Európskych socialistov znepokojuje vážnosť obvinení Fica a Kaliňáka

Robert Fico obvinenia zo zosnovania zločineckej skupiny odmieta. [TASR/Jakub Kotian]

Strana európskych socialistov pozorne sleduje obvinenia, ktorým čelia lídri ich členskej strany Smer-SD. Doteraz stáli európski socialisti na strane Smeru, a to aj napriek volaniam po ich vylúčení za spoluprácu s fašistami a zľahčovanie vojny na Ukrajine.

Aktualizované 21.4. o vyjadrenie frakcie S&D.

V posledných mesiacoch čelila Strana európskych socialistov (PES) dvom otvoreným listom volajúcim po vylúčení strany Smer-SD zo svojich radov. Doteraz však stranu Roberta Fica jej európske štruktúry podržali.

Dnešné (20. apríla) obvinenie predsedu Smer-SD Fica a člena predsedníctva strany Roberta Kaliňáka však môže byť zlomovým momentom.

„Strana európskych socialistov si je vedomá a znepokojená závažnosťou obvinení a situáciu pozorne sleduje,“ odkazuje pre EURACTIV Slovensko vedenie celoeurópskej politickej strany.

Fico pripustil spoluprácu s Uhríkom, čelí vylúčeniu z frakcie aj odchodu Beňovej

Fico vo februári pripustil spoluprácu s hnutím Republika. Slovenskí europoslanci chcú, aby za to Smer prišiel o miesto v európskych štruktúrach. Monika Beňová strane odkázala, že Uhrík je fašista a zo strany by v takom prípade odišla.

Podobne to vidí aj Iratxe García Pérez, šéfka europarlamentnej frakcie Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), v ktorej sú zdužení europoslanci zvolení za Smer, Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel.

„Znepokojujú ma správy zo Slovenska. Obvinenia voči bývalému ministrovi Robertovi Kaliňákovi sa musia objasniť a dôkladne vyšetriť. Transparentnosť a nezávislá justícia sú kľúčové pre ochranu demokracie a právneho štátu,” odkazuje pre EURACTIV Slovensko García Pérez.

„Medzitým očakávam vysvetlenie aj od predstaviteľov strany SMER. Na budúci týždeň sa uskutoční stretnutie všetkých národných lídrov PES, na ktorom sa zúčastním ako vedúca skupiny v Európskom parlamente, a určite na ňom vyjadrím svoje obavy.”

Zosnovanie zločineckej skupiny odmieta

Fico a Kaliňák sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ďalej z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Kaliňák bol v stredu ráno zadržaný, Fica zatiaľ chráni poslanecká imunita a súhlas so vzatím do väzby by musel dať parlament. Podľa Denníka N obvinenie súvisí s kauzou Očistec, v rámci ktorej mala zločinecká skupina v polícii ovplyvňovať vyšetrovanie prípadov. Podľa Fica je obvinenie „čisto politická pomsta“, spáchanie zločinu odmieta.

Členstvo strany Smer-SD v Strane európskych socialistov už bolo raz pozastavené. Stalo sa tak v roku 2006 na desať mesiacov pre koaličnú spoluprácu so stranou SNS. Pre európskych socialistov by totiž mala byť spolupráca s nacionalistickými hnutiami neprístupná. Ďalší trest hrozil hnutiu v roku 2015, keď vedenie strany „zahanbili“ Ficove urážlivé výroku na adresu migrantov.

V posledných mesiacov smerovalo na vedenie európskej strany viacero otvorených listov volajúcich ďalšom pozastavení alebo úplnom vylúčení Smeru. Iniciovali ich zvyšní slovenskí europoslanci. Prvý z nich napísali v auguste minulého roka a obviňovali v ňom lídrov Smeru zo spolupráce s fašistickým hnutím Republika v súvislosti s organizáciou protivládnych protestov. Líder hnutia Republika Milan Uhrík povedal, že protesty sú spoločné, pretože „dokázali prekonať drobné rozdiely“. Fico ale tvrdil, že protesty spoločné nie sú a vedenie PES tvrdenia označilo za falošné.

Dopadne Smer ako Fidesz? Otvorený list volá po vylúčení z frakcie eurosocialistov za spoluprácu s fašistami

Monika Beňová aj Robert Fico obvinenia odmietajú. Podľa Uhríka z Hnutia Republika ale bude protest spoločný, pri rokovaní podľa neho dokázali prekonať „drobné“ rozdiely. Eurosocialisti už v minulosti členstvo Smeru pozastavili za vstup do koalície s SNS.

Beňová za stranou stojí

Podobná situácia sa zopakovala v marci tohto roka, keď europoslanci napísali ďalší otvorený list. Fico v rozhovore pre dezinformačný web Zem a Vek označil hnutie Republika za možných koaličných spojencov a o ruskej invázii na Ukrajinu hovoril ako o konflikte medzi „Spojenými štátmi a Ruskom“. Aj vtedy sa Strana európskych socialistov Smeru zastala s tvrdením, že slovenská strana „konzistentne vyjadruje záujem vytvoriť koalíciu z progresívnych strán“.

Po marcových vyjadreniach o spojenectve Smeru s hnutím Republika sa europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová vyjadrila, že by v takom prípade zo strany odišla.

Obvinenia zo zločinu však vyhodnocuje inak. „V tejto situácii stojím za svojimi kolegami,” napíala europoslankyňa na Facebook s tým, že zo strany pre ne neodíde.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte