Európska únia a Čína budú investovať do malých a stredných podnikov

Jean-Claude Juncker a čínsky premiér Li Keqiang. FOTO: EC

Európsky investičný fond, ktorý je súčasťou Európskej investičnej banky a čínsky Fond hodvábnej cesty, podpísali spoločné Memorandum o porozumení s cieľom investovať do fondov súkromného a rizikového kapitálu. Základom majú byť investície do malých a stredných podnikov predovšetkým v Európskej únii.

Rokovania o Memorande iniciovali Európska komisia a Národná komisia pre rozvoj a reformy Číny.

Číňanov láka stabilita, talent a inovácie

Celkový záväzok, na ktorom sa obe strany dohodli, predstavuje 500 miliónov EUR, pričom polovica bude financovaná z čínskej a polovica z európskej strany.

„V súčasnosti je EÚ najdôležitejšou čínskou destináciou zahraničných investícií. Čínske spoločnosti láka talent a inovácie našich ľudí, stabilita nášho investičného prostredia a sila našej ekonomiky,“ uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas summitu EÚ – Čína.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/cinania-rokuju-v-bruseli-o-obchode-najskor-stopnite-dumping-odkazuju-firmy/

Juncker pripomenul, že minulý rok čínski investori minuli na akvizíciách v Únii päť krát toľko, koľko európske spoločnosti v Číne.

Čínska príležitosť v Junckerovom pláne

Podpis dohody je výsledkom záväzku, ku ktorému sa ešte v roku 2015 prihlásil Peking v rámci tzv. High-Level hospodárskeho a ekonomického dialógu. Dialóg mal preskúmať možnosti Číny zapojiť sa do Investičného plánu pre Európu, známeho aj ako Junckerov plán a zároveň podporiť spoluprácu s EÚ v investičnej politike.

Čítajte aj: Summit EÚ – Čína

Iniciatíva má v Junckerovom pláne cieliť najmä priestor na investície do malého a stredného podnikania, ktorý je súčasťou Európskeho fondu pre strategické investovanie (EFSI).

Fond zabezpečuje uľahčenie prístupu k financiám takmer 416 tisícom malých a stredných podnikov v Európe.