Eurozóna a MMF dohodli ako znížiť grécky dlh

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Výsledkom 12-hodinových rokovaní ministrov financií eurozóny a predstaviteľov Medzinárodného menového fondu (MMF) je balík opatrení, ktorým sa grécky dlh zníži o 40 miliárd eur a do roku 2020 by mal klesnúť na 124 % HDP.

Potvrdili odklad splnenia cieľa pre primárny prebytok na úrovni 4,55% o dva roky na rok 2016, čím má ekonomika dostať priestor na oživenie. Grécko 12. decembra pristúpi k odkupu svojich dlhopisov zo súkromných rúk, cena nebola stanovená, no podľa Reuters by sa pomer mal pohybovať okolo 35 centov za euro.

Pripravuje sa tiež zníženie úrokových sadzieb, predĺženie splatnosti bilaterálnych úverov a pôžičiek z dočasného eurovalu o 15 rokov na 30 rokov a Atény zároveň môžu dostať 10-ročný odklad na splácanie úrokov pomoci z EFSF.

Výnosy gréckych dlhopisov, ktoré nakúpila ECB na sekundárnych trhoch dostanú od roku 2013 Atény na obsluhu svojho dlhu. V stanovisku ministrov nie špecifikovaná žiadna suma, ale podľa zdrojov by malo ísť o 11 miliárd eur.

Eurozóna bude krajine finančne pomáhať, kým nezíska späť prístup na finančné trhy, ale len v prípade, že sa bude držať dohodnutého reformného programu. Pomoc Aténam bola zmrazená v júni po tom, čo sa vychýlili z plnenia cieľov. Zatiaľ čakajú na vyplatenie dvoch tranží. Formálne rozhodnutie by ministri mali prijať 13. decembra.

Následne by Grécko malo dostať 34,4 miliardy eur. Z toho 10,6 miliardy eur pôjde na financovanie rozpočtu a 23,8 miliardy eur na rekapitalizáciu bánk. Ďalších 9,3 miliardy eur rozdelia na tri menšie tranže a v prípade, že Atény splnia reformné ciele, vyplatia ich v prvom štvrťroku 2013.

Podiel MMF, ktorý tvorí tretinu celkového balíka, uvoľnia až po vykonaní odkupu gréckych dlhopisov. Výkonná riaditeľka fondu Christine Lagardeová však uviedla, že inštitúcia neplánuje program opustiť.

Ministri sa zároveň zaviazali, že v momente, keď Grécko dosiahne primárny prebytok rozpočtu, tak zvážia ďalšie kroky, aby dlh krajiny v roku 2022 výrazne stlačili pod úroveň 110 % HDP. Odpustenie jeho časti, o ktorom sa v uplynulých dňoch intenzívne špekulovalo, teda momentálne v hre nie je, ale zároveň nie je vylúčené od roku 2016.

„Keď Grécko dosiahne, alebo sa bude blížiť k dosiahnutiu primárneho prebytku a splní všetky podmienky, v prípade potreby zvážime ďalšie opatrenia na zníženie celkového dlhu,“ uviedol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

(EurActiv/Reuters)