Fico: Nie som fiškálny gambler

Zdroj: Tatra Summit, CEA

Kríza Slovensko podľa jeho slov zasiahla v čase, kedy najviac začínalo pociťovať prínosy z členstva v Európskej únii.

Premiér sa prihlásil k fiškálnej konsolidácii, ktorá prebieha v EÚ, s tým, že bola kľúčová pre znovuzískanie dôvery trhov. Zároveň ale dodal, že fiškálna konsolidácia nie je cieľom samým o sebe. „Investovanie nie je to isté, ako míňanie peňazí,“ povedal.

"Nie som fiškálny gambler, musíme k fiškálnej politike pristupovať zodpovedne,“ hovorí. Konsolidáciou verejných financií a zrazením rozpočetového defictu pod 3 % HDP získala krajina komparatívnu výhodu, o ktorú premiér nechce prísť.

„Prišiel však čas, aby sme začali zvažovať zvýšenie vládnych výdavkov,“ hovorí.

Slovensko podľa jeho slov víta, že nová Európska komisia na čele s prezidentom Jeanom-Claudeom Junckerom chce investovať do reštartovania európskej ekonomiky 300 miliárd eur. „Slovensko víta plán Komisie na vytvorenie investičného balíka. Vytvorili sme komisiu, aby sme identifikovali vhodné projekty,“ doplnil premiér.

Ako uviedol, Slovensko spolu s krajinami V4 momentálne zažívajú hospodársky rast. „Je to dobrá správa, ale nemôžeme byť so sebou úplne spokojní. S 85 % nášho vývozu, ktorý smeruje do iných členských štátov, závisí úspech slovenského hospodárstva od zdravia a stability hospodárstiev v celej Európskej únii a v celom stredoeurópskom regióne," myslí si premiér.

Nedostatočný hospodársky rast totiž podľa neho má priame dosahy napríklad na nezamestnanosť v danej krajine. „Nezamestnanosť je najväčšou výzvou pre Slovensko. Prijaté opatrenia však prinášajú výsledky. Miera nezamestnanosti sa začala v poslednom období na Slovensku znižovať," skonštatoval Fico.

Počas svojho prejavu na konferencii sa vyjadril aj k problematike boja s daňovými únikmi. „Potrebujeme, aby to bola otázka celej Európskej únie. Daňové raje môžeme nájsť aj v únii, a preto musíme spoločne proti nim bojovať,“ dodal.

 EurActiv.sk/TASR