Favoritom na post viceprezidenta Európskej centrálnej banky je Španiel De Guindos

Španielsky minister financií Luis de Guindos (vľavo) - kandidát na viceprezidenta ECB [AP Photo/Geert Vanden Wijngaert]

Eurposlancom sa viac pozdáva guvernér Írskej centrálnej banky Philip Lane. Španielovi vyčítajú politickú minulosť, možný konflikt záujmov a fakt, že sa odmietol vzdať ministerskej stoličky.

Ministri financií členských štátov eurozóny budú tento týždeň vyberať nového viceprezidenta Európskej centrálnej banky (ECB). Kandidáti na post člena vo Výkonnej rade ECB sú dvaja – španielsky minister financií Luis de Guindos a guvernér Írskej národnej banky Philip Lane.

Súčasný viceprezident ECB Vitor Constancio v máji z funkcie odchádza, čím odštartuje dvojročné obdobie výmen na vysokých postoch v ECB.

Výkonná rada ECB sa stará o výkon menovej politiky eurozóny v súlade s usmerneniami a rozhodnutiami Rady guvernérov, ktorá je zložená z šéfov národných bánk krajín s jednotnou európskou menou.

Presvedčivejší Ír

Minulý týždeň obidvoch uchádzačov vypočul Výbor pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu.

„Väčšina politických skupín považovala vystúpenie guvernéra Lanea za presvedčivejšie“, uviedol v piatkovom stanovisku predseda výboru Roberto Gualtieri.

Proti zvoleniu De Guindosa sa vyjadrili španielski europoslanci zo socialistickej strany (PSOE), Zelení a zástupcovia ľavicových politických skupín v Parlamente. Jeho kritici poukazujú na to, že prichádza z politického prostredia a nemá ani zďaleka také odborné zázemie ako jeho protikandidát.

„Včera sme dali jasne najavo, že jeho (De Guindosove) zlé riadenie španielskeho hospodárstva, možný konflikt záujmov ako i skutočnosť, že sa odmieta vzdať ministerskej stoličky, sú pre jeho kandidatúru veľkým bremenom,“ uviedol europoslanec Ernest Urtasun (Zelení/Európska slobodná aliancia).

Naopak, jediný prítomný zástupca španielskych ľudovcov (PP) Gabriel Mato sa De Guindosa zastal.  Myslí si, že ostatné politické skupiny boli o tvrdej kritike Španiela rozhodnuté už pred samotným vypočutím.

„Bolo to dohodnuté už vopred. Išli po De Guindosovi, o tom niet pochýb,“ uviedol Mato.

Politik verzus akademik

Okrem kriitiky eurposlancov sa však De Guindosova kandidatúra neteší ani prehnanej podpore vo Frankfurte, kde má inštitúcia sídlo. Členovia Rady guvernérov ECB by na uvoľnenom poste radšej videli technokrata ako politika.

Philip Lane je vďaka jeho akademickej minulosti a skúsenostiam podľa nich vhodnejším kandidátom. Získal doktorát na Harvarde pôsobil ako akademický poradca Európskej komisie, Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky a niekoľkých centrálnych bánk, vrátane ECB.

Hovorí sa o ňom aj ako o možnom kandidátovi na post hlavného ekonóma ECB, ktorý sa uvoľní v roku 2019. Ako guvernér írskej centrálnej banky, ktorý zastáva od roku 2015, bol v predošlých dvoch rokoch navyš súčasťou rozhodovacieho procesu v Rade guvernérov.

Členské štáty chcú Španiela

Španielsky minister je vďaka deklarovanej podpore krajín eurozóny aj napriek tomu favoritom volieb. ECB a Parlament majú v procese výberu nového viceprezidenta len poradnú úlohu. Kandidátov, o ktorých nakoniec rozhodujú hlavy štátov EÚ, vyberajú ministri financií v rámci Euroskupiny.

Jedným z najväčších podporovateľov De Guindosa je Nemecko, ktoré Madridu malo sľúbiť podporu jeho kandidáta z dôvodu slabého zastúpenia Španielov na najdôležitejších postoch v inštitúciách EÚ.

Španielsko sa odvoláva tiež na nepísanú dohodu, podľa ktorej jeden z postov v šesťčlennej Výkonnej rade ECB pripadá práve štvrtej najväčšej ekonomke v eurozóne.

Naopak, Írsko za svojho kandidáta lobuje argumentom, že je jediným zakladajúcim štátom eurozóny, ktorý ešte nemal svojho zástupcu vo Výkonnej rade.

Obidve krajiny sa okrem toho snažia získať podporu poukazovaním na vlastné úspešné záchranné programy, ktoré ich z recesie vytiahli k pozoruhodnému ekonomickému rastu.

Podľa agentúry Bloomberg môže De Guindos počítať s podporou Litvy, Rakúska, Cypru, Fínska a Lotyšska. Ďalšie tri ľavicové vlády – Portugalsko, Slovensko a Malta – pravdepodobne tiež podporia španielskeho ministra.

Eurokomisár pre ekonomické záležitosti Pierre Moscovici v stredu pre bruselský portál EURACTIV uviedol, že podpora týchto krajín je odmenou za jeho „dobrú prácu“. Dodal, že kolegovia z Euroskupiny ho nepodporujú ako politici ale ako ministri kvôli jeho politike a tiež pretože je „dobrý kolega“.

„Európska mužská banka“

Europarlament v piatok tiež vyjadril poľutovanie nad tým, že napriek žiadosti smerom k predsedovi Euroskupiny, sa voľby nezúčastnila ani jedna ženská uchádzačka. Frakcia zelených v liste upozorňovala Mária Centena, že v devätnásť člennej Rade guvernérov ECB sú zastúpené len dve ženy, čo je osem percent členov.

Stimulačná politika Európskej centrálnej banky ostáva bez zmeny. Starosti jej robí silné euro

Prvé tohtoročné stretnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) prekvapenie neprinieslo. Kľúčové úrokové sadzby a menová politika zostali nedotknuté. 

Nominácia luxemburskej zástupkyne Yves Mersch v roku 2012 zabrala niekoľko mesiacov. V tom období nebola na vrcholných pozíciách ECB ani jedna žena. Odvtedy sa do najvyššieho rozhodovacieho orgánu podarilo preraziť len po jednej zástupkyni z Nemecka a Cypru.

Eurposlanci chceli preto zabezpečiť väčšiu rodovú rovnováhu apoň v šesť člennej Výkonnej rade, kde je dnes jedinou ženskou zástupkyňou Nemka Sabine Lautenschlagärová.

Výberový proces až do marca

Výber člena výkonného orgánu ECB definuje článok 238 Zmluvy o EÚ. Hovorí len tom, že by mali byť „všeobecne uznávanou autoritou s odbornou praxou v bankovej alebo menovej oblasti“ a štátni príslušníci členskej krajiny EÚ.

V pondelok sa najprv o výbere kandidáta budú radiť ministri financií eurozóny v rámci Euroskupiny. Devätnásť ministrov bude o ňom napokon formálne hlasovať v utorok počas zasadnutia Rady EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) v utorok. Podmienkou však je, aby získal podporu minimálne 14 štrnástich krajín a 65 percent obyvateľstva eurozóny.

Európsky parlament a ECB majú v proces výberu nového viceprezidenta len poradnú úlohu.

Európska centrálna banka musí zlepšiť dozor nad zlyhávajúcimi bankami

Európsky dvor audítorov skúmal úlohu Európskej centrálnej banky pri krízovom riadení najväčších európskych bánk. Kvôli nedostatku informácii zo strany ECB sú však jeho závery a pripomienky zatiaľ len predbežné.

Zvoleného kandidáta musí ešte potvrdiť lídri členských krajín na summite Európskej rady, ktorá je naplánovaná na 22 a 23. marca.

Po vymenovaní na nového viceprezidenta ECB ešte čaká verejné vypočutie v Europarlamente, ktorý nakoniec vydá svoje stanovisko. To však nie je záväzné a na menovanie nebude mať nijaký vplyv.

Nový člen Výkonnej rady ECB sa osemročného mandátu ujme 1. júna tohto roku.