Európski lídri tlačia na podporu pre výrobcov vakcín v Únii

Výroba vakcín v nemeckom Dessau-Rosslau. [EPA-EFE/Hendrik Schmidt]

Piati európski predstavitelia zaslali list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, v ktorom volajú po okamžitej podpore pre európskych výrobcov vakcín. Zdôrazňujú v ňom, že nedostatok očkovacích látok na európskom trhu je potrebné riešiť a stavať aj nové výrobné zariadenia.

List, ktorý zaslali lídri v utorok (23. februára) a ku ktorému má portál EURACTIV prístup, podpísali predsedovia vlád Belgicka, Dánska, Španielska, Poľska a prezident Litvy. Reagovali tak na iniciatívu poľského premiéra Mateusza Morawieckého. Spoločnosť AstraZeneca totiž oznámila, že jej dodávky vakcín do Únie budú meškať. Navyše, región západného Balkánu je v dôsledku tohto plne vystavený zásobovaniu vakcín z Ruska a Číny.

Signatári listu sa zhodli na tom, že Európa pri dodávke vakcín nemôže strácať čas. Tému by mali lídri otvoriť aj na nadchádzajúcej telekonferencii, ktorá sa uskutoční vo štvrtok a piatok (24-25. februára).

Európska únia zlepšuje mechanizmus civilnej ochrany

Europarlament a Rada EÚ sa dohodli na posilnení nástroja, ktorý má potenciál zlepšiť aj spoločný nákup lekárskeho vybavenia.

„Náš kľúčový odkaz je, že musíme integrovať a strategicky riadiť náš hodnotový reťazec, aby sme posilnili kapacitu na výrobu vakcín v Európe,“ uviedli v liste piati lídri. Dodávajú, že právo na podporu európskych výrobcov by sa malo aplikovať v prípade neočakávaných problémov, ktoré môžu nastať v procese výroby.

„Bude potrebné upraviť existujúce výrobné zariadenia. Rovnako bude treba postaviť nové zariadenia. Tieto kroky by mali do budúcna zabezpečiť, že všetci európski občania budú mať prístup k vakcínam vrátane vakcínam mRNA, ak sa budeme musieť preočkovať kvôli novým mutáciám a budúcim pandémiám,“ poznamenali.

AstraZeneca spomalí dodávky

Medzičasom tlačová agentúra AFP informovala, že farmaceutický gigant AstraZeneca, na základe svojho vyhlásenia v utorok (23. februára), bude schopný dodať na európsky trh iba polovicu vakcín z plánovaného množstva.

Hovorca britskej medicínskej spoločnosti pre AFP povedal, že AstraZeneca „pracuje na tom, aby navýšila mieru výroby v rámci svojich európskych dodávateľských reťazcov“. Spoločnosť využije svoju „celosvetovú pôsobnosť na to, aby dodala 180 milión dávok do EÚ v budúcom štvrťroku“.

„Približne polovica očakávaného množstva vakcín by mala ísť do dodávateľských reťazcov EÚ“ s tým, že zvyšok pôjde do medzinárodných dodávateľských reťazcov, dodal hovorca.

Vakcínová solidarita je liekom na mutácie, G7 ju posunie ďalej

Členovia výboru Európskeho parlamentu pre rozvoj volajú po navýšení podpory vakcinačného programu COVAX o ďalších 300 miliónov eur. Iniciatíva potrebuje peniaze na pretavenie ambicióznych plánov do reality. Európska komisia naznačuje, že ďalšie príspevky môžu byť ohlásené na piatkovom stretnutí G7.

Chýbajú vakcíny pre Balkán

Krajiny západného Balkánu naďalej nemajú prístup k vakcínam z EÚ. Svoje vakcíny preto získavajú primárne od Moskvy a Pekingu.

Minister zahraničných vecí Severného Macedónska Bujar Osmani sa pre AFP vyjadril, že Skopje znáša „vedľajšie následky“ politiky verejného obstarávania EÚ. Podľa neho Brusel vysiela „zlé signály“ na Balkán tým, že „ponecháva tento región bez vakcín“.

Srbsko začalo očkovať čínskymi a ruskými vakcínami. Očakáva sa, že aj Čierna Hora nimi začne očkovať tento týždeň.