Fico a Bajnai hasili napätie

„Predsedovia vlád Slovenska a Maďarska vyjadrili poľutovanie nad okolnosťami plánovanej návštevy prezidenta Maďarskej republiky Lászlóa Sólyoma v Komárne 21. augusta 2009, hoci na právne aspekty záležitosti si zachovávajú vlastný názor“. Aj takýto záver sa nachádza v spoločnom vyhlásení slovenského a maďarského premiéra, ktoré je výsledkom ich včerajšieho stretnutia v maďarskom meste Sečany.

Róbert Fico a Gprdon Bajnai potvrdili, že obe krajiny rešpektujú „voľný pohyb osôb ako základný princípu EÚ a zdôrazňujú dôležitosť voľných neobmedzených kontaktov medzi občanmi Európskej únie“. Chcú poveriť expertov, aby vypracovali pravidlá akými sa majú podobné situácie do budúcnosti riadiť. Obe strany sa tiež prihlásili k svojim medzinárodných záväzkom v oblasti dodržiavania práv národnostných menšín.

Pokiaľ ide o slovenský jazykový zákon, Bratislava aj Budapešť deklarovali, že akceptujú posudok komisára OBSE. Dohodli sa aj na tom, že implementácia zákona bude pod medzinárodným monitorovaním. Do budúcnosti nevylúčili vytvorenie spoločnej policajnej skupiny pre boj s extrémizmom. Ministrov zahraničia oboch krajín Fico s Bajnaiom poverili v horizonte dvoch mesiacov vypracovaním „posilneného balíka spolupráce“.

Ten sa má týkať nového orgánu „Rady pre maďarsko-slovenskú spoluprácu“, spoluprácu v oblasti energetickej bezpečnosti, železničných spojení, budovania hraničných mostov, boj proti nezamestnanosti v hraničných regiónoch, spoločné učebnice histórie a posinenie integrácie Rómov.

Maďarská opozícia je nespokojná, že výsledkom stretnutia nie je ospravedlnenie Slovenska za incident s nevpustením maďarskej hlavy štátu do Komárna. Podľa lídra maďarskej opozície Viktora Orbána (Fidesz) má síce spor medzi Slovenskou a Maďarskou republikou „nepopierateľne európsky rozmer“, treba ale pochopiť, že Únia v ňom nemôže hrať úlohu rozhodcu.

„EÚ nie je pestúnka, ktorej sa môžeme ísť sťažovať, ak nás niekto na ihrisku nahnevá“, cituje portál politics.hu Orbána. Jadro problému vidí niekde inde. Maďarsko je podľa neho vnímané ako slabá krajina, „s ktorou si môže robiť každý čo chce“. Odmietnutie vstupu maďarskému prezidentovi bolo podľa neho zosmiešnením Maďarska a ak na to krajina nebude reagovať, stane sa to opäť.

Od stretnutia Fico-Bajnai Orbán nič neočakával, pretože „jedna strana je zastúpená premiérom, ktorý kašle na európske normy a zákony“ a druhá „dočasným samozvaným premiérom, ktorý pánbohvie kde bude o pár mesiacov“, uvádza politics.hu.

Slovensko-maďarské spory si všíma aj britský denník Financial Times. „Napätie tohto druhu má tak hlboké korene, že by bolo hlúpe očakávať, že zmiznú v dôsledku piatich rokov členstva v EÚ. Napriek tomu je šanca, že niekedy naozaj zmiznú oveľa väčšia ak sú Slovensko a Maďarsko členmi EÚ, než keby boli mimo nej“, píše Tony Barber na svojom blogu.

Cez víkend sa v poľskom prímorskom meste Sopot koná summit prezidentov Vyšehradskej skupiny (V4). Pri tejto príležitosti sa malo uskutočniť aj bilaterálne rokovanie maďarského a slovenského prezidenta, ktoré sa ale teraz v dôsledku augustového incidentu neuskutoční. Dvojstranné rokovania bude Lászlo Sólyom za predsednícku krajinu V4 viesť len s poľským a českým kolegom. Ivan Gašparovič dnes uviedol, že sa opätovne pokúsi navrhnúť schôdzu počas rokovania summitu.