Fico odkazuje iným: Neriešte si domácu politiku na úkor EÚ

predsedníctvo Fico

Martin Schulz a Robert Fico pri odhľovaní busty Alexandra Dubčeka v Európskom parlamente, zdroj: EP

EÚ sa podľa slovenského premiéra nachádza v najťažšej kríze od doby svojho vzniku. Povedal to včera vo svojom vystúpení uzatvárajúcom slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Nie je to kríza pod vplyvom vonkajšieho nepriateľa, ale kríza zvnútra spôsobená nedôverou ľudí a stratou autority elít.

Nevnucujme ľuďom témy

S EÚ sme sa „vybrali tou najťažšou cestou, rešpektujeme národné špecifiká a identity a súčasne sme odovzdali mnoho právomocí do spoločného spravovania.“ Podľa Fica sa treba vrátiť ku koreňom, ktorým sme sa prestali venovať a zaoberáme sa „nepodstatnými vecami“.

Za korene EÚ označuje ekonomickú spoluprácu, spoločnú bezpečnosť a udržanie mieru. „Nevnucujme ľuďom iné ako tieto zásadné témy, lebo ak im neuveria, otočia sa k únii nadobro chrbtom.“

Úniu ohrozujeme aj my

Treba si podľa Fica priznať, že úniu ohrozujeme „sami, vnútropolitickými agendami“ členských štátov.

„Konajú sa referendá, ktoré sú motivované vnútropoliticky a výsledky majú celoeurópsky dopad. Ak to bude pokračovať, únia bude nútená ku krkolomným riešeniam a budeme nútení ku kompromisu s našimi hodnotami a bude nám chýbať energia a schopnosť čeliť problémom.“

Európskych lídrov opakovane vyzval, aby prestali riešiť svoji domácu agendu na úkor EÚ. Za čisto vnútropolitickú záležitosť považuje britské hlasovanie o vystúpení z EÚ a za „nezvládnutú politickú hračku“ označil referendum o ústavnej reforme v Taliansku.

Varoval pred dôsledkami „s veľkou pravdepodobnosťou euroskeptickej vlády“ v Taliansku a referenda o tom, či má Taliansko zotrvať v eurozóne. Ambíciu vypísať takéto referendum avizoval líder opozičného populistického Hnutia piatich hviezd Beppe Grillo.

Fico menovite kritizoval talianskeho expremiéra Matea Renziho za to, že si „vymyslel hračku“ (referendum o reforme talianskeho politického systému), a jeho výsledok spojil so svojim odstúpením.

„Proti tomu je situácia s Veľkou Britániou len ľahký detský sen,“ povedal na tlačovej konferencii premiér.

Krízu dôvery v EÚ podľa neho treba chápať ako príležitosť vytvoriť úprimnejší komunikačný most. „Musíme dať ako lídri istotu, že krízu vieme riešiť, že máme kontrolu nad našim smerovaním.“

EÚ má byť presvedčivejšia a poskytovať bezpečný životný priestor, vrátane ekonomickej, sociálnej a environmentálnej a klimatickej bezpečnosti.

„Nie nekonečná diskusia o tom, či chceme viac alebo menej Európy.“

(Br)exit musí bolieť

K téme migrácie hovorí, že súhlasí, že každý členský štát musí podať pomocnú ruku. Zopakoval ale, že treba zohľadniť reálne možnosti a kapacity členských štátov. „Ukázali sme, že o tejto ťažkej téme vieme otvorene hovoriť. Verí, že „efektívna solidarita“ bude jeden z prvkov mozaiky pri riešení migračnej krízy.

Dotkol sa aj témy sankcií voči Rusku. „Ak USA zmenia názor na sankcie, ako budujeme kopírovať tento postoj?“ pýta sa Fico.

Na margo brexitu zopakoval svoje ostré vyjadrenia z bratislavského summitu. Rokovania sa podľa neho musia viesť tak, aby bolo jasné, že sa oplatí byť členským štátom EÚ.

Na záver poslancov ubezpečil, že „zodpovednosť, akú sme pociťovali na začiatku predsedníctva, táto zodpovednosť zostáva nezmenená.“

Chýbajúci europoslanci

Fico ešte v úvode štipľavo komentoval malý počet poslancov EP v sále. „Ja ich nepotrebujem, ale myslím, že by tu mali sedieť.“

„Robert, tykám Ti, lebo sme tu takmer sami,“ kontroval predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker vo svojom úvodnom slove. To skrátil s tým, že „to nebude predlžovať“ a poslancom to pošle písomne.

Fico spolu s predsedom EP Martinom Schulzom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom podpísali medziinštitucionálnu dohodu o prioritách EÚ na budúci rok. Ide o prvú takúto dohodu medzi všetkými troma hlavnými inštitúciami EÚ.

„V dobe euroskepticizmu je dôležité, aby inštitúcie pracovali spoločne a komplementárne,“ zhodnotil Fico. „Dúfam, že táto dohoda nebude len deklaratórnym dokumentom.“

Chvála aj kritika

V rozprave boli z väčšej časti hodnotenia predsedníctva pozitívne. Dvaja europoslanci na Fica apelovali v duchu uznesenia EP, ktoré žiada prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom.

Europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD, SD) poďakoval slovenským europoslancom, ktorí sa podľa neho vo „viac ako 90 % snažili“, aby bolo slovenské predsedníctvo úspešné.

Branislav Škripek (OĽaNO, ECR) pochválil slovenskú diplomaciu za organizáciu predsedníckych podujatí, najmä „mladých diplomatov“, ktorí sa v mnnohých prípadoch vrátili zo zahraničia.

Podľa českej komunistickej europoslankyne Kateřiny Konečnej (GUE/NGL) slovenské predsedníctvo „dosiahlo viac ako sa od neho očakávalo“.

„Vďaka tomuto predsedníctvu si EÚ uvedomí, že V4 nie je nepriateľom EÚ.“ Ocenila prácu na téme nekalých obchodných praktík v rezorte poľnohospodárstva.

Fica kritizovali poslanec Philippe Lamberts za skupinu Zelených za jeho výroky o tom, že multikultúrna Európa nie je možná. „Lebo potom hovoríte, že ani EÚ by nebola možná. S tým nikdy nebudeme súhlasiť.“

Beatrix von Storch zo strany Alternatíva pre Nemecko (EFDD) spomenula „finančné škandály“ v súvislosti s predsedníctvom a dodala, že dôveru občanov získame len tak, že výčitky voči vám vyjasníme tu.

Talianska europoslankyňa Mara Bizzoto z Ligy severu (ENF) vystúpila najostrejšie. Premiéra sa pýtala, prečo Slovensko nemusí prijímať utečencov, a prečo naopak dostáva peniaze z európskeho rozpočtu, do ktorého Taliansko viac prispieva než čerpá. „Prijmite utečencov z Talianska a my si vezmeme naše peniaze. Sme unavení z toho, že musíme platiť za Vás.“