Eurovoľby zaujímajú približne každého tretieho Slováka (VIDEO)

Volebná urna [TASR / Radovan Stoklasa]

Výsledky špeciálneho Eurobarometra nedávajú výraznejšiu nádej na veľké zvýšenie volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019.

Členstvo Slovenska v EÚ považuje za dobrú vec 50 % Slovákov. Je to menej ako priemer EÚ, ktorý je o 10 % vyšší.

Bez silného názoru

Značný počet, až 38 % opýtaných, nepovažuje príslušnosť k EÚ ani za dobrú, ani za zlú vec. Na druhej strane, až 77 % respondentov tvrdí, že krajina má z členstva v EÚ prospech, čo je 10 % nad európskym priemerom.

Najmenší pocit úžitku z únie majú Taliani (44 %), naopak najväčší (93 %) na Malte.

Výsledky špeciálneho prieskumu verejnej mienky Eurobarometra, zameraného na Európsky parlament a nálady občanov EÚ rok pred európskymi voľbami, vo štvrtok (24. 5.) predstavil riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert Hajšel.

Nespokojnosť s demokraciou

Prieskum sa realizoval v apríli 2018, teda v čase vrcholiacej vládnej krízy na Slovensku. Pod prizmou udalostí 64 % respondentov zo Slovenska súhlasí s tvrdením, že veci v krajine idú zlým smerom(4. najhorší výsledok v EÚ) a 63 % je nespokojných s tým, ako na Slovensku funguje demokracia (3. najhorší výsledok).

Najspokojnejší sú s kvalitou demokracie v EÚ Dáni, Luxemburčania a Holanďania. Najmenšiu mieru spokojnosti vykazujú Gréci.

O niečo spokojnejší sú Slováci s celkovým vývojom (31 %) a demokraciou (45 %) pokiaľ ide o EÚ.

Prieskum sa respondentov pýtal aj na obraz Európskeho parlamentu. Najviac, až 48 % ľudí na Slovensku má o tejto inštitúcii neutrálny obraz. Pozitívny uviedlo 30 %, negatívny 19 % občanov.

Prevláda nezáujem

Najočakávanejším zistením prieskumu je záujem o európske voľby, ktoré sa budú konať v máji 2019. Záujem o ne v prieskume deklarovalo 30 % občanov. Až 68 % odpovedalo, že ich voľby europoslancov nezaujímajú.

Horšie čísla vykazujú už len Česi, ktorí sa zaujímajú na úrovni 21 % a nezaujímajú na úrovni 71 %. V roku 2014, kedy sa konali posledné eurovoľby, Slovensko vo volebnej účasti (13 %) predbehla aj Česká republika (18,2 %).

Európsky priemer záujmu o eurovoľby je presných 50 %.

Za najčastejšie označovaný dôvod, prečo ľudia vo voľbách do EP nehlasujú,  je presvedčenie, že ich hlas v EÚ nič nezmení. Druhý najčastejší dôvod je nedôvera k politickému systému alebo nezáujem o politiku vo všeobecnosti.

Rok pred eurovoľbami: Posilnia protieurópske strany? (VIDEO)

Zastúpenie Slovenska v Európskom parlamente po máji 2019 môže byť výrazne odlišné od súčasného, ktoré je takmer unisono proeurópske.

Na Slovensku 25 % ľudí hovorí, že sa pravidelne za posledné roky zúčastňujú volieb na lokálnej, regionálnej, národnej a európskej úrovni. Je to najmenej v EÚ. V Holandsku a Dánsku toto tvrdí, 77 % ľudí.

„Považujem za dobré, že z týchto výsledkov môže vyplývať nádej, že účasť na eurovoľbách bude vyššia,“ povedal po prezentácii europoslanec Pál Csáky (SMK, EĽS).

Europoslankyňa Monika Beňová (SMER-SD, S&D) vidí za nízkou účasťou aj dlhodobo malé pokrývanie práce Európskeho parlamentu a europoslancov zo strany médií.

Robert Fico v Európskom parlamente?

Čo hovorí Monika Beňová a Pál Csáky na špekuláciu komentátora portálu aktuality.sk Daga Daniša o možnosti, že by expremiér Robert Fico mohol smerovať do Európskeho parlamentu?