Eurovýbor NR SR k summitu EÚ opäť nezasadá

Zdroj: TASR

Národná rada SR nejaví záujem o prebiehajúce rokovania o novom zložení Európskej komisie (EK). Myslí si to europoslankyňa Anna Záborská z KDH.

Prekvapuje ju fakt, že pred sobotňajším (30.8.) stretnutím hláv štátov a vlád členských štátov EÚ (Európska rada/summit EÚ) nebude rokovať Výbor NR SR pre európske záležitosti.

Na sobotňajšom mimoriadnom summite v Bruseli sa budú lídri zaoberať výberom podpredsedu Európskej komisie, vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (v súčasnosti Catherine Ashtonová) ako aj nomináciou na nového stáleho predsedu Európskej rady (v súčasnosti Herman van Rompuy).

Premiér včäčšinou chodí pred rokovaním Európskej rady na zasadnutie výboru NR SR európske záležitosti, kde diskutuje s jeho členmi o slovenskej pozícii, s ktorou na summit cestuje.

Sobotňajší mimoriadny summit bol zvolaný po tom, čo júlová mimoriadna schôdzka lídrov EÚ (16. júla) nepriniesla dohodu o nových menách.

Európsky výbor NR SR sa nezišiel ani pred ňou, ale naposledy ešte v koncom júna, pred pravidelnou júnovou Európskou radou. Riadne summity EÚ sa konajú štyri do roka. V posledných rokoch sú ale mimoriadne zvolané summity k aktuálnym témam bežnou praxou.

Najbližšie sa má eurovýbor NR SR zísť až 8. septembra. Rokovací poriadok hovorí, že predseda výboru zvoláva jeho zasadnutie "podľa potreby". 

„Som prekvapená, že v Národnej rade SR sa vôbec nebude diskutovať o pozícii Slovenska pri rozhodovaní o budúcom šéfovi európskej diplomacie,“ uviedla vo svojom stanovisku Záborská.

Europoslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) si tiež všimol, že európsky výbor nebude rokovať pred stretnutím predsedov vlád v Bruseli. Považuje to za ignoráciu Národnej rady zo strany premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer-SD.

Štefanec na tlačovej konferencii v parlamente zdôraznil, že premiér si má pred každým takýmto rokovaním pýtať od parlamentu mandát, s ktorým môže ísť na stretnutie do Bruselu. Podľa Štefanca tým, že výbor nebude a že premiér si mandát nevypýta, porušuje zákon.

Podľa predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) poslanec Štefanec klame.

„Premiér pred každou Európskou radou chodí na eurovýbor, ktorý mu schvaľuje mandát na Európsku radu, čo je ľahko overiteľný fakt. V porovnaní s predošlými predsedami vlád je v tomto navyše najpoctivejší, nikdy riadne summity nevynechá a čo si pamätám, ak niekedy pred radou nebol výbor, tak len preto, že išlo o mimoriadne neplánované rady, keď je prakticky nemožné výbor zvolať a premiér to nijako nemôže ovplyvniť,“ povedal pre TASR Blaha.

Blaha dodáva, že návrh slovenského stanoviska majú všetci poslanci eurovýboru vo svojich mailoch a SDKÚ-DS sa o ňom mohla bez problémov dozvedieť, keďže v eurovýbore ju reprezentuje jej predseda Pavol Frešo.

„Štefanec má možnosť spojiť sa so svojím predsedom a spýtať sa jeho, prečo mu o tom nepovedal. To, že v SDKÚ nefunguje komunikácia medzi jej predsedom a podpredsedom, predsa neznamená, že vláda porušuje zákon. Znamená to, že tá strana prestala normálne fungovať,“ doplnil Blaha.

Postavenie Národnej rady SR v európskych otázkach na Slovensku je formálne veľmi silné. Prax je však odlišná.

Ako na začiatku roka v interview pre EurActiv.sk pripustil predseda eurovýboru, v európskych otázkach je deľba moci na Slovensku slabá, nakoľko „fungujú aj iné mechanizmy ako sú legislatívne a technické, a síce politické. Vláda a parlamentná väčšina je na jednej lodi. Keďže toto veľmi silno funguje, má to vplyv na technické mechanizmy.“

Podobnú dilemu so zvolaním výboru pre európske záležitosti pred sobotnajším summitom EÚ riešila aj Česká republika. V Poslaneckej snemovni sa nakoniec narýchlo zvolal výbor na dnešné popoludnie.

EurActiv.sk/TASR