Európsky parlament si zvolil nového predsedu

zdroj europarl.europa.eu

Za nového predsedu včera hlasovalo 387 zo 670 hlasujúcich europoslancov. Jeho dvaja britskí oponenti, europoslankyňa Diana Wallisová (ALDE) získala 141 hlasov a europoslanec Nirj Deva (ECR) 142 hlasov.

Po voľbách do europarlamentu v júni 2009 sa dve najväčšie frakcie Európska ľudová strana (EĽS) a Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) dohodli, že si post predsedu podelia. Jerzy Buzek bol predsedom parlamentu prvú polovicu 5-ročného volebného obdobia a teraz nasleduje predseda socialistov Martin Schulz. Výsledky hlasovania však naznačujú, že niektorí členovia spomínaných frakcií, nedodržali kompromis.

Martin Schulz vo svojom úvodnom prejave prisľúbil asertívnejší parlament. V uplynulých dvoch rokoch znamenali podľa neho summity vlád členských krajín to, že "úloha zástupcov ľudí v Európe sa v podstate zredukovala na potvrdzovanie dohôd uzatváraných medzi členskými krajinami za zatvorenými dverami počas ich bruselských stretnutí – Európsky parlament sa však nebude nečinne prizerať, ako takéto postupy pokračujú", zdôraznil a dodal, že "medzivládna dohoda o novej fiškálnej únii bude prvým testom".

Predseda Schulz tiež varoval, že "po prvýkrát od založenia Európskej únie sa jej zlyhanie stáva realistickým scenárom" a dodal, že "naše záujmy už nemožno oddeľovať od záujmov našich susedov". Dôležité je podľa jeho slov uvedomenie si toho, že EÚ nie je hrou s nulovým súčtom, v ktorom musí jeden prehrať, aby niekto iný mohol zvíťaziť. "Je to presne naopak: Buď všetci prehráme, alebo všetci zvíťazíme. Základným pravidlom je metóda Spoločenstva, ktorá nie je odborným výrazom, ale duchom Európskej únie!"

Pre Schulza môže byť ťažké zapojiť parlament v čase, keď ho členské štáty pri riešení krízy vytláčajú na vedľajšiu koľaj. Po dohode o predsedníctve parlamentu s Európskou ľudovou stranu v roku 2009 začal Schulz vystupovať menej kritický. Špekuluje sa, že má ambície dostať sa v roku 2014 do Európskej komisie.

Pozície:

"Martin Schulz mal veľmi dobrú prezentáciu aj v ostatných frakciách a získal 387 hlasov zo 699 odovzdaných, čiže viac ako nadpolovičnú väčšinu, ktorú potreboval," povedala slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová. Schulzovo prvé vystúpenie v novej funkcii zhodnotila ako korektné. "Ale to, čo bude ako najdôležitejšie rezonovať v jeho politike, bude zlepšenie obrazu Európskeho parlamentu a jeho lepšie zapojenie v rámci rozhodovacieho procesu v Európskej únii."

Francúzsky europoslanec a šéf EPP Joseph Daul pogratuloval Schulzovi a zdôraznil, že aj keď majú odlišné politické názory, bude ho plne podporovať: „V tejto ťažkej situácii, v ktorej sa Európa nachádza, je dôležitejšie čo nás spája, ako to, čo nás rozdeľuje.“ „Musíš mať na pamäti tri priority : brániť princípy spoločenstva, obhajovať princípy spoločenstva a zabezpečovať princípy spoločenstva.“ Ešte dodal: „Nič nie je dôležitejšie, ako poraziť krízu posilnenou európskou integráciou.“

Britský konzervatívec Nirj Deva, ktorý bol aj jeden z troch kandidátov na post predsedu parlamentu, pogratuloval Schulzovi a znova potvrdil svoj záujem úzko spolupracovať s ním a ďalšou neúspešnou kandidátkou Dianou Wallisovou.„Veľmi rád ponúknem svoje služby, ak budem mať tú možnosť. Predseda sa môže inšpirovať mojou platformou a najmä časťami o zdokonaľovaní transparentnosti rozhodovania a práve parlamentu zvoliť si vlastnú pozíciu.“

(Euractiv/TASR)