V europarlamente si doberali Faragea

Zdroj: EP

„Rád by som privítal späť pána Faragea… porazeného v britských voľbách,“ vyhlásil na adresu lídra britskej populitistickej strany UKIP v Európskom parlamente v Štrasburgu šéf európskych ľudovcov Manfred Weber. 

Farage mu opätoval len zachmúrený pohľad.

„Odvtedy ale našiel na Európe niečo pozitívne,“ pokračoval Weber, „Európa má omnoho lepší volebný systém než ten, ktorý existuje vo Veľkej Británii pretože, ak by v Európe nebol pomerný volebný systém, prišiel by o prácu.“

Nigelovi Farageovi sa v britskom väčšinovom volebnom systéme nepodarilo získať mandát vo svojom volebnom okrsku a uniklo mu tak miesto v britskom parlamente, o ktoré sa uchádzal. Stalo sa tak napriek tomu, že strana UKIP získala tretí najvyšší počet hlasov.

„Musím povedať, že pán Farage stratil na dôveryhodnosti, pretože ohlásil, že ak ho britskí voliči nezvolia, odstúpi z postu lídra strany,“ pripomenul šéf euroľudovcov.  

„Nedodržali ste svoj predvolebný sľub, pán Farage, stále ste tu.“

Farage po oznámení výsledkov volieb ponúkol svoju rezignáciu z postu šéfa UKIP, strana ju odmietla a sám sa napokon rozhodol ostať.

Keď sa v Štrasburgu po Weberových komentároch Farage ujal slova poďakoval „všetkým, ktorí ho zavolali naspäť“. Povedal tiež, že cíti „nervozitu“, ktorá pramení z blížiaceho sa britského referenda o členstve v EÚ.  

„Toto refendum by sa nestalo bez UKIP a jej armády podporovateľov,“ povedal Farage.

Bolo to práve tlak euroskeptických politických síl, ktorý v roku 2013 primäl premiéra Davida Camerona prisľúbiť referendum o tom, či má Británia zotrvať v EÚ, za predpokladu, že Konzervatívci vyhrajú ďalšie voľby, čo sa v máji stalo.

Po neočakávanom ale presvedčivom víťazstve je teraz Cameron pod tlakom vypísať referendum čo najskôr.

Podľa Nigela Faragea by sa tak mohlo stať už v máji budúceho roka.