Eurosocialisti hľadajú nového šéfa. Ficov kritik Pittella sa chce vrátiť do Talianska

Robert Fico a predseda frakcie Socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Gianni Pittella - júl 2016 [TASR - Michal Svítok]

Dočasným predsedom skupiny S&D v europarlamente sa stal Udo Bullmann. Dve najväčšie frakcie v Európskom parlamente tak momentálne vedú Nemci.

Súčasný šéf skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), Talian Gianni Pittella, sa rozhodol skúsiť šťastie v marcových talianskych parlamentných voľbách.

Kandiduje do talianskeho Senátu za Demokratickú stranu (Partido Democratico) talianskeho premiéra Paola Gentiloniho. Tá v prieskumoch citeľne zaostáva za pravicovou koalíciou Taliansko vpred (Forza Italia) a Ligou severu (Lega Nord), ktorú v rámci svojho veľkolepého politického návratu vedie 81-ročný Silvio Berlusconi.

Demokratická strana má momentálne približne rovnakú podporu ako s populistické a euroskeptické Hnutie 5 hviezd.

Odchádza Ficov kritik

Pittella odôvodňuje svoju kandidatúru tým, že chce zvýšiť šancu, aby mohla v Taliansku po voľbách vzniknúť veľká koalícia. Podobnú veľkú, hoci neformálnu, koalíciu medzi európskymi ľudovcami a sociálnymi demokratmi však sám v Európskom parlamente ukončil.

Pre Slovensko je Pittella zaujímavý ako pomerne ostrý kritik premiéra Roberta Fica. Verejne mu v roku 2015 vyčítal najmä rétoriku namierenú proti moslimom a žalobu na dočasné kvóty na prijímanie žiadateľov o azyl, čo Fico následne na pôde frakcie aj vysvetľoval.

Šéf eurosocialistov v EP Ficovi: Zahanbili ste nás

Predseda skupiny Socialistov a demokratov v Európskom parlamente Gianni Pittella žiada pozastaviť členstvo strany Smer-SD v Strane európskych socialistov.

 

Pittella tiež Fica v marci 2016 vyzýval, aby si rozmysel koalíciu s SNS. Slovenský premiér mu vtedy cez médiá odkázal, že netuší, čo znamená zostavovať vládu, kedže to nikdy nerobil.

 

Eurosocialisti si spomenuli, že im vadí SNS

Šéf frakcie hovorí o obavách z koalície so SNS. Fico reaguje, že Gianni Pittella nevie, o čom rozpráva.

Strana európskych socialistov (PES), ktorej politickú skupinu (S&D) v Európskom parlamente Pittella doteraz viedol, mu v rozhodnutí kandidovať drží palce.

Jeho prípadný odchod z Európskeho parlamentu však otvoril otázku, kto po ňom predsedníctvo prevezme.

Ženské favoritky

O jeho nástupcovi sa špekuluje už niekoľko dní. Objavilo sa meno slovinskej europoslankyne a podpredsedníčky skupiny Tanje Fajonovej, ktorá bola v roku 2014 v hre aj o nomináciu na eurokomisárku.

Fajonová bola napríklad spravodajkyňou alebo tieňovou spravodajkyňou pre niektoré kľúčové aspekty novej európskej azylovej politiky. Slovensku na margo návrhu tzv. flexibilnej solidarity v migrácii vysvetľovala, že migrácia nie je problém „a la carte“.  Fajonová v utorok potvrdila, že dostala od svojich kolegov v EP ponuku uchádzať sa o predsedníctvo, zatiaľ však svoju odpoveď nekonkretizovala.

Vedúce postavy vo frakcii sú aj ďalšie ženy – španielska europoslankyňa Elena Valencianová a Portugalčanka Maria Joao Rodriguesová, ktorá sa dlhodobo venuje socio-ekonomickým témam.

Rodriguesová momentálne aktívne vystupuje proti rumunskej strane PSD, členskej strane (S&D). V Rumunsku je PSD vládnou stranou a Rodriguesová ich otvorene kritizuje za nedávno prijaté zákony, ktoré podľa kritikov oslabujú potieranie korupcie v krajine.

Nemecká dominancia

Skupinu v prechodnej fáze povedie Udo Bullmann.

„Je to nemecký europoslanec, pragmatický, skúsený politik, ktorý má vysoký rešpekt nielen u Socialistov a demokratov, ale aj v iných politických zoskupeniach,“ hodnotí pre EURACTIV vedúci slovenskej delegácie pri skupine europoslanec Vladimír Maňka (SMER-SD).

 

 

 

Politická frakcia Socialistov a demokratov je druhá najsinejšia v europarlamente, najväčší vplyv má skupina európskych ľudovcov (EPP). Znamená to, že momentálne budú obe najväčšie skupiny viesť Nemci. Aj predseda európskych ľudovcov, Manfred Weber je z Nemecka. Zastupuje bavorskú stranu CSU.

„Pravdepodobne až po definitívnom zvolení Pittellu za senátora v Taliansku, sa uskutočnia voľby, v ktorých si 189 europoslancov z frakcie Socialistov a demokratov zvolí nového predsedu,“ vysvetľuje Maňka.

V prípade volebného neúspechu si však necháva otvorené dvere pre návrat do EP, na čo sa mnohí pozerajú s nevôľou.

Odíde aj Tajani?

Talianske voľby môžu teoreticky pripraviť Európsky parlament aj o predsedu. Meno súčasného šéfa tejto inštitúcie Antonia Tajaniho sa totiž objavuje v špekuláciách Silvia Berlusconiho pokiaľ ide o post premiéra. Tajani nateraz odmieta, že by mal o niečo také záujem.

Sám Berlusconi má súdny zákaz zastávať verejný post do roku 2019.