Európski ľudovci obmieňajú vedenie, kandiduje aj europoslanec Štefanec

Ivan Štefanec. [TASR/Michal Svítok]

Najsilnejšia strana v Európskom parlamente si bude voliť nového predsedu a podpredsedov. O post v predsedníctve sa uchádza Slovák, Maďarka z neho vypadne.

Európska ľudová strana (EPP) na svojom nadchádzajúcom sneme v Záhrebe (20. – 21. novembra) uskutoční „výmenu stráží“ vo svojom vedení.

Za nového predsedu európskych ľudovcov kandiduje dosluhujúci predseda Európskej rady Donald Tusk a za jedného z podpredsedov kandiduje aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH), šéf slovenskej delegácie EPP v Európskom parlamente.

EPP v nedeľu (17. novembra) v oficiálnom stanovisku potvrdila, že po uplynutí lehoty na predloženie kandidatúr za členov predsedníctva strany, je už známy zoznam všetkých kandidátov.

Tusk šéfom EPP?

Jediným kandidátom na nového predsedu EPP je Donald Tusk z Poľska, ktorého nominovala tamojšia Občianska platforma. Nahradiť by mal súčasného šéfa EPP Josepha Daula z Francúzska, ktorý túto pozíciu zastáva od novembra 2013 (po smrti predošlého šéfa EPP Wilfrieda Martensa z Belgicka). Tusk bol doteraz – ako predseda Európskej rady – jedným z členov predsedníctva EPP.

Na pozície desať podpredsedov najväčšej európskej politickej rodiny kandiduje 12 záujemcov, z toho deväť mužov a tri ženy: David McAllister (Nemecko), Helen McEntee (Írsko), Siegfried Murešan (Rumunsko), Averof Neofytou (Cyprus), Petteri Orpo (Fínsko), Franck Proust (Francúzsko), Paulo Rangel (Portugalsko), Ivan Štefanec (Slovensko), Antonio Tajani (Taliansko), Esther De Lange (Holandsko), Marija Gabriel (Bulharsko) a Johannes Hahn (Rakúsko).

Nová šéfka Európskej komisie je naším spojencom, tvrdí šéf maďarskej diplomacie

Holandský kandidát na eurokomisára šíri klamstvá o strednej Európe a šéf frakcie ľudovcov považuje Maďarov za menejcenných, myslí si maďarský minister zahraničných vecí.

Kandidátom na pokladníka EPP je Christian Schmidt z Nemecka.

Spomedzi kandidátov na podpredsedov majú traja – Gabriel, Hahn a Tajani – skúsenosť eurokomisára, pričom Tajani bol aj predsedom Európskeho parlamentu. Sú tam tiež viacnásobní a veľmi aktívni europoslanci (McAllister, De Lange), Murešan bol jedným z rumunských kandidátov na eurokomisára.

Štefancove šance

Pre kandidáta zo Slovenska to znamená silnú konkurenciu v súboji o podpredsednícke kreslo v EPP. Štefanec však v europarlamente a v EPP nie je „neznáma veličina“.

Má blízko k predsedovi politickej frakcie EPP v EP Manfredovi Weberovi, už druhý mandát za sebou v zákonodarnom zbore EÚ je predsedom platformy SME Europe, najväčšej politickej organizácie v Európe, ktorá sa zaoberá právami malých a stredných podnikov (MSP) a vytvára a rozvíja spoločnú európsku politiku priateľskú k MSP.

Podľa informácií TASR sa o zisk podpredsedníckeho kresla v EPP v minulosti pokúšal aj prvý slovenský eurokomisár Ján Figeľ, avšak bez úspechu.

Slovensko má štyri politické strany s plným hlasovacím právom v EPP: KDH, SMK, Most-Híd a od septembra tohto roku aj SPOLU-OD. Súčasťou rodiny EPP bola v minulosti aj SDKÚ.

Kinga Gál končí

O možnosť uchádzať sa o post podpredsedu Európskej ľudovej strany (EPP) prišla maďarská vládna strana Fidesz. Od 20. marca má totiž pozastavené členstvo v EPP.

Od roku 2015 mal Fidesz doposiaľ jedného podpredsedu, uviedol spravodajský server Index.hu.

Europoslanec Pollák: Orbánov Fidesz nemá v Európskej ľudovej strane čo hľadať

PETER POLLÁK by podporil aktiváciu článku 7 voči Maďarsku, pretože Viktor Orbán sa nespráva demokraticky. V europarlamente sa chce venovať eurofondom. Tie slovenská vláda podľa neho nedokázala dobre využiť, čím zvýšila napätie medzi Rómami a Nerómami. 

Server zdôrazňuje, že Fidesz, a ani jeho predseda a maďarský premiér Viktor Orbán, sa na zjazde EPP nezúčastnia. Fidesz nemôže hlasovať ani nominovať. Podpredsedníčkou EPP bola doposiaľ europoslankyňa a podpredsedníčka Fideszu Kinga Gál.

Orbán v júli vyhlásil, že členstvo Fideszu v EPP je stále otvorené. „Zatiaľ musíme počkať, aby sa vyjasnil obraz, aby európski ľudovci rozhodli, kam chcú smerovať. To sa uvidí na jesennom zjazde EPP,“ povedal vtedy premiér.

O Fidesze nerozhodnú

K pozastaveniu členstva Fideszu v EPP došlo 20. marca v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.

Bruselské zdroje koncom októbra uviedli, že do zjazdu určite nerozhodnú o osude Fideszu a príslušnú správu dovtedy nebude mať ani monitorovací výbor európskych ľudovcov.

O členstve maďarskej vládnej strany nebudú rozhodovať ani delegáti zjazdu v Záhrebe, pripomenulo internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság.

Európska ľudová strana, založená v roku 1976, je najväčšou politickou rodinou v Európe, najsilnejšou frakciou v Európskom parlamente od roku 1999 a od roku 2002 má najpočetnejšie zastúpenie medzi členmi Európskej komisie, čo sa nezmení ani v exekutíve EÚ pod vedením Ursuly von der Leyen. Ľudovci majú v celej EÚ približne 50 členských strán, najmenej šesť členov z krajín mimo EÚ a približne 30 strán so štatútom pozorovateľa z členských aj nečlenských krajín EÚ.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner