Európsku komisu opustí niekoľko jej členov

Foto: www.mmisso.com

Viviane Reding (informačná spoločnosť), Louis Michel (rozvojová pomoc), Danuta Hübner (regionálna politika) a Ján Figeľ už údajne oznámili predsedovi Európskej komise José Manuelovi Barrosovi zámer vrátiť sa domov. Kým väčšina z vyššie menovaných chce kandidovať v júnových voľbách do Európskeho parlamentu o slovenskom eurokomisárovi Figeľovi médiá špekulujú, že bude kandidovať na post predsedu KDH.

Na základe vnútrostraníckej dohody, ku ktorej sa podľa tlačovej agentúry SITA schyľuje, by mal sa mal súčasný predseda Pavol Hrušovský stať predsedom poslaneckého klubu v NR SR pričom Figeľ bude novým predsedom hnutia. Snem, na ktorom sa bude voliť nový šéf strany sa zíde v júni.

Komisia v reakcii na správy o plánovanom odchode niekoľkých členov začína zvažovať ako rozdistribuuje portfóliá v čase ich neprítomnosti, dodáva zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Komisia sa preto pripravuje na podobné zmeny, aké sa udiali minulý máj, kedy z Bruselu odišiel komisár pre spravodlivosť a bezpečnosť Franco Frattini, aby kandidoval v národných voľbách a neskôr vstúpil do vlády Silvia Berlusconiho ako minister zahraničných vecí.

Francúzsko a Taliansko vtedy súhlasili, že si vymenia portfóliá, Jaques Barrot sa ujal spravodlivosti a taliansky náhradník dostal dopravu.

Na to, aby komisári mohli viesť kampaň im teoreticky stačí odísť dva dni pred voľbami, hovorí zdroj z Komisie, je však nepravdepodobné, že by čakali do poslednej chvíle. Pravdepodobnejšie je, že komisári opustia Brusel, len čo Európsky parlament zatvorí brány a začne predvolebná kampaň (7. mája).

Podľa vnútorných pravidiel Komisie, členovia sú povinní informovať predsedu o svojich plánoch zúčastniť sa predvolebnej kampane a o úlohe, ktorú v nich chcú zastávať. Predseda sa po zvážení špecifických okolností prípadu rozhodne, či je účasť dotyčného v kampani kompatibilná s vykonávaním povinností eurokomisára.

Johaness Leitenberger, hovorca Komsie vysvetli, že od komisárov sa nebude žiadať, aby odstúpili len preto ak sa ich meno objaví na kandidátke. Musia odísť len ak plánujú viesť aktívnu kampaň.

Od novembra 2004, kedy sa súčasná Komisia ujala úradu, odišli z komisie traja komisári: Peter Mandelson (obchod), Franco Frattini (spravodlivosť) a Markos Kyprianou (zdravie).

Medzi súčasnými poslancami EP sú aj bývalí komisári  – Talianka Emma Bonino a Belgičan Philippe Busquin.

Analytici hovoria, že v novom Parlamente bude väčší počet známych politikov a posilní imidž Európskej únie. V snahe posilniť prestíž francúzskeho tímu v EP Prezident Nicolas Sarkozy vyzval ministrov Michela Barniera a Rachidu Dati, aby viedli kandidátku Ile de France do Európskeho parlamentu.

Voľby do EP sa budú konať v júni 2009. Mandát Komisie končí v novembri 2009, aj keď sa špekuluje o jeho predĺžení, tak aby nová Komisia mohla byť menovaná podľa pravidiel Lisabosnkej zmluvy.