Európsky parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2018. Socialisti sa zdržali

Predseda EP Antonio Tajani pri podpise rozpočtu EÚ na rok 2018

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok schválili konečnú podobu budúcoročného rozpočtu EÚ, na ktorej sa 18. novembra dohodli vyjednávači EP a Rady EÚ v rámci takzvaného zmierovacieho konania.

O dve miliardy viac oproti minulému roku

Dohoda uvádza, že EÚ bude mať v roku 2018 k dispozícii 160,1 miliardy eur na záväzky a 144,7 miliardy eur na platby.

Za rozpočet na rok 2018 hlasovalo 295 poslancov, 154 bolo proti a 197 sa zdržalo. Krátko po hlasovaní budúcoročný rozpočet Únie podpísal aj predseda EP Antonio Tajani.

„Gratulujem vyjednávaciemu tímu Európskeho parlamentu za rozpočet, ktorý podporuje rast a prácu, rieši migráciu a zaisťuje bezpečnosť všetkých občanov, napísal Tajani na sociálnej sieti Twitter.

Europoslancom sa voči pôvodnému návrhu Európskej komisie podarilo presadiť  o 116,7 milióna eur viac na zvyšovanie zamestnanosti mladých, o 15 miliónov eur vyššiu podporu pre malé a stredné podniky. viac peňazí pôjde aj na výskum a inovácie cez program Horizont 2020 (o 110 miliónov eur) a program Erasmus+ (o 24 miliónov eur).

Čítajte viac: https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/rozpocet-eu-pre-rok-2018-menej-penazi-pre-turecko-rozvojovu-pomoc/

Zvýšenie prostriedkov pre mladých poľnohospodárov o 34 miliónov eur má pomôcť pri znižovaní nezamestnanosti mladých ľudí na vidieku. Poslanci presadili viac podpory aj pre poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie – pomoc sa zvýši o 95 miliónov eur.

Parlament v porovnaní s prvotnou verziou rozpočtu „pridal“ viac zdrojov pre agentúry EÚ, ktoré majú na starosti bezpečnosť. Europol dostane o 3,7 milióna eur viac a bude môcť zamestnať ďalších desať pracovníkov, agentúra pre justičnú spoluprácu Eurojust, ktorá pomáha v boji proti terorizmu, si polepší o 1,8 milióna eur a môže prijať piatich nových zamestnancov.

V rámci snáh o lepšie zvládanie migračnej krízy dostane 5 miliónov eur navyše aj Európsky podporný úrad pre azyl (EASO). Ďalšími 80 miliónmi eur europoslanci podporili aj rozpočet na vonkajšie opatrenia súvisiace s migráciou.

Peniaze pre Turecko len za poslušnosť

Naopak, menej peňazí z rozpočtu EÚ dostane Turecko, kde aj europoslanci súhlasili s krátením predvstupovej pomoci kvôli zhoršujúcej sa situácii v oblasti demokracie, právneho štátu a ľudských práv v tejto krajine. EP však odobril, že v rezerve pre záväzky zostane 70 miliónov eur, ktorých uvoľnenie bude možné, ak sa situácia v Turecku výrazne zlepší.

„Parlament môže byť s rozpočtom EÚ na rok 2018 spokojný. Dosiahli sme dohodu, pretože našimi prioritami bolo posilnenie programov, ktoré pripravia EÚ na budúce výzvy a ochránia Európanov,“ uviedol v správe pre médiá francúzsky poslanec a predseda Výboru EP pre rozpočet Jean Arthuis.

Spravodajca EP pre budúcoročný rozpočet Únie Siegfried Murešan dodal, že rozpočet prináša to, čo občania od EÚ očakávajú: zamestnanosť a rast na jednej strane a bezpečnosť na strane druhej.

„Jasne sme uviedli, že podpora zo strany EÚ krajinám za jej hranicami nie je bezpodmienečná. Turecko sa vzďaľuje hodnotám EÚ a my sme v porovnaní s návrhom Eurokomisie rozhodli o znížení pomoci tejto krajine o 105 miliónov eur,“ vysvetlil rumunský poslanec.

Socialisti sa zdržali

Politická skupina Progresívna aliancia socialistov a demokratov  sa hlasovania zdržala. Je to vôbec prvýkrát, čo rozpočet prešiel bez podpory eurosocialistov. Hovorkyňa skupiny Eider Gardiazabalová Rubialová neverí, že seriózny rozpočet môže vzniknúť v priebehu rokvaní, ktoré trvajú 16 hodín.

https://twitter.com/TheProgressives/status/936247383565963266

„Nehovorili sme dokonca ani o potrebe financovania humanitárnej pomoci, či riešenia utečeneckej krízy. Dúfam, že naše zdržanie sa vyslalo jasný signál Rade EÚ: potrebujeme poriadny rozpočet, ktorý bude schopný všetky výzvy, ktorým Európa čelí.“

Nemôžeme súhlasiť s rozpočtom, ktorý škrtá výdavky na energetickú infraštruktúru, platby poľnohospodárom. Preto sme sa rozhodli nepodporiť tento rozpočet, doplnila jej kolegyňa Isabelle Thomasová.

Proti rozpočtu hlasovali zástupcovia Európskej zjednotenej ľavice a severskej zelenej ľavice. Podľa Liadh Ní Riadaovej, ktorá je členkou skupiny, odmietajú „nebezpečné kroky veľkých členských štátov smerom k vybudovaniu spoločnej európskej armády.”