Eurosocialisti: Reforma štýlu politiky alebo smrť

Na „bez-uhlíkovom“ kongrese Strany európskych socialistov (PES), ktorý sa koná raz za päť rokov, sa zišli viac ako tri stovky delegátov a takmer tisícka hostí. V úlohe hostiteľa podujatia, ktoré sa končí dnes, vystupuje šéf českej ČSSD Jiří Paroubek. 

Žiadny taxík, ale električka a ak netreba, nemeniť uteráky každý deň – takéto odporúčania dostali delegáti na stretnutí v Prahe. Kongres, ktorý má mať minimálnu uhlíkovú stopu, chce demonštrovať, že životné prostredie je  jednou z top priorít európskej sociálnej demokracie má vyslať signál podpory pre summit v Kodani.

V úlohe šéfa PES bol potvrdený hlasmi 327 delegátov z 333 Poul Nyrup Rasmussen, bývalý dánsky premiér, ktorý na čele strany stojí už od roku 2004. Bol zároveň jediným kandidátom na post lídra politickej rodiny 32 členských strán vrátane slovenského Smeru-SD premiéra Roberta Fica.

Na tomto kongrese bude zároveň definitívne ratifikované plnoprávne členstvo Smer-u v PES. Počas čakania mala najsilnejšia slovenská politická strana na rok pozastavenú kandidatúru kvôli vytvoreniu vládnej koalície s nacionalistickou SNS.

Sociálna demokracia v Európe sa podľa Rassmusena musí „reformovať alebo zomrieť“. „Dohodnime sa na novom spôsobe ako robiť politiku. Reformovať alebo zomrieť. Toto je náš moment pravdy“, povedal Rassmusen.

Európski socialisti podľa neho neboli schopní dostatočne vysvetliť zmeny, ktoré prináša Európanom globalizácia. Začať preto treba od nuly. Ako prioritu označil radikálnu reformu finančného systému, ktorá by zabránila opakovaniu finančnej krízy, vrátane zdanenia medzinárodných finančných transakcií, zabezpečenie vzdelania a pracovných miest, ochranu klímy a rodovú rovnosť.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu v júni 2009 utrpela ľavica oproti stredo-pravým stranám straty. V Únii má PES momentálne sedem premiérov.

Ako vzor ponúkol Rassmussen delegátom amerického prezidenta Baracka Obamu. PES musí podobne ako nový americký prezident – „ponúknuť akciu a nádej".

Bývalý podpredseda Skupiny európskych socialistov v EP Jan Marinus Wiersma, hovoril v novembri v Bratislave aj o chybách, ktoré PES podľa neho spravila.