Euroskupina má nového šéfa

Dijsselbloem, Juncker Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Šestnásť zo sedemnástich ministrov financií krajín eurozóny zvolilo za nového šéfa Euroskupiny člena holandskej vlády Jeroena Dijsselbloema. Nastúpi teda na základe väčšinovej podpory, čo je v súlade s Protokolom č. 14 o Euroskupine, ktorý zaviedla Lisabonska zmluva.

Jeho predchodca luxemburský premiér Jean-Claude Juncker na poste slúžil od 1. januára 2005 a mandát mu bol opakovane predĺžený. Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn na Junckerovu adresu povedal, že proaktívne budoval mosty v ťažkých časoch dlhovej krízy v eurozóne.

Na jar 2011, keď bol tlak na 17-členný blok najintenzívnejší bolo podľa Rehna  rozhodujúce práve Junckerovo vedenie. Juncker po hlasovaní uviedol, že jeho štýl je iný ako v prípade holandského ministra financií, no je presvedčený, že jeho nástupca má aj energiu, aj všetky potrebné kvality na vykonávanie tohto ťažkého postu.

Hoci bol Dijsselbloem jediným kandidátom na funkciu, na žiadosť kolegov načrtol svoju agendu. Zdôraznil, že sa bude snažiť o zachovanie európskeho socio-ekonomického modelu, ktorý je taký dôležitý pre občanov. Očakáva, že rok 2013 bude kľúčový.

Eurozóna by podľa jeho slov mala pokračovať v reformách a fiškálnej konsolidácii, ktoré upokojili investorov. Dijsselbloem zároveň tvrdí, že treba postupne prejsť od snahy o krátkodobé zvládnutie krízy k dlhodobým krokom na upevnenie dôvery a oživenie rastu.

„Do eurozóny sa vracia dôvera. Avšak práca sme ešte nedokončili. Musíme urobiť ešte veľa na to, aby sme ju posilnili, pomohli vytvoriť podmienky pre udržateľný rast a zvýšili zamestnanosť,“ uviedol Dijsselbloem.

Hoci voči jeho kandidatúre malo výhrady Francúzsko, nakoniec ho nepodporilo Španielsko. Dijsselbloem vyhlásil, že nevie, prečo zaňho minister financií Luis de Guindos nehlasoval, no ako ďalej vysvetlil, Madrid ho vopred varoval o svojom postoji.

Na druhej strane mal silnú podporu Nemecka a Fínska. Berlín dokonca trval na tom, že Junckerov nástupca musí byť z krajiny eurozóny s najvyšším ratingom.

Pochybnosti spojené s Dijsselbloemom sa spájajú najmä s tým, že ministrom financií bol len ledva šesť týždňov, keď sa o ňom začalo uvažovať ako o novom šéfovi Euroskupiny. Podľa niektorých je podpora Nemecka spojená práve s jeho neskúsenosťou, aby ho ľahšie mohlo manipulovať.

Štyridsaťšesťročný politik je známy ako odborník na poľnohospodárstvo a vzdelávanie, diplomatov v Bruseli však ohromil svojimi spôsobmi, triezvymi názormi a tiež "oceľovým" odhodlaním, s akým sa zapája do diskusie s ostrieľanými politickými špičkami.

(EurActiv/Reuters/TASR)