Eurovoľby majú byť „dramatickejšie“

Zdoj: Júbilo Haku/ Flickr

V utorok predložil britský liberál Andrew Duff kolegom z výboru Európskeho parlamentu pre ústavné veci návrh správy, ktorá sa týka zmeny právnej úpravy volieb členov Európskeho parlamentu. Duff na reforme pracuje už niekoľko rokov.

Najmarkantnejšou zmenou oproti súčasnému stavu by bol Duffov návrh vyberať 25 europoslancov z celeurópskej kandidátky (kde celé územie EÚ je jeden volebný obvod) a tým posilniť transnárodný rozmer volieb a predovšetkým predvolebnej kampane. Títo poslanci by išli nad rámec počtu 751 poslancov, kde sú počty národných delegácií presne stanovené.

Britskému spravodajcovi neprekáža, že ľudia, ktorí sa dostanú na európsku kandidátku sa tam možno neocitnú na základe svojich politických kompetencií aleb preto, že majú zvučné meno. „Zoznam týchto kandidátov bude okorenených futbalistami a pop hviezdami. Ale to je v poriadku“, cituje Duffa Financial Times.

Mnohí kritici reformy s tým ale budú mať problém a budú tvrdiť, že európske voľby nemajú byť „súťažou krásy“.

Kandidáti na európskej kandidátke by mali pochádzať minimálne z jednej tretiny členských krajín a jej zloženie by malo byť rodovo vyvážené. Jeden kandidát môže kandidovať na európskej aj národnej kandidátke.

Na celounijnú časť volieb má dohliadať nový európsky volebný orgán, ktorý bude overovať a vyhlasovať výsledky.

Po novom by sa mal ujednotiť dátum konania volieb do EP v celej EÚ na dva víkendové dni. Mali by sa ale zároveň posunúť z júna na máj, kedy ľudia ešte nedovolenkujú. Duff oživil aj starú myšlienku vytvoriť regionálne volebné obvody v krajinách, ktoré majú viac ako 20 miliónov obyvateľov.  

Brit tiež navrhuje kreslá v Európskom parlamente medzi členské štáty prerozdeľovať pred každými voľbami, na základe údajov Eurostatu o počte osôb s trvalým pobytom v každom štáte, resp. o počte občanov.

Voliť v eurovoľbách by mali mať možnosť už 16-roční, minimálny vek nádejných europolancov by mal byť 18.

Návrh Andrewa Duffa má pred sebou stále veľmi dlhú cestu. Parlament sa ním bude zaoberať v júli. Výsledná podoba bude musieť byť odobrená členskými štátmi a bude si vyžadovať zmenu zmluvy o EÚ. Stihnúť reformu chce Parlament v dostatočnom časovom predstihu pred nasledujúcim plebiscitom v roku 2014.

Slovensko aj v druhých voľbách europoslancov minulý rok vykázalo najnižšií voličský záujem z celej EÚ.