Vedenie Strany európskych socialistov na stretnutí rozhodlo o pozastavení členstva dvoch slovenských strán. Hovoria o jasnom odklone Roberta Fica od hodnôt európskych socialistov a tiež o spojení s radikálne pravicovou stranou SNS.
Volania po vylúčení strán Smer a Hlas z rodiny európskych socialistov padli na úrodnú pôdu. Vedenie Strany európskych socialistov (PES) dnes (12. októbra) rozhodlo o pozastavení plného členstva strany Smer a aj asociovaného členstva strany Hlas.
„Predsedníctvo k tomuto kroku pristúpilo po tom, čo sa líder Smeru-SD Robert Fico jasne odklonil od hodnôt rodiny PES. A navyše v dôsledku obáv, ktoré sa objavili po ohlásení vládnej koalície Smeru-SD, Hlasu-SD a radikálnej pravicovej strany,“ hovorí vyhlásenie strany po stretnutí, s odkazom na avizovanú koalíciu so stranou SNS.
Strana Hlas je z rozhodnutia socialistov prekvapená.
„Hlas získal štatút asociovaného člena PES pri plnom rešpektovaní všetkých princípov zo strany PES a nie je si vedomý akéhokoľvek odklonenia sa od sociálno-demokratických hodnôt,“ odkazuje hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.
Hlas ďalej hovorí, že sociálno-demokratická politika, ktorej základom je presadzovanie kvality života ľudí a členstvo v EÚ a v NATO, bude tvoriť základné podmienky na vstup do povolebnej koalície.
„Pevne veríme, že Strana európskych socialistov prehodnotí svoje rozhodnutie a rokovania o vstupe Hlasu do tejto politickej skupiny budú ďalej pokračovať,“ hovorí strana.
Beňová, Roth Neveďalová a Hajšel prídu o frakciu
Už aj europarlamentná frakcia S&D, ktorej členmi sú Monika Beňová, Katarína Roth Neveďalová a Robert Hajšel, vydala vyhlásenie, že bude rešpektovať rozhodnutie politickej strany.
Frakcia vo vyhlásení spomína aj homofóbne a transfóbne vyjadrenia strany Smer. Všíma si aj memorandum podpísané s Hlasom a SNS, ktoré podľa nej nie je kompatibilné s progresívnymi hodnotami socialistov.
„Nedávne verejné vyjadrenia a postoje lídrov strán Smer a Hlas k ruskej vojne proti Ukrajine, migrácii, právnemu štátu a ku komunite LGTBIQ vyvolávajú vážne obavy a nemajú miesto v progresívnej rodine,“ odkazuje vedenie frakcie.
Vedenie frakcie navrhne, aby budúci týždeň pozastavilo členstvo všetkých troch slovenských europoslancov. To znamená, že následky ponesie aj Robert Hajšel, aj keď nie je členom strany, ale kandidoval za ňu.
Vylúčenie z frakcie by mohlo znamenať, že by europoslankyne a europoslanec prišli o politický vplyv, vrátane pozícií vo výboroch alebo vedení europarlamentu, o čom rozhodujú politické skupiny.
Podobnú situáciu riešila napríklad europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, keď menila europarlamentnú frakciu z Európskych konzervatívcov a reformistov na Obnovme Európu. Jej sa však vtedy podarilo vyjednať, že zostane v pozícii šéfky europarlamentného výboru pre zamestnanosť a sociálne veci.
Kritika z vysokých miest
Európski socialisti kritizovali stranu Smer za proruské postoje, konkrétne za odmietnutie poskytnutia vojenskej pomoci Ukrajine. Tiež pripomínali, že koalícia s krajnou pravicou by mala byť pre ľavicové strany červenou čiarou.
Po reakcii volali aj vysokopostavení európski politici, napríklad portugalský predseda vlády António Costa. V liste žiadali predsedníctvo PES o reakciu aj socialisti z Nemecka, Holandska alebo Rakúska.
Peter Pellegrini na túto hrozbu reagoval slovami, že majú na rozdiel od Smeru výhodu, keďže ich socialisti nemôžu vyhodiť, keďže ešte nie sú plnými členmi. Fico vo videu odkázal, že rétoriku voči Ukrajine nebude meniť, ani keby ho to malo stáť členstvo.