Európski konzervatívci k sebe volajú Orbána, Fialovi europoslanci zatiaľ kreslia čiaru pri Marine Le Pen

ECR k sebe volá Orbána, ten však rokuje aj s extrémnou pravicou, s ktorou českí europoslanci spoluprácu vylučujú. [EPA-EFE/Marcin Obara]

Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová opustila frakciu ECR už pri náznakoch rokovaní s maďarským premiérom. Fidesz už má aj pozvánku, českí europoslanci z ODS ale s reakciou čakajú, kým ju prijme. Problém majú so stranami Marine Le Pen a Salviniho, s ktorými členovia ich frakcie rokujú tiež.

Europoslanci zo Skupiny Európskej ľudovej strany (EPP), umiernenej pravicovej frakcie, minulý rok odmietli ďalej spolupracovať s Orbánovým Fideszom. Zmenili si vnútorné pravidlá tak, aby mohli delegáciu vylúčiť. Kým to stihli urobiť, Orbánovi europoslanci odišli sami.

Orbán odvtedy vedie rokovania s konzervatívnymi európskymi politikmi. Napríklad s Poliakmi z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Tá je pravicovejšia ako EPP, ale stále sa považuje za stredový hlas. Maďarský premiér ale za stôl pozýva aj politikov z frakcie Identita a demokracia (ID), ktorí už predstavujú krajnú pravicu.

V kontexte týchto rokovaní sa otvára otázka, s kým si slovenskí a českí pravicoví europoslanci ešte dokážu predstaviť spoluprácu. Lucia Ďuriš Nicholsonová aj pre náznaky spájania s Fideszom už napríklad z ECR odišla.

Jej niekdajší kolegovia z českej ODS to vidia inak. „Tato otázka teraz nie je na programe dňa. Ak by sa o niečom takom malo rozhodovať, musí najskôr Fidesz vyjadriť záujem o vstup do našej frakcie a to sa nestalo,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko šéf českej delegácie, Jan Zahradil.

V ECR sú okrem neho združení ešte traja europoslanci za českú ODS, Evžen Tošenovský, Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová. Spolu so španielskym Voxom sú treťou druhou najpočetnejšou delegáciou v ECR.

Pravicové strany v europarlamente vydali spoločnú deklaráciu, boli by tretia najväčšia frakcia

Orbán, Salvini, Morawiecki aj Le Pen v liste kritizujú európsky „superštát“ a ideologický monopol. Zároveň však chcú Úniu založenú na „židovsko-kresťanskom dedičstve“. O svojej politickej budúcnosti môžu rozhodnúť na septembrovej konferencii.

Podobne zmýšľajúce národné delegácie

Vedenie strany ECR ale už europoslancom Fideszu odkázalo, že o nich majú záujem. „Začíname pracovať na rozšírení skupiny ECR otvorením dialógu s podobne zmýšľajúcimi národnými delegáciami, počnúc delegáciou Fideszu v Európskom parlamente,“ povedali vo vyhlásení jej spolupredsedovia, Poliak Ryszard Legutko a Talian Raffaele Fitto.

Jediný zostávajúci europoslanec za ECR na Slovensku je Eugen Jurzyca z SaS. K spájaniu s Fideszom v minulosti povedal, že „sa snaží byť bližšie k silám, ktoré preferujú demokraciu pred centralizmom“, ale aj ekonomickej pravici. Podobne ako europoslanci z ODS ale veľké zmeny vo svojej frakcií neočakáva.

Vyhlásenie vedenia ECR prišlo v momente, kedy maďarské médiá informovali o úspešnom konci rokovaní o novej europarlamentnej frakcii. Tieto správy sa nakoniec nepotvrdili. Decembrové rokovanie pravicových lídrov vo Varšave skončilo deklaráciou o hlbšej politickej spolupráci a prísľubom ďalšieho stretnutia o mesiac v Španielsku.

Orbán sa o spojenie politikov z oboch pravicových frakcií snaží už od vylúčenia jeho europoslancov z EPP. V júli zhromaždil pôsobivú skupinu strán do spoločnej deklarácie. Podpísalo sa pod ňu 16 politických subjektov, ODS ani SaS medzi signatármi neboli.

Prijmú európski reformisti Orbána? Ďuriš Nicholsonová je proti, Jurzyca to na stole nevidí

Stretnutie Orbána, Salviniho a Morawieckého po odchode Fideszu z EPP otvorilo viacero možností európskej pravicovej spolupráce. Orbánovi europoslanci najčastejšie hlasujú s frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov, kam patria aj Morawieckého europoslanci. Salvini má však v tejto frakcii domácich oponentov.

Rozpustiť ECR by bola chyba

„Naším cieľom je rozvíjať frakciu, ktorú sme spoluzakladali a nechystáme sa spájať so žiadnou inou frakciou v Európskom parlamente,“ hovorí Zahradil s tým, že by bola podľa neho chyba rozpustiť túto silnú značku v „nejakom nedefinovanom projekte“.

Orbánovu júlovú deklaráciu ale podpísalo veľa dôležitých strán z ECR, vrátane poľskej delegácie strany Právo a spravodlivosť, ktorá má 24 z 63 všetkých členov. Ak by sa všetky podpísané strany spojili, vytvorili by tretiu najsilnejšiu frakciu v europarlamente. Európskych konzervatívcov by tiež obrali o potrebné počty na fungovanie frakcie.

Vedenie ECR však akékoľvek spájanie frakcií odmieta, otvorené je iba rozširovaniu členov. Na decembrové stretnutie vo Varšave však prišiel Jarosław Kaczyński, predseda strany Právo a spravodlivosť, aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. Z ECR sa zúčastnili aj zástupcovia španielskeho Voxu a holandského JA21. Podpísali sa pod jednu deklaráciu s členmi skupiny Identity a demokracie, napríklad Marine Le Pen.

Europoslanec Michal Wiezik prechádza k progresívcom, aj frakciu mení na liberálnu

Michal Wiezik prechádza zo stredopravej frakcie európskych ľudovcov do liberálnej Obnovme Európu. Liberáli mali na Slovensku na začiatku volebného obdobia iba dvoch europoslancov, tento rok k nim prešla aj Lucia Ďuriš Nicholsonová. Po novom bude liberálov a ľudovcov rovnako.

Le Pen je za čiarou

Zahradil však vylučuje akékoľvek spájanie poslancov ODS so stranou Národné združenie, ktorú vedie Le Pen. Za čiarou je podľa neho aj strana Alternatíva pre Nemecko, ktorú ECR v minulosti vylúčila. Nový domov našli v ID.

Spoluprácu odmieta aj so stranou Liga Mattea Salviniho. Salvini sa v minulosti výrazne zastával myšlienky nového pravicového projektu, ale na decembrovom stretnutí sa nezúčastnil aj pre vnútroštátny konflikt s Bratmi Talianska, odkiaľ je aj jeden zo spolupredsedov skupiny ECR a šéfka politickej strany ECR, Giorgia Meloni.

Akékoľvek spájanie týchto strán do jedného celku s ECR Zahradil považuje „úplne mimo realitu“.

Slovenskí ľudovci odmietajú Salviniho pozvánku do skupiny v europarlamente

Taliansky politik pozval do novej konzervatívnej skupiny aj členov Európskej ľudovej strany. Záujem o spoluprácu nemajú poslanci z KDH Ivan Štefanec a Miriam Lexmann, ani Michal Wiezik a Vladimír Bilčík zo Spolu. Salviniho považujú za populistu a demagóga.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte