Eurozóna hľadá spoločné stanovisko k budúcnosti eurovalov

Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Bandic

Európski lídri sa ešte na decembrovom summite dohodli, že do konca marca preskúmajú, či trvalý euroval, Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), bude potrebovať viac prostriedkov ako pôvodne stanovený strop na úrovni 500 miliárd eur. Činný by mal byť od júla tohto roka.

Aktívny je naďalej aj dočasný euroval (ESFS), z ktorého pomoc čerpá Írsko či Portugalsko a podieľa sa aj na druhom záchrannom programe pre Grécko. Proti navýšeniu kapacity trvalého fondu dlhodobo vystupujú Nemecko a Fínsko.

Kancelárka Angela Merkelová však včera uviedla, že si vie predstaviť, že by oba fondy dočasne fungovali paralelne, takže problematické krajiny by mali v prípade núdze k dispozícii 500 miliárd eur.

Jediným spôsobom ako sa tak dá urobiť bez toho, aby bolo nutné navyšovať podiely v novom stabilizačnom mechanizme, je nechať dočasný fond aktívny do polovice budúceho roka.

„My tvrdíme, že ESM by mal trvalo ostať na úrovni 500 miliárd eur, avšak, aby sme mali tento objem v dostupných peniazoch, vieme si predstaviť, že by programy dočasne fungovali paralelne,“ povedala členom svojej konzervatívnej strany CDU.

Kapitálovú základňu totiž okrem garancií a kapitálu na požiadanie tvorí aj hotovosť, ktorej splatenie majú krajiny rozdelené na viacero rokov. EFSF má ešte  k dispozícii nevyčerpaných 240 miliárd eur.

Nemecko je pod veľkým tlakom medzinárodných partnerov. Najmä Veľká Británia a USA posilnením ochranného valu eurozóny podmieňujú svoje pôžičky Medzinárodnému menovému fondu.

Merkelová sa môže dostať do slepej uličky so svojimi koaličnými partnermi vzhľadom na to, že Berlínu hrozí, že by muselo ručiť miesto 211 miliárd eur za 290 miliárd eur.

Líder Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CSU) Horst Seehofer vyhlásil, že 211 miliárd je preňho limit.

Výhrady voči zvyšovaniu zodpovednosti v záchranných fondoch má aj Fínsko. Premiér Jyrki Katainen však počas víkendu uviedol, že je pripravený na hľadanie kompromisu. „Po prvé, musí byť dostatočne vysoký, po druhé, nesmie byť príliš vysoký,“ vysvetlil pohľad na objem prostriedkov v eurovale. „V opačnom prípade záväzky krajín môžu príliš stúpnuť a to by mohlo mať nedatívny vplyv na kredibilitu štátov.“

(EurActiv/Reuters)