Eurovoľby: Klimatická politika je dôležitá pre tri štvrtiny voličov

JB 28 Berlín - Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová (uprostred) protestuje so študentmi počas zhromaždenia za ochranu klímy pod heslom Piatky za budúcnosť v Berlíne 29. marca 2019. [TASR/AP/Markus Schreiber]

Ako sa politická strana stavia k boju s globálnym otepľovaním je dôležité kritérium pre 75 % voličov na Slovensku. Ochrana prírody a udržateľné poľnohospodárstvo sú pri výbere europoslancov určujúce ešte viac.

Európsky parlament dnes privítal na svojej pôde 16-ročnú klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú. Podľa nového prieskumu Ipsos MORI je otázka klímy a životného prostredia veľmi dôležitá pre veľkú skupinu potenciálnych voličov v eurovoľbách.

Prieskum sa pozrel na názory potenciálnych voličov v 11 krajinách EÚ, vrátane Slovenska. Zisťoval, ako veľmi zásadné sú pre ľudí environmentálne témy v prioritách politických strán, špeciálne v kontexte blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu.

Mladá klimatická aktivistka: Chceme len to, aby politici začali počúvať vedcov

„Nemáme čas čakať, kým naša generácia vyrastie a získa moc veci meniť,“ povedala v Bruseli švédska 16-ročná klimatická aktivistka Greta Thunbergová.

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že pre 75 percent Slovákov je dôležité alebo veľmi dôležité ako veľmi strana, ktorú by zvažovali voliť, prioritizuje boj s globálnym otepľovaním. 83 percent to isté hovorí o znečistení ovzdušia a 84 percent o ochrane životného prostredia (prírody a zvierat) vo všeobecnosti.

Slovensko má v týchto kategóriách vyššie čísla ako Česko a Poľsko. Vysoká citlivosť na environmentálne témy sa týka všetkých vekových kategórií, o niečo vyššia je u starších ľudí.

V európskom priemere, 73 percent ľudí hovorí, že je pre nich dôležité alebo veľmi dôležité, či si politická strana osvojila tvrdenie, že „globálne otepľovanie je jednou z najväčších hrozieb pre ľudstvo“ a to, že je potrebné spraviť z EÚ globálneho lídra v boji proti klimatickým zmenám.

Na Slovensku až 87 percent čaká, že strana bude presadzovať produkciu potravín zdravým a udržateľným spôsobom, bez pesticídov a antibiotík. 77 percent  vidí ako dôležité aj obnoviteľné zdroje ako cestu k nezávislej a nákladovo efektívnej energii a projekty, ktoré pomôžu ich využitiu.

Koncom marca pochodovali milióny mladých ľudí v mestách po celej EÚ a žiadali od politikov odvážnejšie kroky v boji proti klimatickým zmenám.

„V Európskych voľbách bude po prvýkrát voliť mnoho mladých ľudí a veľmi pravdepodobne budú voliť takých europoslancov, čo podporujú kroky na záchranu klímy,“ hovorí Wendel Trio riaditeľ mimovládky Climate Action Network Europe.

Na druhej strane, násilné protesty proti uhlíkovej dani vo Francúzsku tiež pripomínajú, že klimatické politiky môžu politicky zle vypáliť, ak nie sú sprevádzané kompenzačnými opatreniami.

Prieskum Ipsos MORI skúmal názory v Dánsku, Taliansku, Španielsku, Českej republike, Poľsku, Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Nemecku a Holandsku. Celková vzorka obsahovala 2000 ľudí, ktorí plánujú alebo zvažujú účasť v európskych voľbách. Spôsobom zberu dát bol online prieskum.

Dôvody mladých prísť k eurovoľbám: Životné prostredie, sloboda internetu a jednota Európy

Rozprávali sme sa so skupinou osemnásťročných študentov, ktorí sa svoje okolie snažia presvedčiť, že zúčastniť sa na eurovoľbách má zmysel.