi a belgickými socialistami a aj šéfom eurosocialistov v Európskom parlamnete Giannim Pittellom.

Svoje postoje bol Fico na pôde PES minulý rok vysveľovať, k sankciám alebo pozastaveniu členstva, ako sa to Smeru stalo v roku 2006 (za koalíciu s SNS Jána Slotu) tentokrát nedošlo.