Exkomisára donútila Komisia vzdať sa postu

Charlie McCreevy, zdroj: Portugalské predsedníctvo

Bývalý írsky eurokomisár pre vnútorný trh, Charlie McCreevy, rezignoval na svoj post člena správnej rady londýnskej investičnej banky. Podľa Európskej komisie jeho rozhodnutie dokazuje, že pravidlá správania sa eurokomisárov (Code of conduct, 2004) „fungujú dobre“. Ide o vôbec prvý prípad, kedy sa komisár na základe jeho porušenia vzdal svojho nového pôsobiska.

Nespokojnosť vyvolávalo už členstvo bývalého komisára pre vnútorný trh v dozornej rade írskeho leteckého prepravcu Ryanair. Panel pre etiku Európskej komsie, v tom však potenciálny konflikt záujmov nevidel.

V júli McCreevy, ktorý mal ako komisár na starosti aj finančnú reguláciu, požiadal panel, aby posúdil jeho pôsobenie v riadiacej funkcii NBNK Investments.

V auguste sa panel uzniesol, že to predstavuje možný konflikt záujmov a jeho zotrvanie v banke by bolo v rozpore s časťou sľubu členov Európske komisie, ktorý hovorí, že komisári majú povinnosť „konať s integritou a uvážlivosťou pri prijímaní menovaní a benefitov po tom čo prestanú vykonávať úrad“.

Banka preto potvrdila, že po rokovaniach s EK, ktorá odmietla od svojho stanoviska upustiť, McCreevy „s okamžitou platnosťou“ rezignuje.

Labouristická europoslankyňa Nessa Childersová v reakcii na závery etického panelu EK prirovnala McCreevyho ku Gordonovi Gekkovi, postave finančného podvodníka z hollywoodskej klasiky „Wall Street“.

„Druh ľahkej finančnej regulácie, ktorú presadzoval pán McCreevy a preukázaný talent pre zbieranie dobre platených miest od svojho odchodu z Komisie ukázal, ako veľmi mu pristane Gekkovo heslo „chamtivosť je dobrá“. Gekko bol ikonou kasínového kapitalizmu 80. rokov a McCreevy je jeho verziou 21. storočia,“ uviedla Childersová. 

Írskemu exčlenovi Komisie sa kontroverzie nevyhýbali ani počas vykonávania mandátu. Len pár dní pred prvým írskym referendom o Lisabonskej zmluve sa verejne implicitne vyjadril, že Lisabonskú zmluvu nečítal, hoci ju podporuje.

„Nemyslím si, že v tejto miestnosti je niekto kto ju čítal od začiatku do konca“, povedal v televízii. Dodal, že neočakáva od bežných občanov, že ju budú čítať, no je podľa neho jednoznačné, že EÚ potrebuje zefektívniť svoje fungovanie. Referendum skončilo odmietnutím zmluvy. Líder socialistov v EP Martin Schulz ho počas emotívnej diskusie v EP následne vyzval, aby rezignoval.

Jeho preferencia pre uvoľnenejšiu reguláciu sa prejavila aj pri problémoch banky Northern Rock, keď prehlásil, že paniku spustili pravidlá, podľa ktorých musia byť aktivity banky plne transparentné pre vonkajších investorov.

Charlie McCreevy je jedným zo šestnástich bývalých členov Európskej komisie, ktorí podľa nedávno medializovaných informácií poberajú z Komisie finančné bonusy (približne 10 tisíc eur mesačne). Ich významom oficiálne je pomôcť exkomisárom preklenúť prechodné obdobie, aby neboli nútení akceptovať pracovné ponuky, ktoré predstavujú možný konflikt záujmov.

Bývalí komisári rok po odchode z funkcie nemôžu pôsobiť v oblasti, ktorá spadá do ich bývalého portfólia. Ten pre McCreevyho uplynie vo februári 2011.

Poslanci Európskeho parlamentu teraz hrozia zablokovaním časti únijného rozpočtu určeného na platy komisárov, kým nedôjde k zmenám v pravidlách správania sa a neobmedzí sa dĺžka vyplácania prechodných bonusov, ktorá je dnes tri roky. 

Podľa informácií írskych médií mal byť nástupný plat McCreevyho v londýnskej banke 66 000 eur ročne, s výhľadom na jeho zdvojnásobenie, ak sa banke podarí veľká plánovaná akvizícia.