Európsky týždeň: Silu podpredsedov určí Ursula von der Leyen

Urusula von der Leyen s Jeanom-Cludom Junckerom. [EPA-EFE/StephanieLecocq]

Zajtra nová šéfka Európskej komisie oznámi, ako medzi národných nominantov rozdelila portfólia. Ako vždy, existujú neoverené zoznamy.

 

Zverejnenie prerozdelenia portfólií v novej Európskej komisii, ktorú povedie Ursula von der Leyen, sa očakáva v utorok, 10. septembra. Ako býva zvykom, objavili sa viaceré predbežné, neoficiálne zoznamy. Je to pomerne bežná prax, hoci tieto informácie určite nebývajú 100 % spoľahlivé.

Obsahujú viacero postov, o ktorých sa hovorí už dlho. Napríklad, že by mal Ír Phil Hogan dostať na starosti obchod, alebo, že poľský nominant Janusz Wojciechowski skončí s agendou poľnohospodárstva. Českej komisárke Věre Jourovej predbežné verzie pripisujú právny štát, Fransovi Timmermansovi klimatickú politiku. Mnoho z ostatných mien a pridelených tém sa môže zajtra výrazne líšiť.

Slovenskému eurokomisárovi a zároveň nominantovi do novej Komisie Marošovi Šefčovičovi neoverené informácie prisudzujú „Bezpečnostnú úniu“ (Security Union). Je to európsky žargón, ktorý označuje agendu, ako je napríklad boj proti terorizmu alebo proti organizovanému zločinu. Predovšetkým ide o tie aspekty, kde môže lepšia spolupráca medzi členskými štátmi pomôcť k väčšej efektivite. V súčasnej Európskej komisii mal túto oblasť na starosti britský eurokomisár Julian King. Ten sa venoval aj témam ako je boj proti radikalizácii, teroristickej propagande a hate speech alebo ochrane kritickej infraštruktúry.

Skoršie zoznamy prisudzovali Marošovi Šefčovičovi oblasť rozširovania EÚ. V niektorých verziách je označený ako podpredseda Európskej komisie, v iných nie.