Fico & Juncker: Potraviny dali šancu hovoriť o migrácii a smernici o vysielaní

fico juncker potraviny

Premiér Robert Fico sa víta s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom, Foto: Zastúpenie EK na Slovensku (FB)

Rokovanie slovenského premiéra Roberta Fica s predsedom Európskej komisie malo širší rozmer než len pôvodne avizovaný dôvod stretnutia – riešenie dvojakej kvality potravín v EÚ.

Tú obaja na spoločnej tlačovej konferencii odkomunikovali ako prvú. Tlačovky sa zúčastnil aj slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, hoci téma ochrany spotrebiteľa patrí do kompetencie jeho českej kolegyne Věry Jourovej.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v priebehu tlačovky poznamenal, že je po prvýkrát, čo premiér krajiny Vyšehradskej štvorky žiada, aby mala Európska komisia viac kompetencií.

Podpora národných orgánov

Premiérovi odprezentoval, čo Európska komisia vo veci dvojakej kvality robí. Deklaroval, že sa mu nepáči, aby sa v EÚ niektorí cítili ako „občania druhej kategórie“ a prisľúbil, že „spolu skončíme s touto diskriminačnou praktikou“.

„Je to neakceptovateľné“, povedal. Prisľúbil, že Komisia bude v rámci svojich právomocí nápomocná národným orgánom dozoru, aby vedeli lepšie aplikovať existujúce európske právo v oblasti rešpektovania štandardov kvality a označovania potravín.

Maroš Šefčovič doplnil, že sa tiež plánuje zjednotenie postupu pre ukladanie sankcií.

V septembri sa k tomu chystá Komisia vydať usmernenia a metodológiu.

„Nebudete sklamaný“, povedal Juncker Ficovi.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/komisarka-jourova-fico-nema-dost-udajov-o-praci-komisie-v-otazke-dvojakej-kvality-potravin/

Premiér ocenil Junckerov záväzok sa problémom vážne zaoberať ako aj kroky, ktoré už Komisia robí.

„Možno je táto téma pre niekoho smiešna, ale pre nás je to veľký politický problém,“ povedal obracajúc sa na zahraničných novinárov.

Summit spotrebiteľov

Fico so Šefčovičom avizovali plán zorganizovať veľký summit spotrebiteľov, spotrebiteľských zväzov a firiem, kde by sa mal problém riešiť. Fico hovorí, že tlak má zmysel a niektoré firmy na neho už zareagovali.

Nemecká firma Bahlsen oznámila, že na základe požiadaviek spotrebiteľov zjednotí receptúru svojich keksov.

Hoci premiér v minulosti hovoril, že žiada od Komisie novú legislatívu, teraz hovorí, že mu je jedno „či je mačka čierna alebo biela, hlavné je že chytá myši“.

„Nie je mojou povinnosťou hovoriť Komisii, čo má robiť. Dôležité je, aby to fungovalo,“ a ak sa to dá dosiahnuť usmerneniami, nemá s tým problém.

Juncker prijatie novej regulácie rezolútne nevylúčil ale povedal, že nie je na programe dňa.

Smernica o vysielaní pracovníkov

Juncker s Ficom hovoril aj o smernici o vysielaní pracovníkov. Tá už dlho rozdeľuje krajiny najmä po línii východ-západ, nakoľko upravuje výšku mzdy pracovníkov v hosťovských krajinách na domáce pomery.

Východné krajina majú pocit, že to ohrozuje ich konkurencieschopnosť.

„Musíme zľadiť pohľady tých krajín, ktoré príliš nepodporujú návrh Komisie a tých, ktoré ho podporujú až príliš a chcú, aby Komisia išla ešte ďalej,“ komentoval Juncker.

Fico reagoval, že Slovensko „má záujem na dobrom kompromisnom riešení.“ Ako dôvod uviedol, že smernica sa bude týkať aj slovenského pracovného trhu, „keďže aj k nám budú prichádzať pracovníci z iných krajín“.

Čítajte viac: Vyslaní pracovníci: Smernica rozdeľuje štáty a stresuje dopravcov

 

V4 sa stretne s Junckerom

Podľa Fica sa ukazuje, že citlivé otázky sa lepšie riešia v užších formátoch ako je EÚ27 alebo EÚ28, pretože tam nie je dostatočný priestor na diskusiu.

Chválil formáty V4 plus Nemecko, schôdzku s novým francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom, či slavkovský formát (Slovensko, Česko, Rakúsko), kde sa podľa Fica ukazuje „ako málo o sebe vieme“.

V septembri by sa mala V4 stretnúť s Junckerom a témou by mali byť „všeobecné európske záležitosti“.

Juncker hovorí, že Slovensko je už dnes súčasťou jadra Európy a viacrýchlostná únia nie je opcia ani pre Slovensko, „ani pre nás“.

Vyzdvihol, že sa Slovensko pridalo k spolupráci na vytvorení úradu európskeho prokurátora.

S Talianmi o migrácii

Juncker otvoril aj tému migrácie, kde Komisia čaká na rozsudok Súdneho dvora EÚ ohľadne tzv. kvót.

Chce, aby na časť septembrovej schôdzky Komisie s V4 prizvali aj talianskeho premiéra Paola Gentiloniho.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/slovenska-zaloba-na-utecenecke-kvoty-dostala-na-sude-prvu-ranu/

 

Fico potvrdil, že vyšehradské krajiny poslali talianskemu premiérovi list, v ktorom ponúkajú konkrétnu pomoc, kedže sa Taliansko nachádza pod zvýšeným migračným tlakom.

Podľa Fica ponúkame efektívnu solidaritu – „peniaze, ľudí a techniku“.

Na otázku nemeckého novinára, ako sa slovenská vláda zachová v prípade, že Súdny dvor EÚ slovenskú žalobu na utečenecké kvóty zamietne, Fico odmietol priamo odpovedať.

Zopakoval len, že máme s kvótami „veľký problém“.