Fico: EÚ by sa mala viac venovať občanom

Pozadie

Na konferencii Vízia Európy vo svetle zajtrajška hovoril premiér Fico o slovenských pozíciách v rokovaniach o Reformovanej zmluve, ktorá má nahradiť neúspešnú Ústavnú zmluvu EÚ. O dokumente budú tento týždeň rokovať lídri členských krajín na neformálnom summite v Lisabone.

Rokovací mandát schválil ešte v júni tohto roku summit EÚ. Mnoho sporných otázok sa podarilo uzavrieť, najväčším problémom však ostáva Poľsko a jeho požiadavka na to, aby bol do textu zahrnutý takzvaný Ionninský kompromis, ktorý by umožnil oddialenie prijatia európskej legislatívy aj v prípade, že v Rade neexistuje dostatočná blokačná menšina. Varšava tiež skúma možnosť rozšírenia textu o niektoré ďalšie oblasti.

Otázky

Podľa premiéra Fica Slovensko podporuje Reformovanú zmluvu EÚ, ako aj snahy Portugalského predsedníctva o rýchly kompromis. Slovensko preto nebude podporovať otváranie už dohodnutých častí dokumentu, ani vnášanie nových otázok. Reformovaná zmluva robí podľa premiéra Úniu efektívnejšou, rozhodovanie v nej rýchlejšie a riadené jasnými pravidlami.

Robert Fico sa vyslovil aj za priblíženie EÚ ľuďom. Práve v tejto súvislosti uviedol že ho znepokojuje jej tendencia chrániť viac záujmy veľkých finančných, lobistických skupín, než občanov. Ako príklad uviedol údajné nedostatočné pôsobenie EÚ pri stabilizácii cien a ochrane spotrebiteľa.

Slovensko podľa premiéra víta, že sa do zmluvy dostala práve záväzná Charta základných práv, hoci na to boli, pri odpore niektorých členských krajín, potrebné kompromisy, ktoré R. Fico nepovažuje za najlepšie riešenie.

Premiér tiež odmietol myšlienku, že Reformnou zmluvou strácajú členské krajiny možnosť ovplyvňovať rozhodovanie v EÚ. Argumentoval tým, že aj keď sa rozširuje oblasť uplatňovania kvalifikovanej väčšiny, stále je rozhodnutie na členoch. Okrem toho zmluva posilňuje postavenie národných parlamentov, dáva občanom Únie možnosť iniciovať legislatívu, a vytvára možnosť vrátenia rozhodovania na národnú úroveň.

V prejave tiež premiér podporil ďalšie rozširovanie EÚ. Menovite spomenul Západný Balkán, ale Únia by podľa neho mala byť otvorená všetkým krajinám, ktoré chcú vstúpiť, a ktoré splnia podmienky.

Ďalšie kroky

  • 18. október 2007: Neformálny summit v Lisabone bude hovoriť najmä o Reformovanej zmluve