Euroskeptický think-tank Británii odporúča ostať v EÚ

Zdroj: TASR/AP Photo/Thierry Charlier

Euroskeptický britský think-tank Open Europe Spojenému kráľovstvu odchod z EÚ neodporúča. Podľa autorov štúdie, ktorú vypracoval Stephen Booth a Christopher Howarth, by sa to krajine nevyplatilo či už z politického, alebo ekonomického hľadiska.

„Čisto z ekonomického pohľadu ostáva členstvo v EÚ pre Veľkú Britániu tou najlepšou voľbou. Všetky ostatné alternatívy majú veľké nevýhody a vyžiadali by si rokovania a zhodu s ďalšími členskými štáty,“ píše sa v štúdii.

Týmito možnosťami, čo majú autori na mysli je napríklad postavenie Nórska, Švajčiarska či Turecka. V prvom prípade by Británia mala zaručený vstup na spoločný trh, ale nemala by možnosť ovplyvňovať legislatívu Únie. Podľa švajčiarskeho vzoru by pre prístup na vnútorný trh EÚ musela uzavrieť zvláštnu obchodnú dohodu a ak by postupovala ako Turecko, vstup na trh EÚ by mala síce zaistený, ale musela by sa riadiť medzinárodnými dohodami.

Napriek tomu, že think-tank tieto možnosti označuje za nevýhodné, stále trvá na tom, aby Británia svoje vzťahy s EÚ prehodnotila. Kým prístup na voľný trh EÚ je pre Spojené kráľovstvo podľa štúdie životne dôležitou podmienkou, nie je to prípad podieľania sa na spoločnej agropolitike či politike rybolovu.

Ako píše denník The Guardian, tvrdenie Open Europe môže mať veľký vplyv na vývoj diskusie vo vnútri koaličnej Konzervatívnej strany. Veľká časť jej členov sa radí k silne euroskeptickému krídlu, ktoré od premiéra Davida Camerona žiada vypísanie referenda o vystúpení z EÚ.

Štúdiu pritom zverejnili krátko po tom, čo minister financií George Osborne vyhlásil, že Británia je s EÚ natoľko prepojená, že hoci nemá euro, situácia v eurozóne sa veľmi silne prejaví na jej hospodárstve.

„Ak prihliadneme na mieru nesúhlasu verejnosti s EÚ a poslednými udalosťami v eurozóne, status quo nie je riešením. V záujme Spojeného kráľovstva napriek tomu ostáva členstvo v EÚ, avšak zároveň i úprava jeho modelu – teda prísľub účasti na úniovej obchodnej politike, ale menej Európy v iných oblastiach,“ vyhlásil Mats Persson, riaditeľ Open Europe.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnili v pondelok (11. júna) by polovica Britov uvítala, keby mala možnosť vyjadriť sa k pokračovaniu členstva Veľkej Británie v EÚ v okamžitom referende. Na druhej strane 81 % predpokladá, že k nemu dôjde až v priebehu najbližších rokov.

Podľa výsledkov zároveň tretina Britov chce ostať súčasťou vnútorného trhu EÚ, kým 40 % si myslí opak.