Európski lídri sa na viacročnom rozpočte nedohodli

Zdroj: TASR, Martin Baumann

Lídri ešte včera absolvovali bilaterálne rokovania s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, na ktorých mu naznačili hranice, čo nie sú ochotní prekročiť. V prípade Slovenska šlo o zachovanie výdavkov na kohéziu, zotieranie rozdielov medzi poľnohospodármi a podpora na odstavenie dvoch blokov Jaslovských Bohuníc.

Následne dostali na stôl Van Rompuyov prepracovaný návrh na základe požiadaviek štátov z bilaterálnych rozhovorov, ktorý počíta so znížením výdavkov o viac ako 75 miliárd eur v porovnaní s pôvodným biliónovým plánom Európskej komisie. Nadránom sa lídri rozišli a k rokovaciemu stolu si opäť sadli na poludnie, aby rozhodli, či ešte má zmysel ďalej rokovať. Väčšina z hláv štátov a vlád, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandea však avizovali, že dohodu neočakávajú.

Summit nakoniec skončil s otvoreným koncom. Dohoda nepadla, no v najbližších mesiacoch sa bude pokračovať v rokovaniach, v snahe rámec schváliť začiatkom roka 2013. „Bilaterálne rokovania a konštruktívna diskusia v rámci Európskej rady ukázali dostatočnú mieru potenciálnej konvergencie, vďaka ktorej by dohodu bolo možné uzavrieť budúci rok. Mali by sme byť schopní prekonať existujúce rozdiely názorov. Európsky rozpočet je dôležitý pre kohéziu Únie a pre pracovné miesta a rast vo všetkých našich krajinách,“ píšu lídri v oficiálnych záveroch.

Pesimizmus pred summitom neskrýval premiér Robert Fico, ktorý už včera avizoval, že dohoda nebude možná, dokonca ani ak by sa pokračovalo budúci rok. Jeho predpoklady sa síce naplnili, no ďalšie pokračovanie rokovaní už vníma inak.

„Teraz bude prebiehať séria bilaterálnych rokovaní s krajinami, ktoré vyslovili nespokojnosť, ale cítil som, že je záujem a každý si uvedomuje, že sa musíme dohodnúť čo najrýchlejšie. Aby sme trhom, aj ľuďom v EÚ povedali, že táto inštitúcia ako taká funguje,“ vysvetlil predseda slovenskej vlády. Slovensko je podľa jeho slov pripravené rokovať kedykoľvek, keďže európske prostriedky tvoria 75 % verejných investícií krajiny.

„ Ja nie som práve príliš probruselský typ politika a vždy mám pokazenú náladu, keď sem idem, ale je to moja práca a musím to zvládnuť, ale celkovo sa na tomto summite urobilo dosť veľa roboty. Čakal som, že to bude také príliš individualistické, príliš búrlivé, že sa krajiny budú navzájom vyhrážať vetom a podobne. Každý si uvedomuje aké je podstatné dohodnúť sa na peniazoch,“ dodal.  Za veľký pokrok označil fakt, že sa v súčasnosti už nikto nevyhráža vetom.

„Je to obrovský rozdiel, pretože ste počuli vyjadrenia typu bude veto, nedohodneme sa, prijatie dohody na úrovni „26 plus“ a podobne, toto už nie je pravda, myslím si, že sme úplne jasne nastavení k dohode, len ešte to vyžaduje nejaký čas,“ pokračoval. Za nespokojné krajiny označil Rumunsko a Českú republiku. Slovensko je podľa jeho slov druhá najspokojnejšia a Estónsko je na prvom mieste.

Pripustil ďalej, že treba počítať s tým, že výsledkom bilaterálnych rokovaní môže byť však viacročný rozpočet dokonca o 100 až 105 miliárd nižší ako bol pôvodný návrh Európskej komisie. Priestor pre škrty vidia vo výdavkoch na administratívu, vonkajšie vzťahy, či rozvojovú pomoc, teda tie, ktoré sa Slovenska bezprostredne netýkajú.

Ako poukázal premiér, napriek tomu, že budúci finančný rámec bude zrejme oproti tomu súčasnému o približne 20 miliárd nižší, Slovensko má šancu dostať viac peňazí ako v období 2007 – 2013. „Bolo jasne deklarované, že by tieto škrty nemali byť na úkor kohéznej politiky a ani spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ dodal premiér.

Okrem toho oproti prvému návrhu Van Rompuya by Slovensko na Jaslovské Bohunice mohlo dostať miesto 105 miliónov až 200 miliónov eur. Ďalej bola opäť upravená miera spolufinancovania zo 75 % na 85%, predfinancovanie stanovili na úrovni 4 % a hovorí sa aj o čiastočnej odpočítateľnosti DPH.

Práve škrty podľa neho umiernili aj čistých prispievateľov na čele s Veľkou Britániou, ktorí tlačia na znižovanie výdavkov. „Včera som bol viac pesimista, myslel som si, že odtiaľto odídeme rozhádaní, ale nebolo to o hádkach, každý si povedal svoj názor, niekde sa ustúpilo, niekde sa dalo, naozaj to nevyzeralo zle,“ zdôraznil premiér.

Stály predseda Európskej rady zatiaľ presne nešpecifikoval, kedy by začiatkom budúceho roka mohlo byť ďalšie mimoriadne stretnutie k rozpočtovému rámcu. Nedohoda zatiaľ podľa Fica budúce čerpanie neohrozuje.

„Je škoda, že sme sa nedohodli, pretože EÚ teraz potrebuje iným častiam sveta ukázať pripravenosť komplikované rozhodnutia, ale nie sme pod takým časovým tlakom ako v prípade iných vecí. Ak padne dohoda na začiatku januára tak je všetko v poriadku,“ uzavrel.