Eurosocialisti si pre referendum o „tradičnej rodine“ podali rumunskú premiérku

Rumunská premiérka Viorica Dăncilăová. [EPA-EFE/GEORGE CALIN]

Kvôli nadchádzajúcemu referendu, ktoré sa snaží zakázať manželstvá rovnakého pohlavia, si sociálni demokrati v Európskom parlamente podali rumunskú premiérku Vioricu Dăncilăovú. Europoslanci tvrdia, že takéto myšlienky nepatria do socialno-progresívnej rodiny.

Skupina europoslancov z krídla S&D usporiadala v stredu (26. septembra) v Bukurešti stretnutie, v ktorom za účasti rumunskej premiérky Dăncilăovej diskutovala o otázkach právneho štátu.

Zástupcovia socialistov sa podľa informácií portálu EURACTIV dokonca prekrikovali a zapálene premiérke vyčítali, že sa jej strana, ktorá v Rumunsku vládne, odkláňa od „progresívnej“ línie poslaneckého klubu. Pripomínali, že Rumunsko preberie predsedníctvo v Rade Európskej únie už v januári, teda pred voľbami do europarlamentu, a preto vládu žiadali, aby poskytla „objasnenie“ v niekoľkých otázkach, vrátane početných veľkých prípadov korupcie a nadchádzajúceho referenda o zákaze manželstiev rovnakého pohlavia.

Bukurešť sa pokúša zmeniť zákony o boji proti korupcii a poskytnúť tak štít niektorým politikom, čo už niekoľko mesiacov vyvolá silné reakcie a protesty v celej krajine.

Nespolupracujúci prezident, Soros, pokus o prevrat a vraždu: Rumunská vládna strana vysvetľuje masové protesty

Líder vládnej strany, ktorý pre vlastné korupčné škandály nemohol prebrať úrad premiéra, spôsobil svojimi komentármi po masových demonštráciách a tvrdom zásahu polície rozčarovanie doma aj v Európe.

Europoslanci: Nerešpektujete svoje záväzky

Referendum k článku 48 rumunskej ústavy, ktorý sa týka manželstva, sa v Rumunsku uskutoční 6. a 7. októbra. Otázkou bude, či zmeniť definíciu rodiny a ústavne zakázať manželstvo rovnakého pohlavia.

„Referendum na obranu takzvanej tradičnej rodiny je v protiklade k európskym normám, ktoré ste schválili a ratifikovali, keďže článok 9 Kapitoly EÚ o ľudských právach výslovne uvádza, že ľudia majú právo uzavrieť manželstvo bez diskriminácie na základe sexuálnej orientácie,“ pripomenul rumunskej vláde jeden z europoslancov.

Rumunská premiérka píše do Bruselu: Demonštrácie boli pokus o prevrat

Šéfka vlády v liste Komisii označila za strojcu protivládnych aktivít prezidenta Klausa Iohannisa. Ten je otvoreným kritikom miestnej vlády a jej justičných reforiem.

„Zakazovanie sobášov rovnakého pohlavia v rumunskej ústave je úplne mimo noriem pre stranu, ktorá patrí k našej rodine. Musíme mať na pamäti, že mnohé organizácie LGBT sa na nás spoliehajú a vidia nás ako ich obhajcov v Únii.“

„Chceli by sme, aby sa rumunská sociálna strana postavila proti ústavnej zmene, ktorá by zakázala manželstvo rovnakého pohlavia,“ zdôraznil europoslanec.

Dăncilăová poznamenala, že v prospech referenda nepodnikla kampaň, no europoslanci z S&D mali informácie o tom, že v Rumunsku robí premiérka presný opak.

Izrael a muž v pozadí vládnej strany

Niektorých poslancov Európskeho parlamentu tiež zaujimal zámer vlády presunúť svoje veľvyslanectvo v Izraeli do Jeruzalema, čo je v rozpore s oficiálnou líniou EÚ.

Záležitosť presťahovania ambasády z Tel Avivu je momentálne zamrznutá, nakoľko prezident Klaus Iohannis, ktorý musí presun odobriť, sa proti takémuto kroku postavil.

Rumunsko ako jediné z Únie presídli ambasádu do Jeruzalema

Rumunská vláda bude nasledovať Spojené štáty a svoju ambasádu v Izraeli presťahuje do Jeruzalema. Uviedol to včera (19. apríla) líder vládnej Sociálnodemokratickej strany PSD.

Ďalšou témou bolo vysvetľovanie vplyvu politika Liviu Dragnea, ktorý stojí na čele rumunskej vládnej sociálno-demokratickej strany (PSD). Súčasný predseda dolnej komory rumunského parlamentu je v krajine považovaný za najmocnejšieho muža na politickej scéne. Politik je v súčasnosti v dvojročnom období odkladu výkonu trestu odňatia slobody za volebné podvody, a preto napriek víťazstvu jeho strany vo voľbách nemohol prebrať úrad premiéra.

Podľa informácii poslancov Európskeho parlamentu má mať navyše Dragnea blízko k poradcom premiérov Izraela aj Maďarska.

Početní Rumuni medzi eurosocialistami

Rumunská PSD je stranou s jedným z najpočetnejších zastúpení v skupine socialistov Európskeho parlamentu (S&D), čo dnes pre nepokoje v krajine frustruje najmä lídra skupiny Uda Bullmanna.

Nemecký politik sa zaviazal, že pred európskymi voľbami prijme jeho skupina progresívnejší program, no rumunský člen teraz tieto plány priamo ohrozuje. Okrem toho, opatrenia rumunskej vlády proti mimovládnym organizáciám nie sú v súlade s novým úsilím eurosocialistov, ktorí sa snažia o aktívnejšiu angažovanosť občianskej spoločnosti.

Slovensko má u eurosocialistov zastúpenie len prostredníctvom strany Smer-SD a za S&D chce o post spitzenkandidáta zabojovať aj súčasný slovenský europoslanec Maroš Šefčovič.

Protesty v Rumunsku sa za posledné tri noci zintenzívnili, demonštruje sa už rok a pol

Demonštranti sa znovu zhromaždili na Námestí víťazstva blízko vládnych budov v Bukurešti. Protestovali proti korupcii a žiadali odstúpenie vlády. Neodradil ich ani tvrdý zásah polície.

V nadväznosti na silný tlak práve zo strany socialistov nedávno Európsky parlament hlasoval za začatie konania podľa článku 7 proti Maďarsku z dôvodu údajného porušenia pravidiel právneho štátu. Budúci týždeň budú na plenárnom zasadnutí europarlamentu poslanci diskutovať o otázke Rumunska.

Benátska komisia, poradný orgán Rady Európy pre ústavné právo, tiež čoskoro preskúma situáciu v protikorupčných zákonoch v Rumunsku. Ak komisia zistí porušenie, eurosocialisti sú podľa informácií portálu EURACTIV odhodlaní podporiť uznesenie Európskeho parlamentu o možnej aktivácii článku 7 aj proti Bukurešti.