Európske špičky fandia Macronovi

Antonio Tajani (vľavo) a Andrej Danko

Antonio Tajani (vľavo) a Andrej Danko. FOTO-TASR

Za reprezentanta európskych hodnôt a zachovania Európskej únie označil dnes víťaza prvého kola francúzskych prezidentských volieb hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas.

Odôvodnil tým gratuláciu Emmanuelovi Macronovi, ktorá v noci na dnes zaznela od predsedu EK Jeana-Clauda Junckera.

Intenzívna debata o európskych témach

“Výber bol malý, čo vysvetľuje Junckerovo vyjadrenie. Včera to bolo o výbere medzi obranou toho, čo Európa znamená, a možnosťou, ktorá smeruje k zničeniu Európy, takže výber bol jednoduchý, preto si vybral prvú možnosť,” skonštatoval Schinas.

Odpovedal na otázky novinárov, prečo Juncker blahoželal Macronovi, hoci Francúzsko čaká ešte druhé kolo volieb. EK totiž nezvykne komentármi vstupovať do vnútorného politického diania v členských štátoch.

Hovorca EK argumentoval tým, že Francúzsko je nositeľom európskych hodnôt a zakladajúcim členom EÚ, a Macron tieto hodnoty reprezentuje.

Junckerovo rozhodnutie označil za “fundamentálne” aj vzhľadom na to, že pred druhým kolom volieb očakáva vo Francúzsku intenzívnu debatu o európskych témach.

Proti mýtom o EÚ v kampani

Schinas odmietol, že by EK zasahovala do volebnej kampane, ale avizoval, že eurokomisia bude reagovať, ak pred druhým kolom volieb zaznejú mýty a nepravdy o EÚ.

Zastúpenie EK vo Francúzsku vlani v decembri spustilo iniciatívu Dekóderi Európy. Cieľom tejto iniciatívy je vyvracať mylné informácie o EÚ a vysvetľovať, ako Únia naozaj funguje.

Postup Macrona do druhého kola privítali i hlavný vyjednávač EÚ pre brexit – tiež Francúz – Michel Barnier, ako aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Hovorca EK zhrnul, že v prípade Francúzska bola podpora konkrétneho kandidáta jasná a jednoduchá, ale všeobecne nemieni EK ohlasovať svojich favoritov vo voľbách v členských štátoch.

“Predseda EK nebude podporovať nijakú stranu, ani konkrétneho kandidáta v Spojenom kráľovstve,” odvetil na otázku týkajúcu sa júnových britských predčasných parlamentných volieb.

Znepokojení európski socialisti

Strana európskych socialistov (PES) vyzvala dnes Francúzov na mobilizáciu proti domácim krajne pravicovým silám.

Európski socialisti vyjadrujú hlboké znepokojenie nad vysokým podielom hlasov, ktoré v prvom kole francúzskych prezidentských volieb získala šéfka Národného frontu (FN) Marine Le Penová, uviedol predseda PES Sergej Stanišev v správe pre médiá.

Podľa jeho slov PES vyzýva francúzskych voličov, aby sa v druhom kole volieb zmobilizovali proti Le Penovej nebezpečným a rozdeľujúcim politickým víziám.

Stanišev zároveň potvrdil, že Strana európskych socialistov v druhom kole volieb, ktoré sa budú konať 7. mája, otvorene podporuje centristického kandidáta Emmanuela Macrona.

Smútok z osudu Hamona

“Je smutné, že výsledky kandidáta Socialistickej strany Benoita Hamona neodrážajú ani jeho široko zameranú kampaň, ani spravodlivý, udržateľný a do budúcnosti zameraný program, ktorý presadzoval,” uviedol Stanišev.

Zároveň však pripomenul, že program francúzskych socialistov, ktorý presadzoval Hamon, zostáva pred júnovými parlamentnými voľbami, kde podľa jeho slov môže táto strana počítať s plnou podporou PES, nemenným.

Stanišev ocenil, že aj prvé kolo francúzskych prezidentských volieb potvrdilo, že hlasy mladých voličov, ktorí sú budúcnosťou Európy, boli väčšinou proeurópske.

“Verím, že v druhom kole voliči z celého politického spektra spoločne zahlasujú proti krajnej pravici. Hlasovať proti Le Penovej znamená hlasovať za Francúzsko a za Európu”, skonštatoval Stanišev.

Ľudovci neveria v Le Penovej víťazstvo

Kandidátka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová nezvíťazí vo francúzskych prezidentských voľbách, myslí si predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani.

“Väčšina Francúzov sa zapojí a bude chrániť EÚ,” vysvetlil Tajani svoj postoj na dnešnej tlačovej konferencii počas summitu predsedov parlamentov členských krajín EÚ.

Odísť z Únie podľa neho nie je dobré riešenie. “Bude to zlá voľba aj pre Angličanov,” poznamenal v súvislosti s tým, že Marine Le Penová sľubuje v prípade víťazstva vo voľbách referendum za vystúpenie Francúzska z Únie (frexit).

Reagoval na postup Marine Le Penovej do druhého kola prezidentských volieb, kde sa 7. mája stretne s centristom Emmanuelom Macronom.

Danko sa chce postaviť extrémizmu

Hoci si Tajani myslí, že Le Penová nezíska prezidentský post, nemožno podľa Tajaniho ignorovať nespokojnosť ľudí v členských štátoch Únie. Predseda EP zopakoval, že EÚ spoločne musí bojovať proti terorizmu, migrácii, nezamestnanosti mladých.

“Treba reagovať konkrétnymi riešeniami,” uviedol a zdôraznil potrebu spolupráce.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v reakcii na prvé kolo francúzskych prezidentských volieb uviedol, že rešpektujeme a boli by sme rešpektovali akékoľvek výsledky.

“Ale je veľmi dôležité, aby sme sa dokázali postaviť vlne populizmu a extrémizmu. Musíme urobiť všetko preto, aby sme vlnu populizmu v akejkoľvek podobe potlačili. Aby sme tí, ktorí chceme napredovať v rámci EÚ, držali pokope,” uzavrel Danko.