Európsky prokurátor: Europoslanci budú grilovať kandidátov

Výbor Európskeho parlamentu LIBE počas híringu. [©European Union 2018/EP /Arnaud Devillers]

Dva výbory európskeho parlamentu budú spovedať troch kandidátov na šéfku či šéfa Európskej prokuratúry. Slovensko nehovorí, koho preferuje.

Pred europoslancov sa postavia traja kandidáti. Z 24 prihlásených vybral troch na shortlist odborný panel.

Odborníci, medzi ktorými je aj Slovák Ján Mazák, preferujú rumunskú kandidátku, prominentnú protikorupčnú prokurátorku Lauru Codruțu Kövesiovú. Druhým v poradí je Francúz Jean-François Bohnert, trojicu uzatvára Andres Ritter z Nemecka.

Europoslanci z výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) a z výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT) majú na každého kandidáta 75 minút, väčšina času je určená na ich otázky.

Híringy začnú v utorok o 15.30, potrvajú až do 19.15. Je možné ich sledovať naživo.

Europoslanci sa v stredu poradia o výsledku a odporučia jedno meno na hlasovanie pléna Európskeho parlamentu. Europarlament rozhoduje absolútnou väčšinou.

Rumunská protikorupčná prokurátorka je favoritkou na šéfku európskej prokuratúry

Odborný panel, v ktorom sedí aj Ján Mazák, odporučil troch uchádzačov na post hlavného európskeho prokurátora. Okrem rešpektovanej prokurátorky Laury Kövesiovej aj nemeckého a francúzskeho kandidáta.

Minulý týždeň sa o trojici kandidátov hlasovalo v tajnej voľbe na úrovni Rady vo formácii Coreper (veľvyslanci členských krajín pri EÚ). V tomto hlasovaní vyšiel víťazne Francúz Bohnert s 50 hlasmi. Rumunka a Nemec získali rovnako po 29 hlasov.

Stále zastúpenie nekomentovalo, koho podporilo Slovensko s odkazom na tajnú voľbu. Nie je nateraz jasné, čo sa stane, ak by sa Európsky parlament a Rada na mene nedohodli.

Predsedajúca krajina v Rade, Rumunsko, vedie proti Kövesiovej silnú kampaň. Kövesiová stále od roku 2013 na čele rumunského proti-korupčného úradu (DNA). Za jej éry sa začali masívne stíhať aj politicky exponovaní ľudia, za čo si vyslúžila aj medzinárodne uznanie. Rumunskí vládni socialisti (PSD), ktorých tiež výrazne protikorupčný boj DNA zasiahol, v júli po dlhom snažení dosiahli jej odvolanie z postu. Vyčítajú jej, že jej stíhania boli politicky motivované a niekedy nezákonné.

Európska prokuratúra by mala vzniknúť koncom roka 2020. Stíhať bude trestné činy s vplyvom na európsky rozpočet, teda podvody s eurofondami alebo veľké cezhraničné podvody na DPH.

Sídliť bude v Luxemburgu ale bude mať aj delegovaných európskych prokurátorov v členských štátoch.