Európski lídri o „mini-zmluve“

Krátka správa

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že súčasné a nadchádzajúce predsedníctva EÚ (nemecké, portugalské a slovinské) diskutovali o „väčších detailoch cesty k dohode o Zmluve.“ Neformálne stretnutie sa uskutočnilo 12.-13. mája 2007 v Sintre.

Barroso dodal: „Dúfame, že pod vedením Angely Merkelovej do konca júna spravíme v tejto veci pokrok.“

Portugalský premiér José Sócrates jasne povedal, že v rozhovoroch očakáva postup vpred ešte pred tým, ako jeho krajina prevezme 1. júla 2007 predsedníctvo. „Prirodzene, to, čo chceme, je, aby počas júnového stretnutia bol nájdený konsenzus a aby bolo jasné, aký je časový harmonogram, podľa ktorého by mohla Európa prijať inštitúcie upravujúcu zmluvu čo najskôr.“

Angela Merkelová vyjadrila potrebu novej zmluvy, ktorá je nevyhnutná pre to, aby dokázala EÚ čeliť výzvam globalizácie. Pre novinárov povedala: „Osamotené Nemecko nemôže doviesť všetky tieto otázky do úspešného konca… Ale verím, že mám podporu svojich kolegov, ktorí sa tu zišli a ktorí budú aj naďalej prejavovať oddanosť nášmu kurzu vrátenia Európy na správnu cestu a správne základy.“

Zatiaľ čo novozvolený francúzsky prezident Nicolas Sarkozy podporuje rýchle riešenie ústavnej krízy v prospech prijatia „mini-zmluvy,“ očakávaný nástupca Tonyho Blaira, Gordon Brown, by sa mohol ukázať ako problematickejší prvok počas vyjednávaní o tomto dokumente.

Iným príkladom nezhodnutia sa v otázke Zmluvy sú český a taliansky premiér. Mirek Topolánek a Romano Prodi po svojom stretnutí v Prahe 15. mája 2007 dali najavo, že majú „odlišnú víziu“ inštitucionálnych reforiem. Prodiho argument spočíva v tom, že pôvodný text bol odobrený Komisiou a ratifikovalo ho už 18 členských krajín EÚ-27. Topolánek ale na druhej strane poukázal, že Francúzi a Holanďania ho v referende odmietli, teda pôvodný dokument môže byť „základom pre ďalšie diskusie,“ ale ničím viac. Obaja premiéri sa dostali do konfrontácie predovšetkým kvôli otázke hlasovania, prerozdelenia kompetencií medzi štáty a Spoločenstvo a taktiež v otázke symbolov v súčasnom texte (napríklad termíny: ústava, minister zahraničných vecí a pod.).

Počas Európskeho summitu, ktorý sa uskutoční 21.-22. júna 2007, Nemecké predsedníctvo predstaví cestovnú mapu obnovenia zastaveného procesu prijímania Ústavy. Krízu spôsobili dve po sebe nasledujúce referendá v roku 2005.