EP: Euroskeptici sa ku kľúčovým postom nedostali

Zdroj: TASR

Aj keď Národný front ako taký v EP nezískal dôležité posty, významne sa ich volebný úspech dotkol zvyšku francúzskych europoslancov.

Francúzsko ako krajina získala len dve pozície predsedov výborov – predsedu výboru pre rozpočet a pre rybné hospodárstvo.

V minulom období malo až štyroch predsedov – výboru pre rozpočet, výboru pre zamestnanosť a sociálne veci, výboru pre rozvoj a podvýboru pre obranu a bezpečnosť.

Najväčšia francúzska delegácia – europoslanci Národného frontu Marine Le Penovej – sa vyjednávaní o prerozdelení predsedníctiev nezúčastnila, nakoľko sa jej nepodarilo vytvoriť v Európskom parlamente novú frakciu ako bolo jej cieľom.

Francúzski socialisti v EP sa pri svojom oslabí sústredili aspoň na to, aby získali post jedného zo 14 podpredsedu Európskeho parlamentu. Podarilo sa to nakoniec s europoslankyňou Sylvie Guillaume.

„Máme naozaj menej vplyvu v srdci európskych inštitúcií,“ povedal popredný francúzsky europoslanec Alain Lamassoure a predseda francúzskej delegácie pri frakcii euroľudovcov (EPP).

„Z našich 74 europoslancov bolo 24 zvolených za Národný front a sú nanič! Výsledok je, že nás je menej ako v poľskej delegácii,“ povedal. Poľská delegácia má 51 europoslancov. Ak k francúzskej nepočítame Národný front, má len 50.

Darilo sa tretej najsilnejšej skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

„ECR je euroskeptická, ale hrá podľa pravidiel Parlamentu,“ komentoval Lamassoure. ECR získala post predsedu výboru pre vnútorný trh a práva spotrebiteľa a podvýboru pre obranu a bezpečnosť.

Kandidát ECR na post predsedu Európskeho parlamentu, ktorým sa nakoniec stal Martin Schulz, získal v tajnej voľbe o niekoľko desiatok viac hlasov ako je členov jeho skupiny.

Liberáli (ALDE), štvrtá najpočetnejšej skupina V EP sa podarilo vyrokovať dve miesta podpredsedov, medzi nimi jedno pre bývalého eurokomisára Olliho Rehna.

Výmenou za to ALDE podporilo Schulza ako predsedu EP a podporí aj kandidáta ľudovcov pri voľbe v roku 2017.

Zelení podporili Faraga

Skupina prominentného britského euroskeptika Nigela Faraga Európa slobody a priamej demokracie (EFD) by mala mať podľa zaužívaného spôsobu prerozdelenia postov na báze počtu europoslancov, nárok na predsedníctvo výboru.

Mal by to byť výbor pre petície.

Hlasovať o predsedoch výborov sa bude v pondelok 7. júla. Hlasovanie je tajné. Euroľudovci, socialisti a liberáli sa však mali dohodnúť na hlasovaní spôsobom, ktorý by EFDD z predsedníctiev výborov vynechal.

Skupinu britského poplustu Nigela Faraga, ktorý žiada vystúpenie Británie z únie, v ich nároku podporili tradične eurofederalisticky naladení Zelení.

Uprieranie predsededníctva pre skupinu v rozpore s používaným systémom, by bolo podľa Margrete Auken z frakcie Zelených, nešťastný krok pre vnútornú demokraciu Parlamentu. Tvrdia navyše, že kandidát nominovaný EFDD na predsedu výboru pre petície spĺňa požadovanú kvalifikáciu na výkon funkcie.