Fico: Európa potrebuje viac integrácie, aby prežila

Predseda ER Van Rompuy a premiér Fico, Zdroj: TASR/TASR - Martin Baumann

Európski lídri rokovali s krátkymi prestávkami takmer 24 hodín vkuse. Výsledkom je dohovor o hospodárskom raste, zavedenie spoločného bankového dohľadu, či prerušenie bludného kruhu medzi štátmi a bankami umožnením priamej rekapitalizácie bánk cez ESM.

„Na tomto summite som videl na vlastné oči obrovský záujem krajín eurozóny zabojovať za euro a to za každú cenu. Ani jeden štát, ktorý má spoločnú menu, nepreukázal slabosť, nepreukázal záujem odbočiť a dať prednosť svojim národným záujmom pred záujmom eurozóny,“ zhodnotil po skončení stretnutia premiér Robert Fico. Zároveň dodal, že po sklamaní z mimoriadneho summitu v máji tento považuje za mimoriadne obsažný.

Zdôraznil však, že počas rokovaní boli najčastejšie spomínané ozdravovanie verejných financií a poriadok v rozpočtoch. Na druhej strane bol prijatý dohovor o hospodárskom raste, čo podľa jeho slov dokázalo, že rast je minimálne tak dôležitý ako konsolidácia verejných financií.

Ide o 120-miliardový stimul založený na troch krokoch – posilnení kapitálu EIB o 10 miliárd eur, čím sa zvýši jej úverová kapacita o 60 miliárd eur a dosiahnu sa dodatočné investície 180 miliárd eur, ďalších 4,5 miliardy eur je vyhradených na projektové dlhopisy a z nevyčerpaných štrukturálnych fondov má ísť 55 miliárd eur.

Za druhú významnú tému označil prvé rokovanie lídrov o novom rozpočtovom rámci po roku 2014. Pre Slovensko má životne dôležitý význam vzhľadom na to, že európske fondy tvoria 70 % slovenských verejných investícií. Najmä nové členské štáty presadili, aby diskutované škrty návrhu rozpočtu nešli len na úkor politiky súdržnosti. Konečnú dohodu o podobe rozpočtu očakávajú do konca tohto roka.

Banková únia a Španielsko

Pálčivou otázkou bola aj reakcia na aktuálnu krízu členských štátov eurozóny. Už nadránom sa lídri dohodli na zavedení európskeho bankového dohľadu, jedného z pilierov bankovej únie. Premiér tento postup uvítal. Keď celý mechanizmus vznikne, bude trvalý euroval ESM môcť rekapitalizovať banky v problémoch. Nebude to mať však vplyv na dlh alebo deficit domácich štátov dotknutých bánk. Trvalý euroval bude do nich podľa premiéra vstupovať vlastnícky. Za dôležité označil rozhodnutie, že ESM bude mať postavenie prioritného veriteľa.

Nebude sa to však vzťahovať na Španielsko. To najprv bude čerpať pomoc z dočasného eurovalu EFSF, pomoc sa potom presunie na ESM, no bez prednostného postavenia.

Slovenské podmienky pre Cyprus

Cyprus začiatkom týždňa požiadal eurozónu o pomoc a hoci sa o programe podpory veľa na summite nehovorilo, premiér načrtol slovenské podmienky.  „Ak dôjde k realizácii pomoci, chceme, aby nám Cyprus dal zoznam všetkých vlastníkov firiem, ktoré sú na Cypre, pokiaľ ide o osoby s občianstvom SR,“ vyhlásil premiér.

„Toto je pre nás otázka morálky, dnes vieme o tom, že na Cypre je obrovské množstvo skrytých firiem, za ktorými sú skryté všelijaké postavičky, postavy a postaviská. Záleží na tom, či sa bavíme o silnejších, slabších alebo supersilných ľuďoch, ktorí nechcú byť videní za všelijakými tendrami, kšeftami a privatizáciami. Je to v podstate daňový raj,“ vysvetlil.

Podmienka sa týka tzv. beneficiary owners , teda osôb, ktoré skutočne vlastnia firmu, ale nezverejňujú sa. „Ak chce Cyprus pomoc, chceme ten zoznam 1500 až 2000 ľudí zo Slovenska, o ktorých približne vieme, že sú beneficiary owners, skrytí za cyperských riaditeľov a manažérov,“ dodal.  Očakáva pritom, že zverejnenie bude mať účinky ako kauza Gorila, a nastaví zrkadlo podnikateľskej a politickej sfére. 

Premiér zároveň informoval o tom, že v krátkom čase stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy zverejní  návrh toho, čo by sa v EÚ malo diať ďalej. Stavať bude na štyroch pilieroch – rozpočtoch, finančnej politike, hospodárskej politike a väčšom vstupe národných parlamentov do týchto otázok. Slovensko sa podľa premiéra chce na tejto diskusii aktívne zúčastniť. „Európa potrebuje viac integrácie, aby prežila,“ uzavrel Fico