Európskym ľudovcom bude šéfovať Manfred Weber

Nový líder európskych ľudovcov Manfred Weber chce dať strane silnejšiu identitu. [TASR/DPA/Michael Dappeler]

Európska ľudová strana na Slovensku zastrešuje europoslancov z KDH, OĽaNO a Spolu. Strana si hľadá novú identitu po odchode maďarského Fideszu a strate dominantnej pozície medzi európskymi lídrami.

Za nového predsedu Európskej ľudovej strany (EPP) bol v utorok na sneme v Rotterdame zvolený nemecký europoslanec a šéf politickej frakcie EPP v Európskom parlamente Manfred Weber. Pri tejto príležitosti 49-ročný politik z bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) povedal, že budúce členstvo Ukrajiny v EÚ je prioritou.

Weber bol jediným kandidátom na predsedu EPP, v utorkovom hlasovaní získal 447 z 502 hlasov. V tejto funkcii nahradí niekdajšieho poľského premiéra a bývalého predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Ten je na čele európskych ľudovcov od novembra 2019. Vlani však oznámil svoj zámer vrátiť sa do domácej politiky.

Na Slovensku sú v tejto politickej strane zastúpení štyria europoslanci: Miriam Lexmann a Ivan Štefanec z KDH, Peter Pollák z OĽaNO a Vladimír Bilčík zo Spolu.

„Prvý odkaz, ktorý v tejto chvíli musíme vyslať, je, že my ako rodina EPP hovoríme áno, ste vítaní; áno, stojí za to bojovať; áno, môžete sa stať členom Európskej únie,” povedal Weber na margo ašpirácií Ukrajiny stať sa členskou krajinou EÚ.

„EPP podporuje štatút kandidátskej (krajiny) pre našich ukrajinských priateľov,” uviedol po zvolení za šéfa najväčšej a najvplyvnejšej stredopravej politickej strany v Európe. Na sneme v Holandsku takisto vystúpil bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, ako aj expremiérka Julija Tymošenko.

Wiezik po prechode k progresívcom: Klimatické ciele ľudovcov sú len póza

Najväčia europarlamentná frakcia ho politicky blokovala, chcela udržať status quo v lesníctve. Posilnenie Spolu by bol politický zázrak. Pre členov, ktorí odmietli spájanie s PS, boli tŕňom v oku práva sexuálnych menšín a žien, hovorí v rozhovore europoslanec MICHAL WIEZIK.

Weber chce posilniť identitu

Európska ľudová strana iba nedávno zo svojich radov vylúčila europoslancov z maďarského Fideszu. Kým v minulosti sa k strane hlásila veľká časť lídrov členských krajín EÚ, dnes sa k nej hlásia iba lídri siedmych členských krajín. Veľké krajiny ako Nemecko, Francúzsko a Taliansko  sa hlásia buď k progresívnej strane Obnovme Európu alebo ľavicovej Strane európskych socialistov.

Weber už viackrát vyhlásil, že by chcel dať najväčšej paneurópskej strane silnejšiu identitu a posilniť väzby s národnými lídrami členských strán a jej členmi.

„Som nesmierne hrdý, že som bol zvolený za predsedu najväčšej politickej strany v Európe,” reagoval Weber na svoje zvolenie podľa vyhlásenia zverejneného na webstránke EPP.

„Viac ako kedykoľvek predtým budeme pracovať na zjednotení našich spoločností a nikdy neprestaneme bojovať za lepšiu a silnejšiu EÚ pre ľudí v Európe,” prisľúbil.

EURACTIV Podcast | Bilčík: Chcem spájanie s progresívcami, ale k liberálom v europarlamente neprejdem

Europoslanec Vladimír Bilčík zo Spolu chce dať voličom zmysluplnú alternatívu. Zostal by ale v najväčšej frakcii, kde sa po odchode Fideszu cíti komfortne. V podcaste hovorí aj o tom, ako môže Únia pomôcť právnemu štátu na Slovensku.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte