Fico chce európsku pohraničnú stráž skôr

zdroj: TASR

Predseda vlády Robert Fico v piatok ohlásil, že sa listom obráti na predsedu Európskej rady Donalda Tuska a šéfa Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera, aby zvážili urýchlenie rozhodnutia o vytvorení Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže.

Podľa premiéra by bolo k tejto téme vhodné zvolať mimoriadny summit lídrov EÚ. O tom by musel rozhodnúť práve Tusk.

Fico hovorí, že treba zvážiť zmenu nedávno schváleného časového harmonogramu, lebo "nemožno čakať až na jeseň".

O potrebe vytvorenia "obrannej línie" EÚ hovorí aj maďarský premiér Viktor Orbán.

"Myslím si, že ďalšia línia obrany, ktorú potrebujeme vybudovať, leží na severnej hranici Grécka," povedal Orbán pre verejnoprávny rozhlas s tým, že neverí, že dohoda medzi úniou a Tureckom pokiaľ ide o zastavenie migrácie bude stačiť.  

Úloha pre holandské predsedníctvo

Podľa aktuálneho plánu, schváleného na decembrovom summite, má politickú dohodu o vytvorení európskej pohraničnej stáže zabezpečiť holandské predsedníctvo Rady do júna 2016.

Potom by nasledovala technická a právna príprava na vznik nových spoločných európskych bezpečnostných štruktúr, ktoré by v prípade veľkého tlaku vedeli členským štátom operatívne pomôcť s ochranou vonkajšej hranice EÚ.

Tú by zase dostalo na stôl slovenské predsedníctvo, ktoré začína v júli 2016.

„Musíme presvedčiť krajiny, ktoré majú problém so zriadením tejto európskej stráže, aby pochopili, že ak nezvládajú ochranu svojej hranice samy, musí prísť medzinárodná ochrana schengenskej hranice,“ povedal premiér, ktorý tiež zopakoval, že sa o suverenitu krajín v tomto prípade neobáva.

Ešte v októbri mal minister vnútra Robert Kaliňák k európskej pohraničnej stáži rezervovaný postoj. 

Premiér teraz argumentuje odhadmi OSN, podľa ktorých môže tento rok prísť do Európy až 3 milióny migrantov, pričom "do jesene už môžu byť 2 milióny už v Európe". 

Slovensko dáva k dispozícii špeciálne zriadenú zahraničnú policajnú jednotku Hrad, ktorá bude podľa premiéra pripravená na nasedenie všade tam, kde pôjde o dôslednú ochranu schengenskej hranice.

Riešenia od legitímnych vlád

Fico zopakoval, že vláda vidí „súvis medzi migračnou krízou a terorizmom a migračnou krízou a útokmi v Kolíne a iných mestách.“ Tvrdí, že pracuje „s dôveryhodnými spravodajskými informáciami“.

„Nedovolíme, aby na Slovensko prišlo naraz niekoľko tisíc migrantov. Ak by nás niekto nútil prijať niekoľko tisíc migrantov naraz, nie je možné ich prirodzene integrovať, čo sa ukázalo aj v iných krajinách. Museli by byť držaní na jednom mieste, čo by viedlo k bezpečnostným rizikám a správaniu, ktoré nie je zlučiteľné s našimi pravidlami.“  

Fico podľa vlastných slov vníma „napätie vo verejnosti“.

„Verejnosť očakáva riešenia od štandardných štruktúr a vlád. Buď ponúknu riešenia legitímne vlády alebo samozvanci, niekto, kto môže byť pre Európu naozaj nebezpečný.“

Nemecko: Útoky nie sú dôkaz o nemožnosti integrácie

Nemecké ministerstvo vnútra potvrdilo informácie, že medzi aktérmi násilností počas osláv príchodu nového roka v Kolíne nad Rýnom boli aj žiadatelia o azyl.

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas v rozhovore pre Bild am Sonntag dokonca naznačil, že útoky v mestách boli koordinované.

Varoval ale pred obviňovaním celej imigrantskej komunity. Podľa neho nemožno predpokladať z niekoho pôvodu, či je alebo nie je delikvent. Označil „za úplný nezmysel“ pokladať tieto zločiny za dôkaz, že cudzincov nemožno do nemeckej spoločnosti integrovať.  

EurActiv.sk s TASR