Eurovoľby: Tesne vedú socialisti

Zdroj: PollWatch2014

Do eurovolieb vedie stranu SMER-SD podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Podľa premiéra Roberta Fica chce strana obhájiť aspoň súčasných 5 mandátov.

Šefčovič má zároveň ašpiráciu pôsobiť v novej Európskej komisii, v čom má podporu vlády. Má už aj osobnú predstavu o preferovanej agende.

„Osobne by som mal záujem o silné politicko-ekonomické portfólio”, uviedol pre EurActiv.sk. Pripomína, že o pridelení portfólií rozhoduje predseda EK z postupných nominácií z členských krajín.

„Vždy sa musí dbať na odbornú spôsobilosť, rodovú rovnosť a po poslednej kríze aj na vyváženosť medzi severnými a južnými krajinami,“ vysvetľuje.

Celá kandidátka strany SMER-SD sa bude odovzdávať v polovici marca.

Šefčovič apeluje na to, aby sa aj ďalší kandidáti odpútali od "abstraktného prestavovania cieľov", ale v predvolebnej kampani prišli s konkrétnou agendou, o ktorú sa chcú zasadiť a predstavou o konkrétneho výboru, kde chcú pôsobiť.

Od kandidatúry Maroša Šefčoviča si premiér sľubuje „prielom v európskych voľbách na národnej úrovni“ tým, že by sa mala skončiť dominancia národných tém a „ľudia budú počuť aj niečo o Európe“.

Fico zároveň vyzval štandardné politické strany, aby si sadli za jeden stôl a diskutovali o zvyšovaní účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu. „Inak dávame priestor pre bláznivé politické sily,“ vyhlásil.  

V Európe to bude tesné

Podľa neustále updatovaného prieskumu PollWatch2014 by mali v novom Európskom parlamente získať tesnú väčšinu skupina Socialistov a demokratov (S&D), kam patrí aj SMEr-SD. 

So ziskom 217 kresiel by prerástli skupinu Európskej ľudovej strany (EĽS) so 200 kreslami (Členmi EĽS sú zo Slovenska KDH, SDKÚ-DS, SMK, Most-Híd). V Európskom parlamente bude v novom období sedieť 751 poslancov.

Liberáli (ALDE) by mali získať 70 kresiel, ľavica (GUE/NGL) 56 kresiel, zelení 44 kresiel, Konzervatívci a reformisti (ECR) 42 kresiel a silne pravicová Európa slobody a demokracie (EFD) 30 kresiel.

Hoci by mali ľudovci (EĽS) spolu s liberálmi stratiť, veľké tradičné frakcie by si mali stále v Európskom parlamente udržať takmer 70 % kresiel.

Za prieskumom stojí organizácia Votewatch, ktorá má v agende najmä transparentnosť európskeho rozhodovania. Vedú ju profesori z London School of Economics a Trinity College Dublin. V roku 2009 správne predpovedali obsadenie 720 z 736 kresiel.

„Bude to veľmi tesný súboj pokiaľ ide o najsilnejšiu frakciu v Európskom parlamente“, povedal profesor Simon Hix. Očakáva aj väčšiu polarizáciu Európskeho parlamentu.  

Projektovať výsledky v eurovoľbách je náročné, pretože výsledok EĽS aj socialistov závisí v mnohých prípadoch od volebného výsledku veľkého počtu malých strán v celej EÚ. No situácia socialistov vo veľkých krajinách ako Francúzsko, Nemecko a Taliansko, dáva trochu viac istoty práve ľudovcom.

Slovensko podľa dát PollWatch predpokladá volebné víťazstvo SMER-SD.

Pokiaľ ide o trendy, tam sú si akademici istejší – bude tu posun od stredu k extrémom na pravo aj naľavo.

Ak by väčšinu v EP získali socialisti, horúcim kandidátom na predsedu Európskej komisie by sa stal Martin Schulz, súčasný predseda Európskeho parlamentu. Ľudovci vyberú svojho kandidáta na kongrese v Dubline. Aktuálne sa spomína najmä Luxemburčan Jean-Claude Juncker.

Ľudovci na margo prieskumu hovoria, že ich kampaň sa ešte ani nezačala a odštartujú ju práve s nomináciou spoločného kandidáta. Ich interné prieskumy podľa hovorcu skupiny hovoria, že si pozíciu najsilnejšieho zoskupenia uchovajú.

Eurovoľby sa na Slovensku budú konať v sobotu 24. mája.

Pozrite si diskusiu lídra eurosocialistov a euroľudovcov v Európskom parlamente o tom, či dokážu tradičné politické strany ustáť nárast extrémizmu v EÚ.