Európsky parlament navrhuje spustiť právne konanie voči Maďarsku

Maďarsko Orbán

Plénum Európskeho parlamentu, zdroj: EP

Európsky parlament (EP) prijal dnes uznesenie, ktoré z dôvodu systematického ohrozovania právneho štátu navrhuje spustiť voči Maďarsku proces právneho konania podľa článku č. 7 Lisabonskej zmluvy. Jeho výsledkom môžu byť rôzne sankcie vrátane pozastavenia hlasovacieho práva v EÚ, informovala agentúra APA.

Návrh uznesenia predloženého frakciou sociálnych demokratov (S&D), Alianciou liberálov a demokratov za Európu (ALDE), zelenými a ľavicou podporila aj časť Európskej ľudovej strany (EPP), ktorej členom je i strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.

Za nezáväznú rezolúciu hlasovalo celkom 393 poslancov EP, proti ich bolo 221.

Z EPP hlasovali za Kukan a Štefanec

Zo slovenských europoslancov hlasovali za uznesenie Monika Flašíková-Beňová (Smer, S&D), Vladimír Maňka (Smer, S&D), Monika Smolková (Smer, S&D), Boris Zala (Smer, S&D). 

Zo skupiny EPP to boli Ivan Štefanec (KDH, EPP) a Eduard Kukan (EPP).

Proti hlasovali Pál Csaky (SMK-MKP, EPP), MIroslav Mikolášik (KDH, EPP), József Nagy (Most-Hid, EPP), Branislav Škripek (OĽaNO, ECR), Richard Sulík (SaS, ECR), Anna Záborska (KDH, EPP) a Jana Žitňanská (NOVA, ECR).

 

Hoci uznesenie má skôr symbolický význam, EP ním môže vyvinúť určitý tlak na maďarského premiéra. Vo veci však v konečnom dôsledku musí jednomyseľne rozhodnúť Rada EÚ, Maďarsko sa v tomto prípade ako dotknutá krajina nepočíta.

Zástupcovia EPP chceli pôvodne počkať na preskúmanie situácie zo strany Európskej komisie. V tom prípade by sa článok 7 spustil vtedy, ak by Európska komisia získala jasné dôkazy o systematickom ohrozovaní právneho štátu v Maďarsku, alebo o vážnom porušení zásad a hodnôt EÚ.

Fidesz je pobúrený

Maďarská vláda vidí za uznesením tlak v súvislosti s neochotou prijímať utečencov.

Cieľom uznesenia Európskeho parlamentu, ktorý dnes navrhol spustiť právne konanie voči Maďarsku, je nanútiť krajine ilegálnych prisťahovalcov, reagovali na rozhodnutie parlamentu poslanci EP za maďarský vládny blok Fidesz-Kresťansko-demokratická ľudová strana (KDNP).

Podľa komerčnej rozhlasovej stanice InfoRádió europoslanci vládneho bloku vo vyhlásení uviedli, že odmietajú “najnovší politický útok voči Maďarsku”. Deklarovali, že v Bruseli budú aj naďalej reprezentovať záujmy Maďarov, a preto nepripustia ilegálnu migráciu.

Opozícia hovorí o prelome

Za prelomový bod považuje uznesenie poslanec EP za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) Tibor Szanyi.

“Rozhodnutie je morálnym a politickým prelomom z hľadiska odhalenia charakteru Orbánovej politiky, ktorá spôsobila Maďarsku izoláciu v rámci Európy,” konštatoval maďarský ľavicový europoslanec pre InfroRádió.

Szanyi tiež zdôraznil, že v tomto prípade ľavicový návrh zrejme podporilo aj množstvo konzervatívnych poslancov z Európskej ľudovej strany (EPP), do ktorej patrí aj strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.

Podľa jeho slov Európa Orbánovi odkázala, že už ďalej nestrpí v Únii postupné budovanie diktatúry namierenej proti demokracii a proti EÚ. “Je dôležité, že uznesenie EP poukazuje aj na prepojenie na korupciu, čím vyzýva Európsku komisiu, aby preverila využívanie európskych fondov v Maďarsku,” dodal europoslanec, ktorý sa aktívne zúčastnil prípravy uznesenia.