Európski lídri skladajú Rubikovu kocku

Zdroj: Wikipedia

Vrcholových pozícií v inštitúciách EÚ je viacero – okrem predsedu Európskej komisie, ktorým sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane Luxemburčan Jean-Claude Juncker – je to post vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (v súčasnosti Catherine Ashtonová, Veľká Británia), stály predseda Európskej rady (Belgičan Herman Van Rompuy) a predseda euroskupiny (Holanďan Jeroen Dijsselbloem).

Portfóliá v Komisii

Do toho ešte vstupuje úloha prerozdeliť 27 portfólií v Európskej komisii medzi 27 krajín (Luxembursko sa už nepočíta). Podľa zmlúv je to právomoc predsedu Komisie, na rozdiel od obsadzovania tých vyššie spomínaných, kde rozhodujú hlavy štátov a vlád, zväčša konsenzom.  

Niektoré portfóliá v Európskej komisii sú silnejšie ako iné, najmä z hľadiska závažnosti rozhodovania – napríklad hospodárska súťaž, obchod, hospodárske záležitosti, energetika a vnútorný trh (pokrýva aj finančnú reguláciu).

O jedno z týchto portfólií prejavila (okrem iných) záujem Veľká Británia. Podľa nemenovaného diplomata  s ktorým hovoril EurActiv je nepravdepodobné, že ho aj dostane. „Zväčša neodmeňujete niekoho, kto je proti vám“, hovorí. Británia bola jedna z dvoch krajín, ktoré nehlasovali za Junckera ako predsedu Európskej komisie.

Šéf diplomacie

Favoritkou na post šéfky zahraničnej politiky EÚ má byť čerstvá talianska ministerka zahraničných vecí Federica Mogherini. Taliansky premiér Matteo Renzi za ňu intenzívne lobuje a podľa pozorovateľov sú ostatní lídri náchylní Renziho odmeniť za jeho proreformné nastavenie. Talianskym socialistom sa tiež mimoriadne darilo v európskych voľbách, preto si na jeden z top postov prirodzene nárokujú.

V minulosti sa na Ashtonovej post viac spomínal poľský minister zahraničia Radek Sikorski. Ten ale patrí ku konzervatívcom a na vkus niektorých členských krajín zvykne používať pomerne silný jazyk. Znalci bruselských pomerov dobre hodnotia aj expertízu bulharskej komisárky pre rozvoj Kristaliny Gergievy.  

Stály predseda Európskej rady

Podľa diplomatov má pomerne širokú podporu pre post Hermana Van Rompuya dánska socialistická premiérka Helle Thorning-Schmidt.

Jej nevýhodou je, že Dánsko nie je členom eurozóny. Ako jej hendicap to má vnímať najmä Francúzsko, naopak nemecká kancelárka Angela Merelová sa už vyjadrila, že to za záväzný problém nepovažuje.

Paríž by ale mohol vymeniť podporu pre Thorning-Schmidt za portfólio pre hospodárske a menové veci v novej Komisii. To by mohol obsadiť bývalý francúzsky minister financií Pierre Moscovici.

Helle Thorning-Schmidt má za manžela bývalého lídra britských labouristov Neila Kinnocka, čo by ju mohlo urobiť prijateľnú aj pre Londýn.

„Zdá sa, že dánska premiérka je akceptovateľná voľba takmer pre každého a mohla by pôsobiť ako most s Britániou,“ hovorí ďalší európsky diplomat.

Ak by nakoniec predsa len nebola priechodná, možným konsenzuálnym kandidátom sa zdá byť aj írsky premiér Enda Kenny, alebo holandský premiér Mark Rutte. Prijateľná by bola aj litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, no tá len pred pár týždňami vyhrala svoje druhé prezidentské voľby.

„Nevylučujem ani to, že sa budúci týždeň nedohodnú na celom balíku – bez mena nástupcu Van Rompuya“, hovorí ďalší zdroje z prostredia európskych inštitúcií. „Tento post nepotrebujú post obsadiť až do jesene.“

Eurozóna

Do rovnice ešte vstupuje predseda euroskupiny, teda ministrov financií štátov, ktoré používajú spoločnú menu euro. Momentálne túto pozíciu zastáva holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem, jeho mandát končí v polovici budúceho roku. Eurozóna teraz ale hľadá osobu, ktorá by túto funkciu vykonávala na plný úväzok 2 a pol roka.

Okrem Dijsselbloema je kandidátom španielsky konzervatívny minister hospodárstva Luis de Guindos.

Ďalšie kroky

  • 15. júla: Európsky parlament hlasuje o Jean-Claude Junckerovi
  • 16. júla: Lídri EÚ sa zídu v Bruseli aby diskutovali o obsadení top postov a zložení Európskej komisie.  
  • September: Nominovaní komisári absolvujú híringy vo výboroch Európskeho parlamentu
  • Október: Európsky parlament hlasuje o Komisii ako celku
  • 1. november: Nové Európska komisia sa ujíma funkcie