Európsky parlament smeruje k veľkej koalícii

Lídri politických skupín Európskeho parlamentu, ktorí sa stretnú vo štvrtok (9. júla), by mali pozvať úradujúceho šéfa európskej exekutívy, aby na prvom stretnutí novozvoleného zhromaždenia, ktoré bude budúci týždeň v Štrasburgu, prezentoval svoj politický program.

Podľa parlamentných zdrojov sa očakáva, že Barroso preštuduje programy hlavných politických strán a zakomponuje ich do svojej vlastnej politickej agendy na nadchádzajúcich päť rokov, v prípade, že ostane na čele Komisie.

Švédske predsedníctvo trvalo na tom, aby Barrosa opätovne vymenovali tak rýchlo ako to bude možné. Premiér Frederik Reinfeldt však včera po stretnutí s Konferenciou predsedov politických skupín EP v Štokholme prestal naliehať na hlasovanie o znovuzvolení Barrosa už na júlovom stretnutí, pričom zdôraznil, že rešpektuje žiadosť zhromaždenia o odklad voľby. Dúfa však, že Európsky parlament o nadchádzajúcom predsedovi Komisie rozhodne v septembri.

Dohoda o legislatívnom pláne

Na júlovom zhromaždení by lídri politických skupín mali s maximálnou pozornosťou preštudovať Barrosov politický program a rozhodnúť, čí dokáže poskytnúť základ pre sformovanie dohody o legislatívnom pláne. Podľa zdrojov by potom Barrosa mohli oficiálne znovu vymenovať po jesennom hlasovaní.

Predseda parlamentnej skupiny Európskej ľudovej strany Joseph Daul očakáva, že portugalský líder sa zaviaže k plneniu priorít strany odkiaľ pochádza pri tvorbe koncepcie legislatívneho plánu. Medzi tie podľa jeho slov patrí „politika, ktorá nás vyvedie z krízy, pričom je založená na:

  • regulovanej sociálno-trhovej ekonomike,
  • zodpovednej energetickej a klimatickej politike, ktorá firmám umožní inovovať a tvoriť pracovné miesta
  • a podpore bezpečnosti bez protekcionizmu“.

Liberálna skupina na čele s bývalým belgickým premiérom Guyom Verhofstadtom podľa zdrojov z radov strany tiež finalizuje svoju vlastnú „listinu prianí“ pre Barrosa. Liberáli sa však obávajú, že ľudovci a socialisti sa už v princípoch na legislatívnom pláne dohodli. Zelení svoj program chcú prezentovať budúci týždeň.

Technická dohoda alebo veľká koalícia?

Zdroje z radov socialistov preferujú „technické“ vnímanie dohody a nie politické. Naznačili, že ich volebný manifest obsahoval základné požiadavky skupiny od novej Európskej komisie a teda ostávajú platné.

Socialisti zdôrazňujú, že „technická dohoda“ je limitovaná menovaním ďalšieho predsedu Európskeho parlamentu, pričom sa očakáva, že sa na najvyššom poste vystriedajú predstavitelia oboch najväčších politických skupín.

Z radov ľudovcov by sa predsedom Parlamentu na dva a pol roka mal stať bývalý poľský premiér Jerzy Buzek a nasledovať ho bude socialistický líder Martin Schulz na rovnaké obdobie.

Helmut Weixler zo skupiny zelených pre EurActiv povedal, že je presvedčený, že socialisti a Európska ľudová strana sa dohodli na vytvorení veľkej koalície.

„Na jeseň budú hlasovať za Barrosa,“ vyhlásil, pričom alianciu medzi ľudovcami a socialistami opísal ako „jedinú možnú stabilnú koalíciu v Parlamente“.