Eurovoľby urýchľujú zmenu slovenskej politickej mapy

Ilustračný obrázok [Európsky parlament]

Voľby do Európskeho parlamentu nepriamo povedú k vzniku novej konzervatívnej strany a urýchlili spájanie Progresívneho Slovenska a strany Spolu.

Už pár týždňov sa špekuluje o vzniku novej konzervatívnej politickej strany, ktorá by mala mať premiéru v májových eurovoľbách. Spúšťačom týchto úvah bol odchod europoslankyne Anny Záborskej z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).

Podľa novej politiky KDH sa už Záborská nemala objaviť na ich kandidátke do Európskeho parlamentu. Hnutie pod vedením Alojza Hlinu zvolilo generačnú obmenu zavedením pravidla, podľa ktorého by mali jeho europoslanci po troch volebných obdobiach prenechať miesto na kandidátke iným.

Komunikácia Záborskej aj KDH na margo jej rozhodnutia naznačovala, že plánuje kandidovať s inou platformou. Postoj.sk s odvolaním sa na zdroje z konzervatívneho prostredia informoval, že ďalším krokom bude založenie novej konzervatívnej strany. Ako ďalšie zakladajúce osobnosti boli označení poslanec Národnej rady SR Richard Vašečka (nezaradený), ktorý sa vlani uchádzal o post predsedu KDH a europoslanec OĽaNO Branislav Škripek.

Škripek neskôr pripustil komunikáciu s novo vznikajúcim subjektom, ale odmietol, že by bol zakladajúci člen.

Líder OĽaNO Igor Matovič v rozhovore pre denník N povedal, že chce dať v eurovoľbách  priestor “aj iným ľuďom, ako je Braňo Škripek”. Nekonkretizoval, spomenul len meno bývalého splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka. Škripek zase pre Postoj povedal, že sa cítil byť Igorom Matovičom posledné roky “izolovaný”, ako aj to, že mu Matovič kladie pre prípadnú ďalšiu kandidatúru neprijateľné podmienky.

KDH nový konzervatívny projekt vníma ako trieštenie kresťanských hlasov. Alojz Hlina ponúkol posledné miesto na eurokandidátke bývalému lídrovi hnutia Jánovi Figeľovi. Ten je dnes špeciálnym vyslancom EÚ pre slobodu náboženského vyznania a presvedčenia.

Strany začínajú ohlasovať kandidátov do eurovolieb

Prvé mená už zverejnili koaličná SNS, opozičná SaS, Sme rodina Boris Kollár, aj mimoparlamentné strany KDH a Progresívne Slovensko.

Progresívne Slovensko spolu so Spolu

Na druhej strane spektra dochádza k spájaniu dvoch nových strán, Progresívneho Slovenska a strany Spolu-občianska demokracia. Obe vznikli minulý rok a možnosť spolupráce nikdy nevylučovali, spolupracovali aj pri podpore Matúša Valla v komunálnych voľbách v Bratislave.

Deň po tom, čo o pripravovanom spoločnom postupe informoval Denník N, lídri strán Ivan Štefunko (PS) a Miroslav Beblavý (Spolu) na spoločnej tlačovke potvrdili, že zostavia spoločnú kandidátku do eurovolieb a predpokladajú širšiu spoluprácu do budúcnosti.

K už avizovaným kandidátom PS do eurovolieb Michalovi Šimečkovi, Zore Jaurovej a Martinovi Hojsíkovi sa pridali novo-ohlásení kandidáti Spolu. Vladimír Bilčík obsadí na kandidátke druhé miesto. Ako kompenzáciu za prvé miesto pre PS, obsadí aj 3. miesto Spolu svojou poslankyňou Simonou Petrík. Dohoda je, že europoslanci z PS budú v prípade zvolenia pôsobiť v liberálnej frakcii (ALDE) a europoslanci zo Spolu vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP).

PS a Spolu v prezidentských voľbách podporujú rôznych kandidátov, PS postavilo Zuzanu Čaputovú, Spolu podporilo Roberta Mistríka.

Z ďalších slovenských politických strán v týchto dňoch ohlásilo postup pred eurovoľbami napríklad SMK. Do čela kandidátky postaví znova súčasného europoslanca Pála Csákyho. Dvojkou strany vo voľbách do EP bude jej bývalý predseda József Berényi.

Mená predstavila pred časom aj Kotlebova ĽSNS. Kandidátku bude jej poslanec Milan Uhrík, dvojkou je Martin Beluský, trojkou Milan Mazurek. Strana dnes v EP zastúpenie nemá.

Tváre pre eurovoľby zatiaľ nekomunikovala strana Smer-SD (v súčasnosti má štyroch poslancov) ani koaličný Most-Híd (1 europoslanec József Nagy). Kandidátky do eurovolieb sa uzatvárajú 23. februára.